Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrudimské loutky chtějí do UNESCO, jsou místní raritou

  10:12aktualizováno  10:12
Chrudimská rarita, loutky z Loutkářského muzea rozehrávají dlouhý boj. Snaží se dostat na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve svém úsilí chtějí napodobit hlinecké maškary, které se na prestižní seznam dostaly před rokem. Je to ale běh na dlouhou trať.

Loutkářské muzeum v Chrudimi | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Nejdřív se loutky musí dostat na český národní seznam kulturního dědictví, pak je možné usilovat o zápis do UNESCO. Tady bude hodně záležet na tom, zda se podaří odbornou komisi přesvědčit o výjimečné hodnotě loutkářství v tomto regionu," řekla náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, která o úsilí loutek přijela osobně debatovat do Chrudimi.

Chrudimské loutky by zřejmě příliš velkou šanci zaujmout odbornou mezinárodní komisi neměly, a tak se v boji za zápis spojí s Královéhradeckým a Libereckým krajem. "Zejména loutky v Pojizeří, konkrétně ve Vysokém nad Jizerou, k tradici českého loutkářství přispívají významnou měrou," řekla Matoušková.

Snaha povýšit severovýchodočeské loutkářství vzešla od Královéhradeckého kraje, který se trvale snaží loutky zviditelnit.

"Historicky první prokázaný český loutkář Jan Jiří Brát se narodil ve Studnici u Náchoda. Z této tradice čerpají desítky amatérských loutkových divadel i profesionální světoznámé Divadlo Drak v Hradci Králové," uvedla královéhradecká radní Lenka Jaklová, která s myšlenkou usilovat o zápis fenoménu východočeského loutkářství na národní i světový seznam přišla.

Na seznamu už jsou loutky z Jávy

Loutkáře z Chrudimi, Hradce i Pojizeří nyní čeká období dlouhých příprav. Do února 2012 musí připravit projekt pro zápis na seznam českého dědictví, poté se mohou ucházet i o zápis na ten světový. "Žádost by se mohla podat v roce 2014," řekla Matoušková.

"Loutkářství je náš fenomén. Na loutkách jsem vyrůstal já, generace přede mnou a věřím, že budou i ty následující. Právě pro ně chceme loutkářství co nejvíce zviditelnit," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Dostat loutky do UNESCO vítá i umělecký šéf loutkového divadla Drak Jakub Krofta. "Každý region hledá něco unikátního, čím by se ukázal. My se můžeme pochlubit loutkářstvím, včetně jednoho z největších loutkářů - Matěje Kopeckého. Naše loutky si zápis určitě zaslouží," řekl Krofta.

Celý projekt bude mít na starosti Ilona Vojancová, šéfka Souboru lidových staveb Vysočina. Všichni sázejí na její zkušenosti. V Česku není mnoho lidí, kterým se podařilo stejně jako jí projít složitým papírováním a dostat masopustní pochůzky na Hlinecku na prestižní seznam světového kulturního dědictví.

"Schůzky s loutkáři mě teprve čekají. Věřím, že loutky, které se pohybují na hranici lidové a poloprofesinální tvořivosti, mají šanci uspět," řekla Vojancová. Na listině UNESCO již dnes loutky své zastoupení mají. Jsou to jávské loutky.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz