Přepuštěné máslo používali při vaření předkové jako vhodnou alternativu...

Přepuštěné máslo používali při vaření předkové jako vhodnou alternativu klasického másla či sádla. | foto: archiv firmy

Ghí. Přepuštěné máslo, se kterým hodlá dámská firma prorazit ve světě

  • 7
Rozjezdy roku. Tak se nazývá soutěž, v níž se mohou úplně začínající podnikatelé zviditelnit, získat finance do začátku a využít odborné poradenství. V jejím krajském kole porotu zaujala i malá vysokomýtská firma České ghíčko.

Všechno má svůj příběh, i přepuštěné máslo. Znaly ho už staré hospodyně. Když krávy hodně dojily, tak ho zpracovaly a použily později v době, kdy bylo mléka, a tím pádem i másla nedostatek. Tím spíš, když bylo použitelné na vaření, pečení i smažení a tenkrát žádný olej po ruce nebyl, jen sádlo a máslo.

Příběh přepuštěného másla začal už dávno předtím, je možné se s ním setkat i v pět tisíc let staré indické medicíně, a to pod názvem ghí. Pro své účinky na zdraví bylo považováno za elixír života.

A právě tato východní inspirace stála na počátku rozjezdu podnikání dvou kamarádek z Vysokého Mýta, které zanechaly svých zaměstnání a plní si svůj podnikatelský sen. Jejich příběh se protnul s přepuštěným máslem ghí, které vyrábějí od loňského podzimu.

„Naučila jsem se to od svého kamaráda, který byl nějaký čas v Indii a naučil se ho vařit. Mně opravdu hodně chutnalo, najednou i příbuzným, všichni ho chtěli. A tak nás s kamarádkou napadlo, že bychom ho mohly vyrábět a prodávat,“ řekla spolumajitelka firmy České ghíčko a bývalá zdravotní sestra Dominika Flídrová.

Ve firmě pracují jen ženy

Z nuly až ke dnešním úspěchům se vypracovala za tři čtvrtě roku čistě ženská firma - majitelkou firmy je její dcera, Dominika šéfuje výrobě, jedna kamarádka Andrea Dostálová se stará o obchod a marketing, další kamarádka pomáhá s účetnictvím. Další dvě ženy zaměstnávají na dohodu ve výrobě, třetí dělá „holku pro všechno“ a děti brigádničí.

Co je přepuštěné máslo?

Vzniká pomalým rozehříváním másla ve vroucí vodní lázni. Přitom je třeba odstraňovat sražené kousky a pěnu, až zbude čirý nazlátlý tuk.

„Z normálního másla vzniká úplně jiný produkt, který chutná a voní jako máslo, ale má odlišné vlastnosti. Nepřepaluje se, vydrží vysoké teploty, nekazí se, vydrží až rok a nemusí se chladit, konzervuje se zatáhnutím víčka. Podle staré indické medicíny ajurvédy, ale i podle dnešních zkušeností, má spoustu blahodárných účinků na zdraví. Například podporuje trávení i činnost nervových buněk. Omlazuje, je dobré na imunitní systém, má hojivé účinky,“ řekla Andrea Dostálová.

A doporučuje ho používat kdykoli, kdy by se použil v kuchyni tuk nebo olej. „Já na přepuštěném másle vařím, smažím, dusím, peču, přidávám ho do pečiva, mastím jím kaše, leju ho na knedlíky, neustále používám ghí,“ dodala.

Obě dámy pak připomínají, že nezůstávají u „čistého ghí“, ale rozjely jak řadu „bio“, tak i bylinnou, protože je toto vyčištěné máslo výborným nosičem účinků bylin. Sklenice s přepuštěným máslem nyní plní dvě ze tří místností firmy v budově bývalé Střední školy obchodní ve vysokomýtské Husově ulici.

Členky ryze ženské firmy České ghíčko Dominika Flídrová a Andrea Dostálová.

Od dveří s nápisem „Pracovní doba od nevidím do nevidím“ putují hlavně do prodejen zdravé výživy, obchůdků s delikatesami a do farmářských prodejen. Některé velkoobchody se ozvaly už samy. 

„Ale zdaleka nejsme ještě všude, kde bychom chtěly. Mohla by to být úplně běžná potravina, která by se dala koupit úplně všude. Myslíme si, že bychom s tím mohly vyjet i za hranice, už teď vyvážíme na Slovensko a na nedávném veletrhu nás kontaktovali zájemci z Ukrajiny, Německa a Polska. Uvažujeme o nabírání dalších lidí,“ dodala Andrea Dostálová z firmy, která se v nedávném krajském kole podnikatelské soutěže Rozjezdy roku umístila na pěkném třetím místě.