Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrudimské loutky chtějí do UNESCO, jsou místní raritou

  10:12aktualizováno  10:12
Chrudimská rarita, loutky z Loutkářského muzea rozehrávají dlouhý boj. Snaží se dostat na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve svém úsilí chtějí napodobit hlinecké maškary, které se na prestižní seznam dostaly před rokem. Je to ale běh na dlouhou trať.

Loutkářské muzeum v Chrudimi | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Nejdřív se loutky musí dostat na český národní seznam kulturního dědictví, pak je možné usilovat o zápis do UNESCO. Tady bude hodně záležet na tom, zda se podaří odbornou komisi přesvědčit o výjimečné hodnotě loutkářství v tomto regionu," řekla náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, která o úsilí loutek přijela osobně debatovat do Chrudimi.

Chrudimské loutky by zřejmě příliš velkou šanci zaujmout odbornou mezinárodní komisi neměly, a tak se v boji za zápis spojí s Královéhradeckým a Libereckým krajem. "Zejména loutky v Pojizeří, konkrétně ve Vysokém nad Jizerou, k tradici českého loutkářství přispívají významnou měrou," řekla Matoušková.

Snaha povýšit severovýchodočeské loutkářství vzešla od Královéhradeckého kraje, který se trvale snaží loutky zviditelnit.

"Historicky první prokázaný český loutkář Jan Jiří Brát se narodil ve Studnici u Náchoda. Z této tradice čerpají desítky amatérských loutkových divadel i profesionální světoznámé Divadlo Drak v Hradci Králové," uvedla královéhradecká radní Lenka Jaklová, která s myšlenkou usilovat o zápis fenoménu východočeského loutkářství na národní i světový seznam přišla.

Na seznamu už jsou loutky z Jávy

Loutkáře z Chrudimi, Hradce i Pojizeří nyní čeká období dlouhých příprav. Do února 2012 musí připravit projekt pro zápis na seznam českého dědictví, poté se mohou ucházet i o zápis na ten světový. "Žádost by se mohla podat v roce 2014," řekla Matoušková.

"Loutkářství je náš fenomén. Na loutkách jsem vyrůstal já, generace přede mnou a věřím, že budou i ty následující. Právě pro ně chceme loutkářství co nejvíce zviditelnit," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Dostat loutky do UNESCO vítá i umělecký šéf loutkového divadla Drak Jakub Krofta. "Každý region hledá něco unikátního, čím by se ukázal. My se můžeme pochlubit loutkářstvím, včetně jednoho z největších loutkářů - Matěje Kopeckého. Naše loutky si zápis určitě zaslouží," řekl Krofta.

Celý projekt bude mít na starosti Ilona Vojancová, šéfka Souboru lidových staveb Vysočina. Všichni sázejí na její zkušenosti. V Česku není mnoho lidí, kterým se podařilo stejně jako jí projít složitým papírováním a dostat masopustní pochůzky na Hlinecku na prestižní seznam světového kulturního dědictví.

"Schůzky s loutkáři mě teprve čekají. Věřím, že loutky, které se pohybují na hranici lidové a poloprofesinální tvořivosti, mají šanci uspět," řekla Vojancová. Na listině UNESCO již dnes loutky své zastoupení mají. Jsou to jávské loutky.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz