V prostoru vedle kostela by měl stát hotel.

V prostoru vedle kostela by měl stát hotel. | foto: Archvi Milana Kušty

Chrudim se chce po deseti letech váhání rozhodnout, zda dostaví náměstí

  • 7
Potřebuje největší chrudimské náměstí dostavět, anebo je to nesmyslný nápad? O tom politici patrně rozhodnou v příštích měsících. Před deseti lety obyvatele Chrudimi šokoval návrh na výstavbu hotelu na Resselově náměstí v Chrudimi, který vyhrál architektonickou soutěž.

Ze stavby přezdívané balík slámy sešlo, ale otázka, co s náměstím, zůstala ve vzduchu.

„Chceme najít společnou řeč se všemi zastupiteli, jak řešit centrum města. Uděláme sezení s odbornou veřejností a s odbornými architekty, aby nám ze svého hlediska řekli, jak dál,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Ještě do konce roku se má uskutečnit workshop architektů, kteří mají radním poradit. Nejen s Resselovým, ale i Školním a Tyršovým náměstím včetně případné přestavby sportovní haly.

„Navrhl jsem vedení města, abychom požádali další architekty, a výsledek tak byl obecně přijímán jako konsenzus více odborných hlasů, ne jen názor jednotlivce,“ uvedl městský architekt Marek Janatka.

Resselovo náměstí v Chrudimi má čtvercový tvar, ale vedle kostela, kde kdysi stál dům, je proluka. Navíc napříč náměstím prochází rušná silnice. Proto vznikl plán vedle kostela postavit hotel, případně za ním další obchody, a náměstí tak opticky uzavřít. Architekt Roman Koucký dokonce navrhl přeložení silnice na okraj náměstí. Ten mimochodem navrhl i řidiči proklínané schody - retardéry v Široké ulici.

Jak Chrudim plánovala dostavbu náměstí

2004 Chrudim nabídla investorům ke koupi budovu bývalého katastrálního úřadu na Resselově náměstí i se sousedním parkovištěm a pozemkem vedle kostela.

2005 Zastupitelé vybrali nabídku Milana Kušty, který slíbil vybudovat hotel, obchody, podzemní parkoviště i byty.

2008 Je dokončena první část investice, obchodně bytové centrum Balustráda s byty, obchody.

2009 Otevřeno i podzemní parkoviště pro 96 aut. Stavba hotelu je u ledu.

2015 Zastupitelé chtějí rozhodnout o budoucím vzhledu centra, a tedy i o tom, zda hotel chtějí.

„Pořád si myslím, že dostavba náměstí a přesunutí silnice k faře tak, jak to navrhl architekt Koucký, je smysluplným řešením. Pokud silnice vede dva metry od kašny, něco je asi špatně,“ uvedl Milan Kušta, který měl hotel v sousedství kostela postavit.

Dodnes mu ale město neřeklo, zda hotel chce a kde přesně by měl stát. On je prý dodnes připraven stavět.

„Můžeme debatovat o tom, co by u kostela mělo, nebo nemělo vzniknout, otázka je, zda hotel. Pokud by se měla přeložit silnice od kostela, stálo by to ale hromadu peněz a platit by to muselo město,“ řekl opoziční zastupitel ANO František Pilný.

Městský architekt přeložení Široké ulice v úseku Školního náměstí nebo jeho zástavbu nepodporuje.

„Myslím, že je třeba vycházet nejen z historie, ale také z daností postupného vývoje. Obecně je zahušťování městské zástavby často užívaným názorem, který považuji za správný do okamžiku, kdy se tím narušují další důležité vazby nebo cenný charakter prostředí,“ uvedl Janatka.

Kušta nepočítá s tím, že radní nakonec řeknou, že hotel chtějí a on bude stavět. „K workshopům a diskusím jsem skeptický, nic z toho nevzejde, slouží to jen jako alibi pro lidi, kteří se bojí rozhodnout,“ řekl.