Koupíte-li jakýkoliv fairtradový produkt, můžete si být jisti, že při jeho

Koupíte-li jakýkoliv fairtradový produkt, můžete si být jisti, že při jeho výrobě nebyla zneužívána dětská práce. | foto: MF DNES

Chrudim podporuje obchodníky z třetího světa, chce být férovým městem

  • 2
Chrudim se chce stát městem, které přesvědčí lidi, že je správné kupovat fair trade čokoládu, kávu, kakao, ale i oblečení a hračky. Tyto výrobky jsou sice o něco dražší, ale kupující má jistotu, že výrobce z rozvojového světa nebyl obchodníky okraden, šetřil životní prostředí a nezneužíval dětskou práci.

Fairtradové výrobky v obchodech už část zákazníků vyhledává. Například v obchodě Mlsný pecivál na chrudimském náměstí je to asi dvacet procent zákazníků.

"Většina lidé si ale toto zboží kupuje hlavně proto, že je kvalitní, že například v čokoládě je vysoký podíl kakaa a je slazená třtinovým cukrem. A fair trade je už jenom něco navíc," uvedla spolumajitelka obchodu  Jana Švecová. 

Co je to fair trade?

Způsob obchodu, který zaručuje producentům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí.

Co je to Fairtradové město?

Města, která podporují osvětu fair trade a prodej fairtradových produktů. Celosvětově je držitelem statusu Fairtrade town již více než 1020 měst v 19 zemích světa. V České republice mezi ně patří zatím jen Litoměřice a Vsetín. Kampaň fairtradových měst vznikla ve Velké Británii před deseti lety.

Tento obchod nabízí nejen fair trade čaj, čokoládu, kávu, ale i ručně vyráběné výrobky, například talismany.

Město připravuje žádost

V Česku jsou fairtradová města zatím dvě, Vsetín a Litoměřice. Chrudim může být třetí. Město chce lidem nejrůznějšími způsoby vysvětlovat, proč kupovat férové zboží.

"Budeme se snažit fair trade výrobky rozšířit do více obchodů, zprostředkujeme jim spojení na dodavatele, nabídneme jim propagaci na městském webu. Záleží samozřejmě na tom, zda provozovatele obchodů přesvědčíme," uvedla Šárka Trunečková z Městského úřadu v Chrudimi, která žádost o zapsání města mezi fairtradová připravuje.

"Z hlediska propagace je to skvělá věci. I děti ve školách by měly vědět, co je to fair trade," uvedla Jana Švecová. Město zatím splňuje tři z pěti kritérií nutných pro přiznání titulu. Musí například ještě zmapovat síť obchodů z fairtradovým zbožím.

Chrudim propaguje výrobky fair trade každý rok při biojarmarku. "Když se prodává fair trade čaj, tak je o něj zájem. Zejména mladší lidé, hlavně maminky s malými dětmi, si jej kupují," uvedla Trunečková.

V obchodech jde na odbyt především káva, čaj, čokoláda a cukrovinky, což dokládá i analýza Asociace pro fair trade. Podle ní se na loňském maloobchodním obratu "férových" výrobků v tuzemsku ve výši 80 milionů korun podílela 40 procenty káva, sedmnácti čokoláda a čaj 11 procenty.

Na čerstvé fairtradové ovoce u nás narazíte zřídka

Tuzemský trh má přitom několik zvláštností. Zatímco v zahraničí převažují mezi nejčastěji kupovanými produkty banány, u nás jsou to trvanlivé potraviny. Rychloobrátkové zboží, jako je čerstvé ovoce, je u nás zatím dostupné pouze v minimální míře.

Příběh s názvem fair trade však není černobílý. Není to tak, že pěstitelé kávy po celém světě jsou nadšeni výkupní cenou svého zboží nebo že nemají výhrady k poplatkům, které za produkci fairtradového zboží musí platit. Často však nemají lepší alternativu.

Pro podporu férového zboží mluví i výsledky. Například v některých částech Kolumbie pěstování fair trade kávy nahradilo koku, což je surovina pro výrobu kokainu.

"Existují na to různé názory. V březnu připravíme výstavu o fair trade s vernisáží a besedou, kde budeme debatovat i o tom, jakým způsobem se finance od zákazníků dostanou až k pěstitelům," uvedla Trunečková.