Sto aut navíc dopravu nezatíží, zastala se Chrudim developera proti místním

  8:33aktualizováno  8:33
Městský úřad v Chrudimi vyšel vstříc developerovi Milanu Kuštovi, jehož firma buduje pod Kopanicí bytový komplex, který bude mít jen v první etapě 66 bytů a 101 parkovacích míst. I když je výjezd z lokality je už dnes složitý, podle úředníků stavba dopravní zátěž nezvýší.

Podnikatel Milan Kušta buduje pod Kopanicí rezidenční bydlení. Lidé se bojí nárůstu dopravy. | foto: MF DNES

Nový bytový komplex Kopanický mlýn roste na místě někdejší dýhárny v Chrudimi. V budoucnu má celkem nabídnout přes sto třicet bytů a dvě stě parkovacích stání.

Místní se toho obávají. Vedení města připouští, že už teď je dopravní situace ve čtvrti rodinných domů za řekou komplikovaná. Městský úřad přesto vydal povolení s odůvodněním, že nové byty potíže s dopravou nezhorší.

„Podle doložených stanovisek dotčených orgánů, zejména Městského úřadu v Chrudimi, odboru dopravy, shledal stavební úřad, že se v území dopravní zátěž nezvýší,“ uvádí se ve stavebním povolení.

Čtvrtí ale jezdí stále více aut i autobusů do městských sportovišť. Příjezdová cesta vede po úzkém mostě a přes nešťastně řešenou křižovatku s ulicí Na Ostrově, která nepamatuje na chodce ani na cyklisty.

„Je pro mne nepochopitelné, jak odbor dopravy může vydat stanovisko, že bytový komplex dopravně lokalitu nezatíží. Ulice nemají takovou kapacitu, autobusy, které jedou po úzkém mostu na sportoviště, mají problém zatočit,“ řekl František Pilný, zastupitel hnutí ANO.

Podle něj má přitom městský úřad na malé investory přísné požadavky, které jim v několika případech už zabránily stavět.

Doprava se vrátí na původní úroveň, říká šéf odboru dopravy

Úřad se hájí, že bytový komplex vyrůstá na místě, kde před asi osmi lety byla dýhárna.

„Vycházeli jsme z toho, že tam kdysi byla dřevovýroba, která měla jistou dopravní zátěž. V první etapě se tak intenzita dopravy vrátí na původní úroveň,“ uvedl vedoucí odboru dopravy městského úřadu Martin Klimek.

Místní lidé chtěli vědět, jak úřad přišel na to, že doprava se nezhorší. „Je to náš názor,“ uvedl Klimek.

Podnikatel: Vzpomeňte, jak to tu vypadalo před osmi lety

Milan Kušta odmítá, že byl vůči němu městský úřad vstřícný. „Místní, kteří se stále něčeho bojí a stěžují si, zapomněli na to, jak to bylo před osmi lety. Byla tu továrna, 80 zaměstnanců sem jezdilo autem a nikdo nesměl do areálu, všichni parkovali kolem. Budujeme zde klidné rezidenční bydlení,“ uvedl.

Vedení města nyní tvrdí, že bude po investorovi v další etapě chtít, aby přispěl na úpravy okolních ulic či křižovatek.

„Samozřejmě jakékoliv další etapy nemohou dopadnout bez toho, aniž by došlo ke změnám v ulici Na Ostrově či mostě přes Chrudimsku. To nejde. Jestli to chce stavět, tak to musí udělat,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Kušta namítá, že jeho investice jenom naplňuje územní plán, který zastupitelé schválili. „Jestli není infrastruktura připravena, aby pojala výstavbu, se kterou územní plán počítá, tak se neměl územní plán asi takto tvořit. Těžko mne ale může někdo nařknout, že to ovlivňuji. Jen respektuji územní plán, nejsem jeho tvořitelem,“ řekl.

Lidé z okolí proti rozhodnutí městského úřadu o stavebním povolení podali rozklad na krajský úřad. Žádají také, aby město v souvislosti s budováním bytů řešilo i dopravu. Pod námitky se podepsalo bezmála sedm set lidí.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Další z rubriky

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

Kauza národního hřebčína je po letech u soudu, obžalobu četli tři hodiny

Část obviněných manažerů, kteří se domlouvali na opravách hřebčína

Krajský soud začal projednávat rozsáhlý případ oprav kladrubského hřebčína za evropské miliony. Obžaloba viní 17 lidí a...

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Najdete na iDNES.cz