Předpokládané náklady na sanaci skládky v Boru u Skutče dosahují necelých 29 milionů korun. Snímek z místa požáru před čtyřmi lety.

Předpokládané náklady na sanaci skládky v Boru u Skutče dosahují necelých 29 milionů korun. Snímek z místa požáru před čtyřmi lety. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kraj žádá miliony na jedy. Rizikové odpady z Boru a Brněnce tak snad zmizí

  • 0
Pardubický kraj se rozhodl požádat o dotaci na likvidaci vyhořelé skládky pneumatik v Boru u Skutče a jedů v areálu bývalé textilky Vitka Brněnec. Předpokládané náklady přesahují 30 milionů korun.

Lidé v Boru u Skutče mají šanci, že se skládky do dvou let zbaví. Už necelého půl roku mohou tamní lidé pozorovat pracovníky odborné firmy, jak na skládce plné vyhořelých pneumatik a gum odebírají k analýze vzorky a pomocí sond provádějí hloubkový průzkum.

Poprvé po čtyřech letech od požáru, který ohrožoval jedovatým oblakem dýmu obec a na jehož uhašení se podílelo třiatřicet hasičských jednotek, se na skládce něco děje.

Obec v srdci přírodní rezervace Toulovcovy Maštale má teď šanci se několika tun odpadu vcelku rychle zbavit. Na analýzu rizik, při níž odborníci zkoumají, co do ní původní vlastník vlastně navezl, naváže žádost Pardubického kraje o dotaci na likvidaci černé skládky, kterou vypsal Státní fond životního prostředí.

„Pokud dopadne dotace, bude pro nás radostnější, že se něco pohnulo,“ reagoval starosta Boru u Skutče Vlaďko Beneš.

Průzkumné práce zatím žádnou skrytou ekologickou bombu v Boru neodhalily. Podle Václava Kroutila, radního zodpovědného za životní prostředí, ale ilegální skládka riziko nadále skýtá.

Největší obavu místních, zakopané obrazovky v zemi, sondy zatím neodhalily.

„Mají dělat ještě jeden vzorek. Obrazovky jsou ale pod střechou skladu, roztřískané na jedné hromadě. Vcelku není skoro žádná,“ je přesvědčen Vlaďko Beneš. Předpokládané náklady na sanaci skládky dosahují necelých 29 milionů korun.

Zbylé peníze půjdou na sanaci chemikálií v bývalém závodu Vitka Brněnec, za války známějšího jako Schindlerova továrna, kde Oskar Schindler zaměstnával vězněné Židy. Celkové náklady na sanaci byly v Brněnci vyčísleny na 2,3 milionu korun.

O peníze musí požádat do měsíce

Zmizet by z areálu měly povalující se barely a nádoby s chemikáliemi, které jsou zatím volně přístupné. To kvituje starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

„Věřím tomu, že v brzké době proběhne první vlna likvidace akutních jedů. Pak je tady ta obrovská zátěž v celém areálu a tady žádný konec nevidím,“ prohlásil k bezprizornímu areálu plného sutin a dalších odpadů.

Hejtmanství musí podat žádost o dotaci nejpozději ke konci července, sanace musí provést do šesti týdnů od podpisu smlouvy s dodavatelem, nejpozději však do konce května 2017.

Původně mělo být žadatelem o dotaci na likvidaci škod město Svitavy, respektive Chrudim, v případě skládky v Boru u Skutče. Nakonec budou vyčištění zabezpečovat a platit Pardubický kraj. Stát bude hradit maximálně 80 procent nákladů.

„S krajem jsme se dohodli, že je to záležitost, která se neděje na území města, ale v rámci kraje. Nejenže má Pardubický kraj větší odborné zázemí k podání žádosti, jedná se i o zásah do rozpočtů měst. Proto jsme se shodli, že by bylo příhodnější, aby zbývající částka byla součástí rozpočtu Pardubického kraje,“ uvedl starosta Svitav David Šimek.