Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrudim dostala peníze na likvidaci jedů v areálu bývalé Transporty

  9:35aktualizováno  9:35
Studny v Chrudimi i okolí se snad po desetiletích dočkají znovu pitné vody. Město začne díky evropským penězům a příspěvku kraje odstraňovat ekologickou zátěž z bývalé Transporty, známé mimo jiné výrobou výtahů.

Areál bývalé firmy Transporta v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když chtěl na začátku minulého desetiletí pivovarník Adolf Zeman po dlouhé době strávené v emigraci na stará kolena opět rozjet rodinný pivovar v Medlešicích, hodlal vařit pivo z vody ve staré osvědčené studni.

Výsledky rozboru byly zdrcující nejen pro něho, ale i pro celé Medlešice a sousední Dřenice. Voda obsahuje těkavé chlorované uhlovodíky, které se šíří ve směru proudění podzemních vod a je otázka času, kam až dotečou. Jako pitná se voda ze studní nesmí používat dodnes.

"Vadí nám to, a nejen kvůli pivu. Když si lidé postavili směrem na Chrudim rodinný domek, měli problém ho kvůli vodě zkolaudovat," řekla spolumajitelka medlešického pivovaru Milena Chalupová.

Podobné problémy, neboli havarijní ohrožení stavu podzemních vod, jsou i v sousedních Dřenicích.

"Znečištění ohrožuje pitnou vodu látkami, které jsou zdraví škodlivé a ohrožují tím zdraví obyvatelstva v Medlešicích a Dřenicích," uvedl Václav Kroutil, krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Za příčinu ekologické zátěže v půdě a ve vodách byla označena Transporta Chrudim, někdejší výrobce výtahů a eskalátorů, svého času jeden z největších zaměstnavatelů v kraji.

"Někteří lidé stále nemohou užívat vodu ze studně. Rakovinotvorné látky se objevily i v říčkách Bylance a Dřeničce. Je nepříjemné vědět, co všechno je v povrchových vodách. Pokud se snad už konečně podaří zabránit dalšímu znečišťování, bude to pěkné," řekla starostka Dřenic Růžena Zvěřinová.

V půdě i vodě se našly i rakovinotvorné látky

V půdě bylo zjištěno až do hloubky 20 až 40 metrů odhadem 5 až 10 tun rakovinotvorných látek, které začaly zamořovat podzemní vody na území zhruba deseti hektarů. Řešení je už na obzoru.

Krajský radní Václav Kroutil mluvil o hrozbě pro obyvatele vesnic při vysvětlování účelu dotace patnácti milionů korun, kterou zastupitelé Pardubického kraje odsouhlasili. Tato částka se přidá k mnohem větším penězům z evropského operačního programu a do dvou let bude sanace dokončena.

"Přislíbená evropská dotace městu Chrudim činí 158 milionů korun. Jestliže je Pardubický kraj ze zákona povinen platit do dosavadní bariéry z vrtů sedm milionů každý rok, teď si dvojnásobným příspěvkem vlastně zaplatí dva roky a bude mít pokoj. Navíc zachrání Dřenice, které jsou první na ráně. Teď jde o to, trpně nepřihlížet pravidelnému vynakládání peněz a jednou s konečnou platností tuto věc vyřešit," řekl chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl.

Odčerpávání zamořené vody už trochu pomohlo

Podle Jiřího Unčovského z chrudimské společnosti Vodní zdroje Ekomonitor se díky systému vrtů a přečerpávání zamořené vody v areálu bývalé Transporty kontaminace za ochrannou bariérou snížila a její hodnoty se už v některých místech blíží limitům pro pitnou vodu.

"Kontaminant je nasáklý v zemině a vymývá se prostřednictvím podzemních vod. I když bariéra pomáhá, je naprosto nutné odtěžit kontaminovanou půdu ze tří ohnisek s nejvyšší koncentrací karcinogenních či potenciálně karcinogenních látek, aby se definitivně zamezilo dalšímu pronikání nebezpečných látek do podzemních vod," řekl Jiří Unčovský, autor projektu na odstranění ekologické zátěže Transporty.

Areál bývalé Transporty na okraji Chrudimi

Areál bývalé Transporty na okraji ChrudimiNejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz