Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sto aut navíc dopravu nezatíží, zastala se Chrudim developera proti místním

  8:33aktualizováno  8:33
Městský úřad v Chrudimi vyšel vstříc developerovi Milanu Kuštovi, jehož firma buduje pod Kopanicí bytový komplex, který bude mít jen v první etapě 66 bytů a 101 parkovacích míst. I když je výjezd z lokality je už dnes složitý, podle úředníků stavba dopravní zátěž nezvýší.

Podnikatel Milan Kušta buduje pod Kopanicí rezidenční bydlení. Lidé se bojí nárůstu dopravy. | foto: MF DNES

Nový bytový komplex Kopanický mlýn roste na místě někdejší dýhárny v Chrudimi. V budoucnu má celkem nabídnout přes sto třicet bytů a dvě stě parkovacích stání.

Místní se toho obávají. Vedení města připouští, že už teď je dopravní situace ve čtvrti rodinných domů za řekou komplikovaná. Městský úřad přesto vydal povolení s odůvodněním, že nové byty potíže s dopravou nezhorší.

„Podle doložených stanovisek dotčených orgánů, zejména Městského úřadu v Chrudimi, odboru dopravy, shledal stavební úřad, že se v území dopravní zátěž nezvýší,“ uvádí se ve stavebním povolení.

Čtvrtí ale jezdí stále více aut i autobusů do městských sportovišť. Příjezdová cesta vede po úzkém mostě a přes nešťastně řešenou křižovatku s ulicí Na Ostrově, která nepamatuje na chodce ani na cyklisty.

„Je pro mne nepochopitelné, jak odbor dopravy může vydat stanovisko, že bytový komplex dopravně lokalitu nezatíží. Ulice nemají takovou kapacitu, autobusy, které jedou po úzkém mostu na sportoviště, mají problém zatočit,“ řekl František Pilný, zastupitel hnutí ANO.

Podle něj má přitom městský úřad na malé investory přísné požadavky, které jim v několika případech už zabránily stavět.

Doprava se vrátí na původní úroveň, říká šéf odboru dopravy

Úřad se hájí, že bytový komplex vyrůstá na místě, kde před asi osmi lety byla dýhárna.

„Vycházeli jsme z toho, že tam kdysi byla dřevovýroba, která měla jistou dopravní zátěž. V první etapě se tak intenzita dopravy vrátí na původní úroveň,“ uvedl vedoucí odboru dopravy městského úřadu Martin Klimek.

Místní lidé chtěli vědět, jak úřad přišel na to, že doprava se nezhorší. „Je to náš názor,“ uvedl Klimek.

Podnikatel: Vzpomeňte, jak to tu vypadalo před osmi lety

Milan Kušta odmítá, že byl vůči němu městský úřad vstřícný. „Místní, kteří se stále něčeho bojí a stěžují si, zapomněli na to, jak to bylo před osmi lety. Byla tu továrna, 80 zaměstnanců sem jezdilo autem a nikdo nesměl do areálu, všichni parkovali kolem. Budujeme zde klidné rezidenční bydlení,“ uvedl.

Vedení města nyní tvrdí, že bude po investorovi v další etapě chtít, aby přispěl na úpravy okolních ulic či křižovatek.

„Samozřejmě jakékoliv další etapy nemohou dopadnout bez toho, aniž by došlo ke změnám v ulici Na Ostrově či mostě přes Chrudimsku. To nejde. Jestli to chce stavět, tak to musí udělat,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Kušta namítá, že jeho investice jenom naplňuje územní plán, který zastupitelé schválili. „Jestli není infrastruktura připravena, aby pojala výstavbu, se kterou územní plán počítá, tak se neměl územní plán asi takto tvořit. Těžko mne ale může někdo nařknout, že to ovlivňuji. Jen respektuji územní plán, nejsem jeho tvořitelem,“ řekl.

Lidé z okolí proti rozhodnutí městského úřadu o stavebním povolení podali rozklad na krajský úřad. Žádají také, aby město v souvislosti s budováním bytů řešilo i dopravu. Pod námitky se podepsalo bezmála sedm set lidí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz