Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peněženky nápor nepocítí, výdaje na chod domácností vzrostou jen mírně

  8:13aktualizováno  8:13
Lidé z větších měst v Pardubickém kraji se opět přesvědčují o tom, že žádný začátek roku se neobejde bez zvýšení některých cen a poplatků nezbytných pro chod domácností. Ale „bolet“ by to nemělo ani zdaleka tolik jako na začátku tohoto desetiletí.

Teplo z opatovické elektrárny mírně zdraží. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Prudký pád teplot, sníh a mráz při vstupu do nového roku je jevem občasným, na rozdíl od celkem pravidelného zvyšování cen v tomto ročním období.

Přesto se dá říci, že by se letošní změna letopočtu neměla projevit v peněženkách tak razantním způsobem, jako tomu bylo v některých předchozích letech.

Teplo

Elektrárny Opatovice dodávající teplo do Pardubic a Chrudimi v novém roce zdražují. „Odběratelé s efektivním využíváním maximálního nasmlouvaného výkonu uspoří, průměrný odběratel si za tepelnou energii připlatí zhruba čtyři procenta,“ uvedl mluvčí elektrárny Tomáš Sluka. Zdražení bude přibližně o 35 korun na 478 korun za gigajoule (GJ). V třípokojovém bytě rodina zpravidla ročně spotřebuje odhadem 30 GJ.

Plánovaná průměrná cena tepla od ústecké městské společnosti Tepvos pro rok 2016 činí 461 korun za GJ. Odběratelé ve Svitavách však letos zaplatí méně. Společnost Tedom Energo zlevňuje z 620 na 550 korun za GJ. Podnik už nemusí platit za nájem technologií, které začal provozovat sám, proto si může dovolit teplo zlevnit.

Od roku 2016 začíná platit nová vyhláška, která má spravedlivěji dělit náklady na vytápění bytových domů. Větší roli bude hrát skutečná spotřeba. Ten, kdo topí příliš, zaplatí výrazně více než dosud. Nová pravidla míří i na lidi, kteří jen využívají teplo od sousedů. Zvyšuje se také sankce, pokud někdo neumožní odečet naměřených hodnot nebo montáž měřidla.

Vodné a stočné

V Pardubicích, Svitavách a Ústí nad Orlicí zaplatí lidé za vodu více. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění.

Jak se mění ceny

Ceny pro rok 2015 - 2016

Teplo (Kč/GJ)

Chrudim 442,5 - 478

Pardubice 442,5 - 478

Svitavy 620 - 550

Ústí nad Orlicí 461 - 461

Vodné a stočné (Kč/m³)

Pardubice 80 - 81,70

Svitavy 72,65 - 75,62

Ústí nad Orlicí 73,95 - 76,88

Chrudim 79,48 a paušální poplatek

1541 Kč platí i pro rok 2016.

Základní jízdné v MHD v Kč

Chrudim 10 - 10

Pardubice 15 - 15

Nájemné standardní byt (Kč/m²)

Chrudim 51,95 - 51,95

Pardubice 72,69 - 72,69

Svitavy 51,95 - 51,95

Ústí nad Orlicí 51,95 - 55,49

Odpady (Kč/rok)

Chrudim 600 - 600

Pardubice 500 - 500

Svitavy 570 - 600

Ústí nad Orlicí 550 - 590

Zdroj: městské úřady, městské a soukromé firmy

V Pardubicích stojí vodné a stočné od ledna 81,70 koruny za metr krychlový, dosud odběratelé platili 80 korun. „Cena vodného již nepokrývá požadavek na opravy,“ zdůvodnil změnu ředitel vodáren Josef Fedák.

V Ústí nad Orlicí je voda dražší o tři koruny. „U vodného ke zvýšení ceny nedochází, u stočného musí dojít k navýšení o 2,93 korun za metr krychlový, protože výsledná cena musí generovat dostatek finančních prostředků jednak na další obnovu kanalizační sítě vyplývající z platné legislativy a dále na udržitelnost dokončeného projektu kanalizace a čistírny odpadních vod.

Na výši stočného má též vliv technologicky náročnější, ale podstatně účinnější proces čištění odpadních vod,“ řekl jednatel ústecké městské společnosti Tepvos Václav Knejp.

Elektřina a plyn

Elektřina ani v roce 2016 nezdraží, ačkoli naposledy její cena stoupla před třemi lety. Podle expertů průměrná cena v průběhu roku spíše klesne. Jednak proto, že se snížila na evropských energetických burzách a zároveň kvůli tomu, že pokračuje silný konkurenční boj. A podobně je tomu i u plynu, kde se cena sníží asi o jedno až dvě procenta.

„V roce 2016 nelze očekávat žádné zásadní změny v cenách u obou komodit. Ceny by měly být stabilní s možným mírným poklesem, který může být důsledkem například obchodní strategie jednotlivých dodavatelů,“ uvedl Martin Chalupský zastupující RWE.

Nájemné v městských bytech

Lidé v standardním bytě budou platit ve třech největších městech kraje za metr čtvereční od 52 do 73 korun. V Ústí se zvyšuje cena jen mírně na více než 55 korun.

Odpady

V Pardubicích lidé platí za odpady stejně jako loni 500 korun. Ani v Chrudimi se částka 600 korun nemění. Svitavy zvyšují platbu o 30 korun na 600 korun.

Ústí nad Orlicí zdražuje o 40 korun na 590 korun, současně ale nabízí bonusy za třídění odpadků slevou na poplatku. Lidé mohou ušetřit ročně až 200 korun na osobu, pokud třídí do plastových pytlů s čárovými kódy papír a plasty. Při registraci obdrží poplatník 20 kusů samolepek s čárovým kódem a tři role barevně odlišených pytlů - 12 žlutých na plast, 12 modrých na papír a 20 oranžových na nápojové kartony.

Městská hromadná doprava

Stejný ceník bude mít v roce 2016 městská hromadná doprava. Platba kartou stojí v Pardubicích 12,50, papírové jízdenky z předprodeje opět 15 korun, jízda do vzdálenějšího pásma vyjde na 17 korun.

Jízdné se nemění ani v MHD Chrudim, běžná jízdenka vyjde na deset korun, jízda zaplacená čipovou kartou na osm korun.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz