Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrudim dostala peníze na likvidaci jedů v areálu bývalé Transporty

  9:35aktualizováno  9:35
Studny v Chrudimi i okolí se snad po desetiletích dočkají znovu pitné vody. Město začne díky evropským penězům a příspěvku kraje odstraňovat ekologickou zátěž z bývalé Transporty, známé mimo jiné výrobou výtahů.

Areál bývalé firmy Transporta v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když chtěl na začátku minulého desetiletí pivovarník Adolf Zeman po dlouhé době strávené v emigraci na stará kolena opět rozjet rodinný pivovar v Medlešicích, hodlal vařit pivo z vody ve staré osvědčené studni.

Výsledky rozboru byly zdrcující nejen pro něho, ale i pro celé Medlešice a sousední Dřenice. Voda obsahuje těkavé chlorované uhlovodíky, které se šíří ve směru proudění podzemních vod a je otázka času, kam až dotečou. Jako pitná se voda ze studní nesmí používat dodnes.

"Vadí nám to, a nejen kvůli pivu. Když si lidé postavili směrem na Chrudim rodinný domek, měli problém ho kvůli vodě zkolaudovat," řekla spolumajitelka medlešického pivovaru Milena Chalupová.

Podobné problémy, neboli havarijní ohrožení stavu podzemních vod, jsou i v sousedních Dřenicích.

"Znečištění ohrožuje pitnou vodu látkami, které jsou zdraví škodlivé a ohrožují tím zdraví obyvatelstva v Medlešicích a Dřenicích," uvedl Václav Kroutil, krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Za příčinu ekologické zátěže v půdě a ve vodách byla označena Transporta Chrudim, někdejší výrobce výtahů a eskalátorů, svého času jeden z největších zaměstnavatelů v kraji.

"Někteří lidé stále nemohou užívat vodu ze studně. Rakovinotvorné látky se objevily i v říčkách Bylance a Dřeničce. Je nepříjemné vědět, co všechno je v povrchových vodách. Pokud se snad už konečně podaří zabránit dalšímu znečišťování, bude to pěkné," řekla starostka Dřenic Růžena Zvěřinová.

V půdě i vodě se našly i rakovinotvorné látky

V půdě bylo zjištěno až do hloubky 20 až 40 metrů odhadem 5 až 10 tun rakovinotvorných látek, které začaly zamořovat podzemní vody na území zhruba deseti hektarů. Řešení je už na obzoru.

Krajský radní Václav Kroutil mluvil o hrozbě pro obyvatele vesnic při vysvětlování účelu dotace patnácti milionů korun, kterou zastupitelé Pardubického kraje odsouhlasili. Tato částka se přidá k mnohem větším penězům z evropského operačního programu a do dvou let bude sanace dokončena.

"Přislíbená evropská dotace městu Chrudim činí 158 milionů korun. Jestliže je Pardubický kraj ze zákona povinen platit do dosavadní bariéry z vrtů sedm milionů každý rok, teď si dvojnásobným příspěvkem vlastně zaplatí dva roky a bude mít pokoj. Navíc zachrání Dřenice, které jsou první na ráně. Teď jde o to, trpně nepřihlížet pravidelnému vynakládání peněz a jednou s konečnou platností tuto věc vyřešit," řekl chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl.

Odčerpávání zamořené vody už trochu pomohlo

Podle Jiřího Unčovského z chrudimské společnosti Vodní zdroje Ekomonitor se díky systému vrtů a přečerpávání zamořené vody v areálu bývalé Transporty kontaminace za ochrannou bariérou snížila a její hodnoty se už v některých místech blíží limitům pro pitnou vodu.

"Kontaminant je nasáklý v zemině a vymývá se prostřednictvím podzemních vod. I když bariéra pomáhá, je naprosto nutné odtěžit kontaminovanou půdu ze tří ohnisek s nejvyšší koncentrací karcinogenních či potenciálně karcinogenních látek, aby se definitivně zamezilo dalšímu pronikání nebezpečných látek do podzemních vod," řekl Jiří Unčovský, autor projektu na odstranění ekologické zátěže Transporty.

Areál bývalé Transporty na okraji Chrudimi

Areál bývalé Transporty na okraji Chrudimi
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v...

Najdete na iDNES.cz