Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šeď, nijakost. Třebová chce na Nové náměstí přivést život i krásu

  7:42aktualizováno  7:42
Nové náměstí v České Třebové stále vzhledem připomíná spíše socialistickou éru a ke svému oživení potřebuje nový impuls. Tím se stala urbanisticko-architektonická soutěž na jeho proměnu, kterou vyhlásila radnice.

Dnešní pohled na Nové náměstí v České Třebové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Přeměna Nového náměstí ve České Třebové je na cestě. Je také již nejvyšší čas, ozdobou města zrovna není. „Oči klouzají z jednoho odstínu šedi do druhého. Není to místo k zastavení, jen něco mezi domy. Vykažme šeď do minulosti! Vraťme náměstí lidem!“ charakterizuje jeho dosavadní stav jedna dvojice architektů usilujících o jeho změnu.

Fotogalerie

Radnici ke změně zavazují již výsledky soutěže i zájem lidí o veřejnou prezentaci návrhů na jeho novou tvář.

„Chceme, aby se obyvatelům nejen dobře bydlelo, ale příjemně žilo. Uskutečnění vybraného projektu nejen zvýší úroveň života obyvatel města, ale i atraktivnost pro jeho návštěvníky,“ uvedl českotřebovský starosta Jaroslav Zedník, který byl prý mile překvapen počtem 14 účastníků anonymní urbanisticko-architektonické soutěže.

„Výběr probíhal velmi zodpovědně a dost dlouho. Komise vybrala tři vítězné návrhy, každý má svoji kvalitu. Uvědomujeme si, že se vytvoří prostor pro dalších padesát a více let, proto musí být v souladu jeho architektonická krása i užitná hodnota,“ dodal Jaroslav Zedník.

Spokojen se soutěží byl i předseda poroty architekt Milan Košař. „Přes vysokou ideovou a výtvarnou úroveň všech oceněných návrhů se nakonec porota rozhodla udělit první cenu návrhu autorů Josefa Hlavatého a Lenky Hlavaté a doporučuje ho vyhlašovateli k realizaci,“ uvedl Milan Košař.

Vítězové vsadili na symetrii

Vítězný návrh rozděluje náměstí symetricky. Uprostřed je velká dlážděná plocha po kulturní a společenské akce i trhy, po obou stranách mají být umístěny mlatové plochy se vzrostlými listnatými stromy, dvěma fontánami, herními prvky v podobě soch i s lavičkami. Na náměstí se vejde podle tohoto návrhu 59 parkovacích míst, z toho pět pro invalidy.

„Nově navržené náměstí bude nabízet vyžití pro všechny generace během všech ročních období. Stane se tak živým ohniskem nové části města vytvářející moderní protiváhu historickému jádru,“ uvedl Josef Hlavatý.

Nové náměstí v České Třebové

Nové náměstí potřebuje podle politiků i odborníků změnu. Město hodlá dát jeho architektuře novou kvalitu a rozšířit funkce, aby náměstí nefungovalo jen jako průchod do jiných částí města či ke službám v tomto místě. Urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení Nového náměstí vyhlásilo město jako veřejnou, anonymní a jednokolovou. Celkem bylo odevzdáno 14 soutěžních návrhů, z nich odborná porota doporučila tři nejlepší. První cenu obdržel návrh Josefa Hlavatého a Lenky Hlavaté. S výsledky soutěže a obrazovou dokumentací se mohli zájemci seznámit na výstavě v českotřebovském Kulturním centru, která končí v neděli.

Velmi nekonvenčně působí druhý oceněný návrh architektů Víta Rýpara a Vladimíra Sitty, kteří chtějí zdůraznit nezaměnitelnost místa a rozbít symetrii a šeď - právě od nich pochází citace z úvodu tohoto textu. Ve své studii architekti na náměstí nepravidelně rozmisťují zelené ostrůvky se shluky stromů se zvednutými korunami. K pestrosti prostoru by měly přispět pergoly, drobná barevná mozaika, netradiční sezení v plastických obrubnících kolem ostrůvků, vodní mlha i nové podloubí. Krátkodobá parkovací stání jsou před obchody.
„Vytvořme něco unikátního, nebojme se změny,“ zdůrazňují tito architekti.

Na třetím místě skončil návrh architekta Vojtěška a jeho dvou kolegů, kteří chtějí celý prostor výškově srovnat, zrušit veškerou zeleň na severní polovině náměstí a zaplnit jí jen jižní stranu. Ve volném místě má být kašna a mělká vodní plocha, kolem pak místo pro trhy, oslavy a kulturní i sportovní akce.

Přeměna Nového náměstí by měla stát podle autorů kolem 40 milionů korun. Radnice chce v komisi architekta města doladit vítězný návrh, předložit ho k projednání v radě a v zastupitelstvu a do konce roku připravit projektovou dokumentaci pro územní řízení. „Potom chceme případně žádat o peníze z národních nebo evropských fondů na úpravy veřejných prostranství,“ dodal Zedník.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Najdete na iDNES.cz