Starosta válčí s místostarostou, rada řešila strach zvířátek z medvěda

  10:33aktualizováno  10:33
Spory mezi zkušeným chrudimským starostou Petrem Řezníčkem a mladým místostarostou Romanem Málkem vedou k absurdním scénám. Ve středu se tak na programu městské rady objevil bod s názvem "Český Kocourkov - aneb Zvířátka byla v lese, a protože se bála medvěda, měla zavřené oči."

O tom, že medvědem byl míněn starosta Petr Řezníček (vlevo), není pochyb. Ale kdo jsou podle Romana Málka zvířátka? | foto: MF DNES

Místostarosta Roman Málek takto nazvaným materiálem chtěl podle svých slov upozornit na zvláštní praktiky ve výběrových řízeních. Tvrdí, že jeho kolegové v radě v čele se starostou Řezníčkem se problémy nechtějí zabývat.

Proč si jdou po krku?

Na jedné straně politický matador Petr Řezníček (SNK-ED), který dvacet let na radnici čekal na funkci starosty.
Na straně druhé třicetiletý Roman Málek (KDU-ČSL), který se po volbách v roce 2010 projevil jako obratný vyjednavač. Získal podporu menších stran a dlouho nechtěl Řezníčkovi "schválit" post starosty, který si to kladl jako podmínku. "Osobní ambice povýšil nad vlastní stranu a nad zájmy města," vzkazoval po volbách Málek Řezníčkovi.
Na radnici postupně ale převážil vliv starosty Petra Řezníčka. Málek byl kolegy odstřižen od vlivu a někdy i od informací. Není vyloučeno, že oba politici odsouzení ke spolupráci budou koexistovat na radnici dál. Jinou variantou je, že v široké koalici vystřídá Málkovu Koalici pro Chrudim ODS.
Málek na sebe upozornil také několika kontroverzními kroky, například když se ze své pozice přihlásil do soutěže na pronájem sloupů veřejného osvětlení pro reklamu. Vysvětluje, že tak chtěl upozornit na podivnou soutěž (Málkův pohled na spory čtěte zde).

Groteska tím neskončila, nýbrž začala. Radní při svém jednání o 36. bodu programu městské rady debatovali o tom, kdo v informačním materiálu "Český Kocourkov" je míněn zvířátky.

"Jednoho radního se dotklo, že je označován za zvířátko," řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček z SNK-ED. Mimochodem on je, a to je bez debat, medvěd.

Jsou zvířátka radní, nebo úředníci?

"Zvířátky je míněn úřad, protože plno lidí má strach z plno věcí. Je to částečně metaforické přirovnání," řekl místostarosta Chrudim Roman Málek.

Podle informací MF DNES ale politické špičky Chrudimi jsou přesvědčeny, že zvířátky byli míněni radní. To ale Málek popírá.

Stop. Zde je pokus o vysvětlení sporu bez medvědů a zvířátek:

Místostarosta Málek kritizoval výběrové řízení na tisk městského zpravodaje, které podle něj bylo špatně připraveno a mělo být zrušeno. Interní audit některé chyby výběrového řízení skutečně potvrdil. Radní ale Málkova aktivita nenadchla, ke zprávě nepřijali žádné usnesení, ani ho nevzali na vědomí.

"To se stává běžně, že se nenajde dost hlasů pro žádné usnesení, to není žádná hanba," řekl další místostarosta Miroslav Tejkl z ČSSD.

Málek vzápětí předložil materiál s provokativním názvem, který už v dokumentech radnice zůstane navěky. A měl pravdu, že zvířátka neprošla bez povšimnutí.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček nad sporem o zakázce za dvacet tisíc korun mávne rukou. "Jsme na sebe přísnější než zákon. Výběrové řízení jsme nemuseli vůbec vyhlašovat," uvedl.

Zaslouží si politování, říká starosta

Vztahy starosty s jeho zástupcem byly bídné, ale oba se až dosud drželi a omezovali se jen na narážky pronášené s útrpným povzdechem, který prozrazoval, jak těžké je pro ně spolupracovat s tím druhým. Ovšem teď? Po medvědech a zvířátkách bude dost možná následovat jiná epizoda.

Roman Málek na čtvrteční tiskové konferenci mluvil o další zakázce. "Upozornil jsem na nesrovnalosti ve výběrovém řízení na hasičské auto. Nakonec výběrové řízení bylo zrušeno," řekl místostarosta Málek.

Starosta se hořce usmál, když ho slyšel mluvit o dalším sporu z radniční kuchyně. "Faul s výběrem hasičského auta nestojí ani za komentář, spíše za politování," řekl Řezníček.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Otčíma soudí za zneužívání dívky, kameru prý dal do pokoje kvůli bratrovi

Vazební věznice Hradec Králové

Před krajským soudem stanul sedmačtyřicetiletý muž, který podle obžaloby dlouhodobě zneužíval dceru své družky. Žena...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Najdete na iDNES.cz