Odsvěcený barokní kostel sv. Josefa v Chrudimi

Odsvěcený barokní kostel sv. Josefa v Chrudimi | foto: MF DNES

Chrudim se příští rok promění v centrum baroka, otevře muzeum

  • 1
Celý příští rok bude v Chrudimi ve znamení barokního umění. U příležitosti otevření Muzea barokních soch se i další kulturní akce dotknou uměleckého stylu, ve kterém vynikli například čeští sochaři.

Už dřívější roky byly v Chrudimi tematicky zaměřené. Poprvé radnice vyhlásila pro rok 2008 téma Chrudimské osmičky, které mapovalo významné události ve městě v letech s číslem osm v letopočtu. Následoval Chrudimský rok hudby, letošek věnovaný divadlu má název Chrudim hraje.

"Připravované Muzeum barokních soch si klade za cíl kvalitní a atraktivní formou šířit povědomí o této významné tradici a dále ji popularizovat. Z hlediska umělecké kvality půjde nepochybně o akci nadregionálního významu, která představí na tři desítky z velké části dosud nevystavovaných soch, sousoší a drobných plastik," uvedl Pavel Panoch, historik z pardubické univerzity.

Všechny akce na náměstí, koncerty Chrudimských pátků, varhanní koncerty, přednášky, a dokonce i výstavy by se měly tematicky podřizovat.

Chrudimi je toto baroko blízké nejen kvůli novému muzeu, které vznikne v bývalém barokním kostele svatého Josefa. Barokní je dominanta náměstí - morový sloup Proměnění Páně, barokní je i průčelí staré původně renesanční radnice na severní straně náměstí.

České barokní sochařství je evropská špička

"Kvalita barokního sochařství na Chrudimsku je nepopiratelná. A třeba právě Muzeum barokních soch tuto kapitolu dějin umění, která je odborníkům známá, přiblíží lidem," řekl Luboš Jelínek z chrudimské Galerie Art.

Podle Jelínka české barokní sochařství dosáhlo na evropskou špičku. "České barokní sochy mohou Chrudim dostat mezi evropská muzejní města," dodal Jelínek. Město tak navazuje na předchozí tematicky zaměřené ročníky.

Odsvěcený barokní kostel sv. Josefa v Chrudimi

Hlavní událostí Chrudimského baroka 2011 bude v květnu či červnu otevření už zmiňovaného Muzea barokních soch, které za zhruba 90 milionů korun s pomocí evropské dotace vzniká z bývalého kostela svatého Josefa.

Baroko klade důraz na pohyb postav

Barokní styl vznikl kolem roku 1600 v Římě v Itálii, pak se rozšířil téměř do celé Evropy. Zejména v barokním sochařství získaly skupiny postav nový význam. V lidských tělech je více než kdy jindy patrný dynamický pohyb a energie.

Chrudim přitom představovala v období 17. a 18. století jedno z důležitých mimopražských uměleckých center Čech. Na prahu baroka zajišťoval městu věhlas malíř Matouš Radouš. Po třicetileté válce a při morových epidemiích v letech po roce 1680 to byl zázračný obraz takzvaného Chrudimského Salvátora.

V epoše vrcholného baroka na Chrudimsku vzniklo množství památek, na jejichž vysoké úrovni měli podíl zdejší sochaři Jan Pavel Čechpauer a Ignác Rohrbach. Podíleli se na budování monumentálního sloupu Proměnění Páně, který stojí na hlavním chrudimském náměstí.

,