Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stál za dýdžejským pultem, dnes pardubický rodák stopuje s batohem po světě

  8:14
Hrál basketbal, chodil na vysokou školu, pak se živil jako dýdžej. Na podzim 2018 si řekl, že stávající život ho už nenaplňuje. Sbalil si batoh a vyrazil na cestu kolem světa. Už téměř rok a půl tak pardubický rodák Martin Půlpán cestuje převážně po Asii. Stopem či veřejnou dopravou. Zážitků má na celý život. Domů se ale zatím ještě nechystá.
Cestovatel a pardubický rodák Martin Půlpán opustil pohodlí domova a vypravil...

Cestovatel a pardubický rodák Martin Půlpán opustil pohodlí domova a vypravil se objevovat svět. | foto: Martin Půlpán

Pokud byste do někoho neřekli, že vyrazí s malým batohem k silnici na stopování, tak to je Martin Půlpán. Šestatřicetiletý muž z pardubických Polabin si vždy potrpěl na módní oblečení, upravený zevnějšek a určité pohodlí.

A najednou střih. Stojí někde v pohoří Pamír u prašné silnice a modlí se, aby mu zastavilo to jedno auto, které tam za dvě hodiny projede.

„Nikdy v životě jsem nestopoval. Vždy jsem se toho bál a nevěřil, nebo spíš nerozuměl, proč by mi někdo měl jen tak zastavit. A najednou jsem na konci září 2018 stál na dálnici na kraji Sofie a mával na auta a doufal, že se ten den dostanu do Turecka,“ říká Martin Půlpán.

Od té doby ujel více než 65 tisíc kilometrů a prakticky jen stopováním dorazil až do Číny. 

„Jsem za to velmi rád, protože díky stopování jsem poznal tolik úžasných lidí a popravdě si už ani jiný způsob dopravy neumím představit,“ popisuje začátek cesty kolem světa muž, který odmítá cestovat letecky. „To je velká nuda,“ dodává.

Podle něj totiž stopování nepřináší jen prostý přesun z bodu A do B, ale umožní poznat tamní lidi a kulturu. 

„Osobně vidím cestování stopem nebo chůzí jako nejlepší způsob dopravy. Nejde ani tak o ušetřené peníze, ale spíše o to, že se člověk dostane blíže k místním lidem. Cestuji sám, protože když místní vidí jít podél silnice samotného cizince, chtějí se s ním seznámit, chtějí pomoci. Jedno volné místo se vždy v kamionu, autě, na motorce nebo na lodi najde. Cestovat ve skupině je složitější a také dražší,“ odhaluje své zkušenosti Martin Půlpán.

Momentálně je v thajském Bangkoku a domů se nechystá. Ještě není ani v půlce pro někoho bláznivé cesty. 

„Každý se mě ptal a ptá, kdy se vrátím. Já prostě nevím, prostě se toulám světem a až mě to přestane bavit, sednu na první letadlo domů a přijedu, ale ta chvíle ještě nepřišla. Rok mi nestačil na to, abych zjistil, co chci dále v životě dělat, ani na to, abych viděl vše, co na světě chci vidět, tak snad se to druhý rok cesty změní. Anebo taky ne,“ uvádí pardubický cestovatel.

Žil na pardubickém sídlišti Polabiny, hrál závodně basketbal, chodil fandit hokejistům Dynama, studoval politologii v Hradci Králové. Tedy vedl zcela normální život. Později začal pracovat jako DJ a měl úspěchy i peníze. 

Objížděl svět, spal v luxusních hotelech. Co může přimět člověka opustit komfortní zónu a vyrazit do neznáma a vlastně i do nebezpečí? 

„Měl jsem vše. Hezký příjem, hodně holek, skvělý život. Hodně jsem cestoval, ale vždy mně bylo líto, že se odněkud musím vracet a nemám více času na prozkoumání daného regionu nebo země. V lednu 2018 jsem byl na operaci, a když jsem se probudil z narkózy, bylo mi strašně zle, nemohl jsem se hýbat, protože jsem měl rozřezané břicho, a v ten moment jsem si řekl: Na co mi jsou peníze, když si teď ani nedojdu na záchod? A v tu chvíli jsem se rozhodl, že až se uzdravím, tak si zabalím batoh a zkusím cestovat bez plánu a bez data návratu. V březnu to bude rok a půl, co jsem na cestě,“ říká.

Ambice nemá malé, rád by navštívil všechny uznané státy světa, což není práce na pár měsíců. Zvláště, když se zařekl, že při cestování ani jednou nepoužije letadlo. 

„Ztracený český muž“ svoji cestu dokumentuje na blogu

„Celkem jsem prozatím navštívil 84 zemí, plus neuznaná republika Abcházie, a pevně doufám, že si jednou splním svůj největší sen, kterým je navštívení všech oficiálně uznaných států světa,“ řekl muž, který svou cestu popisuje na webu www.lostczechman.com - tedy ztracený český muž. 

„Baví mě se toulat světem a být ztracen v cizím městě, v cizí zemi a poznávat místní kulturu, místní lidi a zajímavá zákoutí. Není nic lepšího, než když odbočíte z turistické hlavní cesty a objevíte nějaké zajímavé místo, kde jste sám a žijete tím daným okamžikem. Chci být ztracen, chci se toulat a chci poznávat oblasti, kam se jiní neodváží,“ vysvětluje název blogu.

Pravdou však je, že podobné cestování často velmi nebezpečnými oblastmi není pro každého. A nejde jen o to, že vám někdo může ublížit. Problémem může být i obyčejná nemoc. 

„Tak zle, jako mi bylo v Baku, mi v životě ještě nebylo, a kdyby bylo na mém hostelu, kde jsem se léčil, lepší připojení a neustále to nepadalo, koupil bych letenku domů a vrátil se. Už jsem ji měl vybranou, jen prostě platba nechtěla projít. Nemohl jsem vysílením ani chodit a skončil v nemocnici na kapačkách,“ líčí špatné dny v hlavním městě Ázerbájdžánu.

„Do toho všeho mi neprodloužili víza, takže jsem musel během hodiny opustit zemi v naprosto zuboženém stavu. Říká se, že co tě nezabije, to tě posílí, a tady se to jen potvrdilo. Nějakým zázrakem se moje tělo opravilo a já lodí přejel do Střední Asie, odkud jsem pak dojel až do Číny,“ doplňuje.

Právě v Číně si jako bývalý basketbalista splnil i svůj sen - viděl na vlastní oči hrát český reprezentační tým proti hvězdám z USA. 

„Když začala hrát naše hymna, vyhrkly mi slzy. Byly to velké emoce, nikdy mě nenapadlo, že naši kluci nastoupí proti Americe na mistrovství světa. Navíc jsem na zápase potkal mnoho kamarádů z Pardubic, kteří na šampionát přijeli,“ uvádí dnes už bývalý basketbalista.

„Náročné bylo dostat se do Číny. Pořád mě kontrolovali.“

K srdci mu zatím na dlouhé cestě přirostl hlavně Írán a tamní lidé. Našel si mezi nimi i nové přátele. 

„Strávil jsem tam nejlepší tři měsíce života. Potkal jsem nespočet úžasných lidí a zblízka poznal nejenom šíitský islám, ale i náboženství Bahá’í, když jsem byl pozván nocovat do jedné rodiny. Toto náboženství je sice ve většinově šíitském Íránu tolerováno, ale jeho vyznavači jsou často stíháni, nemohou studovat atd.,“ líčí.

„S kamarády, kteří toto náboženství vyznávají, jsme potom potají pálili náboženské knihy v horách, protože je zakázáno je vlastnit. Projel jsem úžasná města na Hedvábné stezce, jako Esfahan, Yazd nebo jedno z nejsvatějších islámských měst Mashad,“ popsal zatím zřejmě nejemotivnější část putování.

K podobnému „výletu“ patří i problémy s úřady. Jedny z nejhorších zažil v neuznané Abcházii. 

„Zde jsem byl několikrát denně kontrolován tajnou policí, protože samotný cizinec, ještě k tomu stopující, je tam něco naprosto neznámého a vůbec celý status té republiky je velmi problémový,“ říká.

Ovšem ještě drsnější přivítání ho čekalo na hranicích Číny. Dostat se do nejlidnatějšího státu světa nebylo vůbec snadné, a dokonce se zdálo, že by tam cesta mohla skončit. 

„Čínská víza jsem získal tak trochu podvodem a z Kyrgyzstánu jsem se vydal do západní ujgurské oblasti. Zde na mě čekal úplně jiný svět. Západní Čína je jako Matrix. Na každém rohu desítky kamer, všude osobní kontroly, prohlídky, checkpointy. Kdo nezažil, neuvěří. Přejet hranici do Číny mi trvalo osm hodin a byl jsem podroben několika výslechům, včetně důkladného prověření mého zavazadla. Nakonec jsem ale, stejně jako Marco Polo, doputoval do města Kašgar, které je největším městem v západní Číně a žije zde muslimská většina Ujgurů,“ popisuje Půlpán.

Momentálně je v Thajsku. A i když nějaké pevné plány nemá, určitý náčrt dalšího putování už v hlavně má. 

„Moje cesta není předem daná. Nicméně během první poloviny roku 2020 bych chtěl projet Myanmar, Bangladéš, na který se těším asi nejvíce v tomto roce, Nepál a Indii. V Indii hlavně její severní část na hranici s Čínou a Pákistánem,“ plánuje své další cesty. 

V druhé polovině roku by chtěl dojet přes Malajsii, Singapur, Indonésii, Brunej a Východní Timor do Austrálie a rok 2020 ukončit na Novém Zélandu. 

„Odtud bych pak na začátku roku chtěl stopnout plachetnici do tichomořských států, popřípadě nákladní loď do Ameriky. To je ale vše ve hvězdách a zítra může být zase vše jinak,“ dodává cestovatel z Pardubic.

  • Nejčtenější

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Pardubice - Třinec 3:0. Pětiminutovka snů přihrála klíčový mečbol Dynamu

24. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:07

O důležitý třetí bod ve finálové sérii extraligy sváděla obě mužstva litý boj do poloviny zápasu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Pardubice 4:3. Obhájci získali druhý bod, zářili slovenští střelci

20. dubna 2024  16:30,  aktualizováno  19:53

Obhájci extraligového titulu si berou zpět vedení ve finálové sérii. Hokejisté Třince zvládli...

Za vraždu a uvaření mrtvoly nelze žádat doživotí, může za to slovíčko v posudku

17. dubna 2024  16:47

Jaký význam může mít jedno slovo ve znaleckém posudku, ukazuje další vývoj v případu bestiální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysoká pokuta za nařčení Antoše. APK hlásí: Zadina znevážil jméno extraligy

23. dubna 2024  15:43,  aktualizováno  16:27

Po výhře 6:2 ve čtvrtém utkání finále hokejové extraligy si postěžoval, že názory experta České...

OBRAZEM: Zranění páteře i mrtví, záchranáři trénovali zásah u nehody autobusu

25. dubna 2024  13:16

Sanitky a hasičské a policejní vozy obklopily ve středu autodrom ve Vysokém Mýte na Orlickoústecku....

Ruina zmizí. Po letech debat půjde bývalá pardubická restaurace Bobr k zemi

25. dubna 2024  9:46

Pardubice definitivně rozhodly, že zbourají bývalou restauraci v dukelském lesoparku. Místo tzv....

Nechte brankáře být! Přísný trend ochuzuje o emoce. Je to divné, uznávají i hráči

25. dubna 2024  8:58

Když Ondřej Kacetl opouštěl třinecké brankoviště, deset tisíc lidí v Pardubicích ho vypískalo....

Kouzlo pátého duelu. Sérii neukončuje, podle čísel rozhoduje. Vzepře se Třinec?

25. dubna 2024

Premium Ač se ve středečním finále ještě nerozhodlo o šampionovi, Pardubice jsou statisticky velkým...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...