Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Roman Čejka, MF DNES

Město hasí blamáž. Firmě prodalo parcelu, pak na ní zakázalo stavět

  • 10
Zastupitelé Chrudimi napraví faul, který provedli tamnímu podnikateli. Prodali mu za bezmála dva miliony stavební pozemek, z něhož ale poté v územním plánu udělali jen místo pro zeleň. Teď s obtížemi prosadili, že ze zeleně bude opět stavební parcela.

Politici sice mají skoro v popisu práce místním firmám pomáhat, těm chrudimským se ale podařil pravý opak.

O co jde ve sporu o pozemek v Chrudimi?

Společnost S&CH Trade CZ koupila v roce 2010 od města Chrudim pozemek u Vlčnova o velikosti 5300 metrů čtverečních, kterou radní nabízeli za cenu 351 korun za metr. Firma se jej později rozhodla prodat, ale zjistila, že změnou územního plánu mezitím udělali zastupitelé z parcely pole s cenou 10 korun za metr čtvereční. Od té doby se firma snaží, aby město pozemek odkoupilo zpět. Zastupitelé to opakovaně odmítli.

Obchodní společnost S&CH Trade CZ z Chrudimi si v roce 2010 za skoro dva miliony korun od města koupila v místní části Vlčnov stavební pozemek. Po třech letech ale zastupitelé v územním plánu změnili jeho využití na ochrannou zeleň a z parcely se stalo pole, které je dnes možné prodat maximálně za pár desítek tisíc korun. Změnu územního plánu přitom město chystalo ve stejné době, kdy parcelu prodávalo.

Místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček MF DNES řekl, že město konečně nalezlo způsob, jak územní plán opět změnit. „Pozemek se vrátí do původního režimu,“ uvedl Trávníček.

„Nemám z toho všeho dobrý pocit, ale jsem rád, že se to konečně vyřešilo,“ uvedl jednatel firmy Miloš Chudáček.

Nebylo to ale vůbec snadné. Miloš Chudáček původně chtěl, aby mu město vrátilo peníze. Radní to odmítli s tím, že je změnou územního plánu pozemek znehodnocený. Jenže když se snažili změnit územní plán, zjistili, že to nejde.

Po loňské novele zákona je totiž možné nejkvalitnější půdu využít pro stavbu, jen když existuje výrazný veřejný zájem. „Jedná se o zemědělskou půdu druhé bonity, na těchto pozemcích se změna, která vznikla nedopatřením, nedala vrátit zpátky,“ uvedl Trávníček.

Další úřady firmě nepomohly

Mezitím se jednatel firmy Miloš Chudáček pokoušel přimět úřady, aby chybu chrudimské radnice napravily, ale marně. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová mu vzkázala, že „není oprávněna zasahovat do samostatné působnosti obcí“. Krajskému úřadu Pardubického kraje „nepřísluší prověřovat podmínky prodeje jakéhokoli majetku města Chrudim“.

Ministerstvo financí oznámilo, že přezkoumat prodej nemůže. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že není kompetentní zasahovat „do územně plánovací činnosti obcí“.

„Žádná instituce se nás nezastala a podávat žalobu jsme nechtěli, protože by to trvalo dlouho, bylo by to komplikované a s nejistým výsledkem,“ uvedl Chudáček.

Město nakonec řešení našlo. „Snažili jsme se přesvědčit ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo pro životní prostředí, aby v tomto konkrétním případě změnu územního plánu umožnily. Nakonec se to povedlo a můžeme pokračovat ve změně územního plánu,“ uvedl Trávníček.

„Máme slíbeno, že změna by měla být definitivně schválena v září, pozemek už nabízíme k prodeji, nemáme pro něj využití,“ uvedl jednatel firmy.