Bez čtyř místostarostů by chrudimská koalice nevznikla, tvrdí politici

  8:38aktualizováno  8:38
Kolín i Trutnov jsou větší než Chrudim a mají dva místostarosty, padesátitisícový Děčín jen tři náměstky. Zato Chrudim bude mít čtyři zástupce starosty, byť budou neuvolnění. Opozice to ostře kritizuje.

Povolební hlasování v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tak dlouho se politici v Chrudimi domlouvali na nové koalici, až se lídři čtyř seskupení SNK-ED, ČSSD, ODS a Koalice pro Chrudim dohodli na nečekaném řešení. Chrudim bude mít čtyři místostarosty, což je vzhledem k necelým 25 tisícům obyvatelům unikát. Ani jeden z nich nebude pro město pracovat na plný úvazek.

„Považujeme to za naprosto špatné řešení, domníváme se, že není možné nafukovat počet místostarostů donekonečna. Ukazuje to, že museli nakrmit všechny krky, museli být všichni uspokojeni,“ řekl František Pilný z opozičního hnutí ANO 2011, které ve volbách skončilo těsně druhé za SNK-ED.

Místostarosta Chrudimi Miroslav Tejkl z ČSSD připouští, že vedení města složené ze starosty a čtyř jeho zástupců je z nouze ctnost. Jen tak bylo podle něj možné odblokovat povolební pat v Chrudimi, kvůli němuž zastupitelé už dvakrát nedokázali zvolit nové vedení města.

„Muselo se to už nějak vyřešit,“ řekl Tejkl. SNK-ED bude mít starostu, ČSSD dva místostarosty, ODS jednoho a Koalice pro Chrudim dostane post dalšího místostarosty.

Politici tvrdí, že pro městskou pokladnu to bude stejné, jako kdyby Chrudim měla dva klasické zástupce starosty. Čtveřice místostarostů totiž nebude mít práci na radnici jako svoje hlavní zaměstnání a budou brát poloviční plat zástupce starosty, tedy kolem 21 tisíc korun. „Vyjde to město finančně stejně,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Dělení funkcí zaskočilo i politologa

Politolog Lubomír Kopeček Masarykovy univerzity v Brně o podobném způsobu rozdělení funkcí ještě neslyšel. „Je to originální. Otázkou je efektivita čtyř napůl rozdělených lidí, do jaké míry se budou věnovat svým aktivitám a obci. Je rozdíl mezi člověkem, který pracuje jen na polovinu, a tím, který to dělá naplno,“ uvedl.

Například Miroslav Tejkl bude působit jako místostarosta zejména v pondělí. V ostatní dny bude pracovat jako městský právník. „Žádný střet zájmů v tom není. A je to myslím čistší, než když jsem čtyři roky byl právníkem města a zároveň opozičním zastupitelem,“ řekl Tejkl.

„Nevidím v tom žádný problém,“ říká i budoucí místostarosta Roman Málek z Koalice pro Chrudim, který pracuje jako asistent vicepremiéra Pavla Bělobrádka.

Pro lidi tak ale nemusí být snadné setkat se s místostarostou, který pracuje mimo Chrudim. „Budou nastaveny pravidelné konzultační hodiny pro příslušné odbory a občany města, kdy budou mít jistotu, že místostarostové budou přítomní,“ uvedla mluvčí Chrudimi Sylva Drašnarová.

Nejčtenější

Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Post v představenstvu nemocnic za 120 tisíc měsíčně je volný. Ale nikdo ho nechce

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Krajští politici mají nečekaný problém. Nepodařilo se jim sehnat nikoho na uvolněné místo v představenstvu společnosti,...

Pardubičtí krajští radní znovu zváží, jak zajistit obědy zdarma

Ilustrační snímek

Sociální demokraté ve vládě prosazují hrazení obědů všem školákům, Pardubický kraj vedený hejtmanem Martinem Netolickým...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Najdete na iDNES.cz