Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senior pomoc odmítal, dvanáctiletý chlapec mu v lese zachránil život

  6:06aktualizováno  6:06
Bylo po škole a dvanáctiletému Honzovi Vrábelovi z kralické místní části Dolní Hedeč se ten den nechtělo vracet se domů ze školy v Králíkách autobusem. A tak šel pěšky. Přes les. Čekalo ho tam dobrodružství s dobrým koncem.

Jan Vrábel přebírá od policistů ocenění a dárek za svůj příkladný čin. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

O něco dříve se do lesa v Králíkách vydal autobusem třiaosmdesátiletý Eduard, klient domova seniorů v Červené Vodě. Rád se toulá a toho dne, 19. března, si šel načepovat do studánky „léčivou“ vodu. Nesl těžkou tašku.

Potkal se s Honzou a ten se ho zeptal, jestli nechce pomoct. Muž odpověděl, že ne, že si jde pro vodu ke studánce. Chvilku šli spolu. Ale pak starý muž na cestě v lese upadl a nemohl vstát.

Fotogalerie

„Udělalo se mu špatně. Snažil jsem se mu pomoci na nohy, ale nedařilo se to,“ vzpomíná školák. Chlapec se starce ptal, jak mu má pomoci, ten ale pomoci nechtěl. Ale to už jeho mladý průvodce sáhl pro mobil a vytočil číslo 158. Znal ho ze školy.

Na druhé straně to zvedl policista Pavel Janza. „Honza mi popsal, jak je muž na tom zdravotně a kde se místo nachází. Vyslali jsme tam hlídku,“ říká policista a popisuje, jak se ptal chlapce na potřebné údaje.

„Jestli má dost nabitý mobil, jestli je muž při vědomí. Když byla hlídka na cestě, tak už jsme se chvíli bavili, že Honza rád fotí, že má ve škole kamarádku Justýnku. Pak Honza navedl hlídku k nemohoucímu muži,“ řekl policista.

Policisté odvezli muže do domova seniorů a chlapce domů. „A tam se stala nemilá věc. Když Honza vystupoval, vypadl mu z kapsy mobil, kterým si volal policisty. A naši policisté mu ho autem přejeli,“ říká Markéta Janovská.

Otec Honzy nad tím mávl rukou. „Mobil už byl starý a Honza dostal hned náhradní,“ říká otec dvanáctiletého zachránce.

Senior mu upřímně poděkoval mezi čtyřma očima

Ve středu 1. dubna byl Honza Vrábel nesvůj. Na kralické radnici mu totiž uspořádali policisté veřejné poděkování. A dostal od nich nový mobil. I dort. Od starostky Králík Jany Ponocné také nový fotoaparát, a další dárky. Byl u toho i šéf domova seniorů sv. Zdislavy v Červené Vodě.

„Pan Eduard je u nás asi tři roky a je to takový velký cestovatel. Ale my jsme za to u lidí rádi. Má motivaci a snaží se hýbat. Někdy je možná až moc aktivní, ale je takový a my to ctíme. Vždy nahlásí personálu, že odchází, byl pryč třeba i na dva dny, ale to jsme věděli. Každou neděli chodí na mši do kostela, i když máme kapli v domově,“ říká ředitel domova seniorů Josef Kuběnka.

Pan Eduard sice na středeční oficiální oslavě kvůli momentálnímu zdravotnímu stavu chyběl, ale s Honzou už se jednou po lesní příhodě setkali a senior prý chlapci mezi čtyřma očima upřímně poděkoval.

„Takhle by se měl zachovat každý,“ řekl chlapec, který kromě občasného toulání se v lese hraje doma rád počítačové hry. Teď zrovna League of Legends. Sám takto někomu pomáhal prvně. 

Oslavy se zúčastnili i jeho spolužáci. A když se policistka Markéta Janovská zeptala, jestli by všichni v podobném případě zavolali mobilem číslo 158, pobavila všechny jedna z Honzových spolužaček. „Kdybych ho měla, tak bych určitě zavolala,“ ozval se dívčí hlas z chumlu dětí.

„Honza byl strašně statečný a dá se říci, že vlastně zachránil život pánovi, kterému je třiaosmdesát let. Ten člověk pomoci nechtěl, ale bůhví, co by se stalo, kdyby třeba ležel do večera bezmocný v lese. Já doufám, že až budu jednou stará nemohoucí babka a někde mimo civilizaci upadnu, že půjde kolem někdo takový jako ty,“ dodala na adresu chlapce Janovská.

Přestože tentokrát vše dopadlo dobře a muž už opět chodí pro vodu ke studánce, policisté chtějí, aby se o případu vědělo. Ne všichni kolemjdoucí totiž podle jejich zkušeností umějí pomoci člověku v nouzi.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz