Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bylo horko, orkán, bída a hlad. Ale Češi na Haiti vrtali studně dál

  7:04aktualizováno  7:04
Filip Hlásný z Býště na Pardubicku se před několika dny vrátil z Haiti, což je podle údajů OSN nejchudší země západní polokoule. Patřil mezi čtveřici lidí, jejichž hlavním úkolem bylo vyhloubit na venkově studny. Vyslalo je tam občanské sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí.

Vrtání studní přihlížela vždy spousta haitských venkovanů. Foto: Filip Hlásný

"Celkem jsme vybudovali sedm studní s pitnou vodou, ale udělali asi patnáct děr. Někde byla voda slaná, i když byla studna nad mořem, někde jsme museli kvůli komplikacím práci ukončit a jít na jiný úsek," řekl Filip Hlásný.

Při svém čtvrtém pobytu strávil na Haiti dva a půl měsíce. Do venkovské oblasti na severu vedla nejprve sice asfaltová, ale poté už jen 120 kilometrů dlouhá polní cesta.

Pomoc pro Haiti

Na haitském venkově chodí obyčejní lidé běžně i více než sedm kilometrů denně pro pitnou vodu. Právě nedostatek základních lidských potřeb, stejně jako vysoká negramotnost a nezaměstnanost, brání rozvoji země. Český projekt Praga-Haiti pomáhá tamním lidem v nouzi budováním studní. Částka na vybudování jedné je cca 130 tisíc korun. Přispět na účel výstavby studní s pitnou vodou na Haiti je možné buď na účet veřejné sbírky 2900234848/2010, nebo formou dárcovské SMS ve tvaru DMS PRAGAHAITI na číslo 87 777.
Neziskový a humanitární projekt Praga-Haiti realizuje občanské sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí. Na Haiti působí od roku 2008, zázemí má na misijní stanici Baie-de-Henne.
Čeští vrtaři pomáhají v těch nejvíce potřebných oblastech. Zároveň  nabízí místním obyvatelům po dobu mise zaměstnání a stálý plat.  Letos využili Češi také grantu, který financovala mírová mise OSN.

"Podmínky, v nichž na Haiti pracujeme, jsou nesmírně náročné. Nejde jen o práci na slunci při čtyřiceti stupních, například jídlo a hygienické podmínky jsou velice primitivní. Čerpací stanice je vzdálená pět hodin cesty autem. Servis neexistuje. Pro Evropana je to naprosto jiný svět," řekl Filip Hlásný. Vrtaři se letos setkali také s hurikánem Sandy, který si v listopadu vyžádal přímo na Haiti padesát obětí.

"Jeli jsme co nejdál od pobřeží a přečkali jsme ho schovaní v takové zapadlé haitské vesnici v kopcích," dodal Hlásný.

Faráři v kopcích už mají vytipovaná místa, kde je hodně lidí a málo vody, čeští studnaři se pak pustí do vrtání.

K vodě se dovrtali na poslední chvíli

Nejhlubší vrt byl hluboký 106 metrů. Nakonec to byl výjimečně silný pramen. "Ale vodu jsme chytli až někdy v 98 metrech, úplně na poslední chvíli, bylo to utrpení. Nazvali jsme ho Macocha," dodal.

Jen během posledních dvou let se českým vrtařům podařilo vybudovat již 22 studní, které poskytují pitnou vodu zhruba dvaceti tisícům Haiťanům.

Většina Čechů spojuje jméno Haiti s obrovským zemětřesením v lednu 2010. O život tehdy přišlo přes 300 tisíc lidí, o střechu nad hlavou 1,5 milionu lidí.

"Trosky jsou sice odklizené, ale stále jsou všude kolem hlavního města obrovská stanová městečka, popřípadě plechové boudy.

Lidé mají málo peněz a žijí třeba jen z hrstky rýže, jiní se živí smaženými banány či skopovým masem z koz," říká vyučený elektrikář Filip Hlásný, který je specialistou na zemní práce a autodopravu.

A to včetně slavné Pragy V3S, která nemá problém s těžkým terénem. Filip Hlásný je tedy díky své šikovnosti hlavní technik celého charitativního projektu, s náklaďáky i mechanickou technikou včetně vrtačky a kompresoru má velké zkušenosti.

Pomoc pro Haiti se neobejde bez sponzorů. I malých

Celý projekt Praga-Haiti je financován ze sponzorských darů a příspěvků veřejnosti. Podle jeho manažera Václava Vacka z Jablonného nad Orlicí se pracovníci řídí jednoduchou myšlenkou.

Je potřeba nejprve odstranit nejhorší zdroj bídy v zemi, potom je možné pracovat i na dalších problémech.

"Věříme, že když budou mít tamní lidé zabezpečený zdroj pitné vody, budou pak mít více času i sil na práci a na vzdělání," dodal Václav Vacek.  




Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...



Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Zastánci tvrdé linie neuspěli. Jednání o chrudimském hotelu pokračují

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Rozestavěný hotel Bohemia s jámou místo parkoviště v centru Chrudimi pije krev místním lidem i politikům pět let....

VIDEO: Obnova pardubické radnice bude dražší kvůli restaurátorským pracím

Omítky historických stropů pardubické radnice už dostávají finální podobu.

Místo úředníků obsadilo pardubickou historickou radnici mnoho desítek řemeslníků. Její rekonstrukce však také ukázala,...

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Najdete na iDNES.cz