Ředitel chrudimské nemocnice Vladimír Ninger (uprostřed) s mecenáši, kteří...

Ředitel chrudimské nemocnice Vladimír Ninger (uprostřed) s mecenáši, kteří finančně podpořili úpravy nevhodných prostorů. | foto: MAFRA

Mecenáši poslali chrudimské nemocnici statisíce na úpravu ambulance

  • 1
Nevábné prostory a nedůstojné místnosti, kde se vyšetřují pacienti. Tak ještě donedávna vypadala chirurgická ambulance v chrudimské nemocnici. Avšak jen do chvíle, než na setkání chrudimských podnikatelů padl návrh přispět ze svého zisku na zvelebení zmíněných prostor.

„Naším cílem je zvýšení prosperity města a lepší život v něm. Tím jsme se zároveň začali ptát, jak by se dalo pomoct nemocnici. Od jejího ředitele jsme se pak dozvěděli, že nemocnici trápí nedůstojné prostory právě na chirurgické ambulanci,“ uvedl chrudimský podnikatel Jiří Pokorný.

Podle ředitele nemocnice Vladimíra Ningera byly prostory chirurgické ambulance skutečně nepřijatelné.

„Jedna část byla průchozí, takže když tam někoho lékař vyšetřoval, tak kolem něj chodili lidé. Stejně tak byly nedůstojné prostory, kde se čekalo na vyšetření, když například přivezli babičku se zlomeným krčkem, tak musela být v čekárně na vozíku s ostatními lidmi,“ uvedl Ninger.

Jiří Pokorný proto spolu s dalším podnikatelem Josefem Lorinczem přispěli napůl částkou tři sta tisíc korun. Následovala jeden a půl měsíce trvající rekonstrukce.

Během ní vznikly tři samostatné vyšetřovny chirurgické ambulance a nová čekárna. V první místnosti se přijímají akutní případy, druhou tvoří ambulantní provoz a ve třetí místnosti probíhají příjmy na oddělení. „Těch je každý den až pětadvacet,“ dodal Ninger.

„Náš podnikatelský klub snad ani jinak reagovat nemohl. Žijeme v tomto městě a nemocnici potřebujeme, byť tady byly tlaky na to, aby se zavřela. Ale my ji přitom potřebujeme nejen pro sebe, ale i pro další generace,“ dodal druhý mecenáš Josef Lorincz.

Oba podnikatelé proto sáhli do vlastních zisků a každý dal nemocnici 150 tisíc korun. Tím nejenže umožnili nemocnici opravit chirurgickou ambulanci, ale ta si ještě uvolnila ruce s penězi natolik, že mohla za přispění chrudimské radnice pořídit ultrazvukový vyšetřovací přístroj pro porodnické oddělení.

Mohli si koupit dovolenou nebo auto

„Rozhodně to není běžná věc, aby podnikatelé takto pomáhali nemocnici, a jsem za to velmi rád. Ti lidé si mohli koupit exotickou dovolenou, nebo auto, ale oni svoje vlastní peníze dali raději nemocnici,“ dodal ředitel Ninger.

Podle mecenášů to však nebyla poslední akce, při níž se podnikatelé budou snažit pomoci nemocnici.„Chceme, aby náš klub byl v příštím roce více aktivní, proto budeme oslovovat i další podnikatele s dalšími podobnými projekty,“ uvedl Lorincz.

„O podnikatelích se mluví spíše v negativním slova smyslu. Právě teď můžeme lidem ukázat, že tomu tak nemusí vždycky být,“ dodal Jiří Pokorný.