Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu brzdí rozvoj Poličska.

Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu brzdí rozvoj Poličska. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

ČEZ spěchá s výstavbou vedení na Poličsku, i za cenu vyvlastňování pozemků

  • 3
Firmy na Poličsku čekají už roky na rozšíření distribuční sítě, protože jim chybí dostatek elektřiny. Deset let plánovanou investiční akci, která zahrnuje 28 kilometrů dlouhé vysokonapěťové vedení z Hlinska do Poličky a novou rozvodnu v Poličce, chce ČEZ spustit ještě v letošním roce.

„Původní předpoklad byl zahájit stavbu od Hlinska k Poličce ve třetím čtvrtletí. Podmínky pro zahájení stavby jsou dvě - získání souhlasu vlastníků a uzavření smluvních vztahů na zřízení věcných břemen v uvedeném koridoru a dokončení výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ řekla regionální mluvčí skupiny ČEZ Šárka Beránková.

Souhlasy zbylých vlastníků pozemků, přes které povedou elektrické sloupy, a jejich zatížením věcnými břemeny jsou ve finální fázi tím největším problémem.

Po více než roce projednávání má ČEZ vypořádáno téměř 80 procent vlastníků, se zbylými komunikace vázne. Přitom souhlasy všech vlastníků jsou posledním krokem potřebným k zahájení stavby. A čas běží. Energetici už na stavbu za 400 milionů korun vypsali veřejnou soutěž na dodavatele stavby a začali jednat na dodávkách hlavního materiálu, jako jsou stožáry, izolátory a lana.

Z více než 400 vlastníků pozemků chybí ošetřit smlouvou posledních 50 pozemků. Vážně však hrozí, že budou kvůli napjatému časovému harmonogramu vyvlastněny.

„Je to nepopulární, ale v tomto případě bohužel nezbytný krok. Proto jsme na konci roku písemně oslovili všechny zbývající nekomunikující vlastníky a informovali je o tom, že zahajujeme přípravné kroky spojené s vyvlastňovacím řízením,“ uvedla Beránková a dodala, že firma objednala znalecké posudky k jednotlivým případům, u kterých vlastník pozemku odmítá jakoukoli komunikaci či dohodu.

Naopak vlastníkům pozemků, jimž vedení přes pozemek nevadí a podepsali smlouvu o věcném břemenu hned, zaplatí ČEZ mnohonásobně víc, než stanovuje zákon. Za sloup na pozemku 15 tisíc korun, za pozemky, nad kterými povedou dráty až 39 korun za metr čtvereční.

„Veškeré parcely, ať už to byly louky, nebo pastviny, povýšili cenou na stavební pozemky,“ uvedl starosta Krouny Petr Schmied, který se pravidelně účastní pracovní skupiny, kde zástupci ČEZu informují o aktuální situaci starosty dotčených obcí.