Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senior pomoc odmítal, dvanáctiletý chlapec mu v lese zachránil život

  6:06aktualizováno  6:06
Bylo po škole a dvanáctiletému Honzovi Vrábelovi z kralické místní části Dolní Hedeč se ten den nechtělo vracet se domů ze školy v Králíkách autobusem. A tak šel pěšky. Přes les. Čekalo ho tam dobrodružství s dobrým koncem.

Jan Vrábel přebírá od policistů ocenění a dárek za svůj příkladný čin. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

O něco dříve se do lesa v Králíkách vydal autobusem třiaosmdesátiletý Eduard, klient domova seniorů v Červené Vodě. Rád se toulá a toho dne, 19. března, si šel načepovat do studánky „léčivou“ vodu. Nesl těžkou tašku.

Potkal se s Honzou a ten se ho zeptal, jestli nechce pomoct. Muž odpověděl, že ne, že si jde pro vodu ke studánce. Chvilku šli spolu. Ale pak starý muž na cestě v lese upadl a nemohl vstát.

Fotogalerie

„Udělalo se mu špatně. Snažil jsem se mu pomoci na nohy, ale nedařilo se to,“ vzpomíná školák. Chlapec se starce ptal, jak mu má pomoci, ten ale pomoci nechtěl. Ale to už jeho mladý průvodce sáhl pro mobil a vytočil číslo 158. Znal ho ze školy.

Na druhé straně to zvedl policista Pavel Janza. „Honza mi popsal, jak je muž na tom zdravotně a kde se místo nachází. Vyslali jsme tam hlídku,“ říká policista a popisuje, jak se ptal chlapce na potřebné údaje.

„Jestli má dost nabitý mobil, jestli je muž při vědomí. Když byla hlídka na cestě, tak už jsme se chvíli bavili, že Honza rád fotí, že má ve škole kamarádku Justýnku. Pak Honza navedl hlídku k nemohoucímu muži,“ řekl policista.

Policisté odvezli muže do domova seniorů a chlapce domů. „A tam se stala nemilá věc. Když Honza vystupoval, vypadl mu z kapsy mobil, kterým si volal policisty. A naši policisté mu ho autem přejeli,“ říká Markéta Janovská.

Otec Honzy nad tím mávl rukou. „Mobil už byl starý a Honza dostal hned náhradní,“ říká otec dvanáctiletého zachránce.

Senior mu upřímně poděkoval mezi čtyřma očima

Ve středu 1. dubna byl Honza Vrábel nesvůj. Na kralické radnici mu totiž uspořádali policisté veřejné poděkování. A dostal od nich nový mobil. I dort. Od starostky Králík Jany Ponocné také nový fotoaparát, a další dárky. Byl u toho i šéf domova seniorů sv. Zdislavy v Červené Vodě.

„Pan Eduard je u nás asi tři roky a je to takový velký cestovatel. Ale my jsme za to u lidí rádi. Má motivaci a snaží se hýbat. Někdy je možná až moc aktivní, ale je takový a my to ctíme. Vždy nahlásí personálu, že odchází, byl pryč třeba i na dva dny, ale to jsme věděli. Každou neděli chodí na mši do kostela, i když máme kapli v domově,“ říká ředitel domova seniorů Josef Kuběnka.

Pan Eduard sice na středeční oficiální oslavě kvůli momentálnímu zdravotnímu stavu chyběl, ale s Honzou už se jednou po lesní příhodě setkali a senior prý chlapci mezi čtyřma očima upřímně poděkoval.

„Takhle by se měl zachovat každý,“ řekl chlapec, který kromě občasného toulání se v lese hraje doma rád počítačové hry. Teď zrovna League of Legends. Sám takto někomu pomáhal prvně. 

Oslavy se zúčastnili i jeho spolužáci. A když se policistka Markéta Janovská zeptala, jestli by všichni v podobném případě zavolali mobilem číslo 158, pobavila všechny jedna z Honzových spolužaček. „Kdybych ho měla, tak bych určitě zavolala,“ ozval se dívčí hlas z chumlu dětí.

„Honza byl strašně statečný a dá se říci, že vlastně zachránil život pánovi, kterému je třiaosmdesát let. Ten člověk pomoci nechtěl, ale bůhví, co by se stalo, kdyby třeba ležel do večera bezmocný v lese. Já doufám, že až budu jednou stará nemohoucí babka a někde mimo civilizaci upadnu, že půjde kolem někdo takový jako ty,“ dodala na adresu chlapce Janovská.

Přestože tentokrát vše dopadlo dobře a muž už opět chodí pro vodu ke studánce, policisté chtějí, aby se o případu vědělo. Ne všichni kolemjdoucí totiž podle jejich zkušeností umějí pomoci člověku v nouzi.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Najdete na iDNES.cz