Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci dát dítě do jiné školy, řekl jeho otec. U soudu však spor prohrál

  8:00aktualizováno  8:00
U krajského soudu skončil neobvyklý spor rodičů o to, do které základní školy začne chodit jejich dítě. Proti přijetí syna do polabinské školy v Pardubicích se totiž odvolal jeho otec. Krajský úřad nyní řeší další tři podobné případy.
Otec podal žalobu k soudu kvůli tomu, že nemohl rozhodovat o umístění dítěte do školy. Ilustrační snímek

Otec podal žalobu k soudu kvůli tomu, že nemohl rozhodovat o umístění dítěte do školy. Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V Pardubickém kraji zatím vždy platilo, že se rodiče dokázali dohodnout, do které základní školy jejich dítě nastoupí. Konec tomu učinil spor mezi rodiči chlapce, který od letošního září chodí do první třídy Základní školy v Polabinách.

Do školy ho přihlásila matka, ale otec se proti přijetí svého syna odvolal. Přál si totiž, aby chlapec, který byl na základě předběžného opatření soudu svěřen do péče matky, navštěvoval pražskou dvoujazyčnou školu Deutsche Schule Prag.

Rozvádějící se pár postavil ředitelku školy i krajský úřad před neobvyklý problém. Když rodiče přihlásí ke studiu své dítě, nikdo neočekává, že by pak nesouhlasili s jeho přijetím.

„Poprvé se stalo, že se jeden z rodičů proti kladnému rozhodnutí odvolal,“ uvedla Aneta Kačmaríková, právnička odboru školství a kultury Pardubického kraje.

„Takto závažný problém jsem tu měla poprvé. Je to boj mezi rodiči a rukojmím je dítě,“ říká ředitelka Základní školy Polabiny Jana Smetanová.

Krajský úřad se rozhodl, že odvolání otce zamítne, protože ho podal pozdě. Zatímco dítě bylo přijato ke studiu letos v únoru, muž podal odvolání až v květnu, tři měsíce po odvolací lhůtě. S tím se otec dítěte nespokojil a krajský úřad zažaloval.

Ale ani u soudu nepochodil. Soudci pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové se za rozhodnutí úřadu postavili, nicméně úředníci podle nich spor neřešili správně. Odvoláním otce se totiž neměli zabývat.

„Účastníkem řízení bylo dítě, nikoliv žalobce,“ uvedl předseda senátu Jan Dvořák. Krajský úřad měl podle něj odvolání zamítnout jako nepřípustné.

Jinými slovy rodiče mají právo svobodně zvolit pro své dítě školu, ale to udělají už podáním přihlášky. Do přijímacího řízení nemohou zasahovat, i když na druhou stranu záleží jen na nich, zda dítě do školy skutečně přijde, nebo například přestoupí jinam.

Spor není ojedinělý

To, že přihlášku podala jen matka dítěte, na věci podle soudců nic nemění. Občanský zákoník předpokládá, že i když žádost podepíše jen jeden z rodičů, jedná ve shodě se svým partnerem.

„Měla jsem to právně dobře ošetřené, maminka zastupuje dítě. Chlapec zůstává v naší škole, líbí se mu tady. Záleží na tom, zda se otec bude dál odvolávat. Škole jako takové to nepůsobí žádné problémy, jednám s oběma rodiči, oběma zasílám informace,“ uvedla ředitelka Smetanová.

Otec dítěte si ještě může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Vedoucí odboru školství a kultury krajského úřadu Martin Kiss připustil, že podobných sporů je nyní víc.

„Toto byl první takový případ a další tři máme před sebou,“ uvedl. Dodal, že problém to může znamenat pro rodinu, dítě, ale ne pro chod úřadu. „Celá podstata věci spočívá ve sporech mezi rodiči,“ uvedl.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Neví, co uvidí a kolik zaplatí. V Proseči lákají diváky do Kina naslepo

S láskou Vincent - nevšední film, který zaujal i v rámci prosečského Kina...

Pro milovníky filmů je to jistá forma adrenalinu. Pohodlně se usadit na nepohodlném sedadle a čekat, co nabídne filmové...

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zdravotní sestra - moderní zařízení v Praze, od 30 000 Kč výše, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz