Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebovští radní chtějí vrátit na most sochy. Repliky svatých, anebo nové

  8:08aktualizováno  8:08
Současný most přes řeku Třebovku čeká do dvou let kompletní výměna. A to jako součást rekonstrukce ulic od hlavní světelné křižovatky po Skuhrov. V České Třebové proto nyní zvažují, jak vrátit na most sochy, které na něm dříve v minulosti stály.

Jedna ze soch, které kdysi zdobily most přes řeku Třebovku. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

Přes most v České Třebové míří trasa vedoucí poutníky ze Starého náměstí k rotundě svaté Kateřiny, která je jednou z nejmalebnějších a nejvzácnějších památek města.

Při přípravě projektu rekonstrukce silnice II. třídy, kterou bude financovat kraj, radní města diskutují také o možnosti vrátit na most sochy, které kdysi na mostě stávaly, nicméně kvůli rozšiřující se pro sochy „nebezpečné“ dopravě musely pryč. Dnes stojí všechny čtyři před kostelem sv. Jakuba většího kousek od náměstí.

„Před dvěma týdny jsme měli setkání s projektanty, kteří připravují rekonstrukci ulice. Kraj nebude starý most opravovat, ale celý se kompletně zbourá a postaví se zcela nový most. Tak jsem se ptal architektů, zda by se daly vrátit na most původní sochy, které tam původně byly. Líbilo by se nám to i proto, že cesta přes most vede k rotundě sv. Kateřiny,“ říká starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

„Je to zarazilo, protože asi jediné město, které na most vrátilo od revoluce historické sochy, byl Písek,“ dodal starosta. On sám by rád viděl na mostě původní sochy.

„Nicméně ty musely z mostu pryč právě proto, že přes něj vedla stále hustší doprava a že by otřesy z dopravy trpěly. A ty sochy jsou dnes už velmi staré a státem chráněné památky. Ale myslím si, že sochy by se do veřejného prostoru měly vracet a umisťovat. Navíc tam historicky byly, takže v tom nevidím problém,“ vysvětluje.

Práce na novém mostě začnou v roce 2018

Město proto bude zvažovat různé varianty, jak a v jaké podobě na most sochy vrátit. „Buď nechat vyrobit repliky soch z pryskyřice. Sochy svatých by nebyly těžké a vrátily by se na most. Nebo tam umístit jiné sochy nebo dát na most úplně nové sochy, vytvořené třeba ve Skutči u kameníků v rámci třeba studentských prací. Ale tomu nejsem moc nakloněný. To už máme za sebou,“ naráží starosta na velkou diskusi kolem kontroverzní sochy Jana Pernera od Jaromíra Garguláka na českotřebovském terminálu, které někteří místní přezdívají „kostlivec“ či „anorektik“.

Starosta by proto nejraději na mostě viděl repliky původních soch z materiálu, který lépe snáší otřesy. „Debata by se zúžila jen na to, že se vrátí sochy, ne o tom, co představuje. Také si pamatuji, jak ve Svitu udělali bronzovou bustu Tomáše a do tří týdnů jim ji ukradli. Ale pak udělali úplně stejnou bustu z plastu v barvě bronzu. A ta tam dodnes vydržela. To vše jsou varianty, které budeme zvažovat,“ říká starosta.

Materiál o možnosti instalovat na most přes Třebovku sochy a představu kolik by to město stálo, nyní zpracovávají pracovníci muzea. Jindřich Žák řekl, že sochy putovaly z mostu ke kostelu v roce 1939.

„Jsou to barokní sochy, které vznikly v letech 1713 až 1719. Jedná se o sochy svatého Jana Nepomuckého, svaté Kateřiny, svaté Barbory a svatého Josefa,“ řekl Jindřich Žák. Zástupkyně ředitelky Jitka Peková dodala, že důvodem přesunu soch byla kolize jednoho ze svatých s automobilem. „Stala se tam prostě bouračka a radní vyhodnotili, že sochy jsou na mostě ohrožené,“ sdělila muzejnice.

Zástupci města chtějí do konce listopadu dát technické parametry podstavců soch projektantům firmy, která připravuje rekonstrukce mostu. Bude vypadat úplně jinak než současný. Nebude rovný, ale z přepnutého betonu, jízdní pruh v něm bude o metr a půl užší a po stranách bude mít dva širší chodníky oddělené zábranami. Most bude mít nové opěrné zdi a křižovatka u něj bude celá předělaná, aby byla přehlednější.

„Dnes když na ni někdo přijede, tak neví, jestli je na hlavní nebo vedlejší silnici. Křižovatka vypadá spíš jako náměstíčko. Zmizí z ní kostky a při stavbě stavbaři rozbourají regulaci řeky, pak ji zase dostaví. Příští rok má být kompletně hotová projektová dokumentace a most se bude dělat v roce 2018,“ dodal starosta České Třebové.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Za pokus o vraždu v Chrudimi dostal starší muž pět let vězení

Jiří Kopeček před soudem. Ten ho poslal na pět let do vězení.

Za pokus o vraždu poslal soud na pět let do vězení jednašedesátiletého Jiřího Kopečka. Vloni 9. září podle spisu bodl v...

Šéf tří nemocnic Julínek: Lékaři chybí, ale sehnat sestry je ještě těžší

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Už bezmála rok stojí v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. V...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Najdete na iDNES.cz