Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peněženky nápor nepocítí, výdaje na chod domácností vzrostou jen mírně

  8:13aktualizováno  8:13
Lidé z větších měst v Pardubickém kraji se opět přesvědčují o tom, že žádný začátek roku se neobejde bez zvýšení některých cen a poplatků nezbytných pro chod domácností. Ale „bolet“ by to nemělo ani zdaleka tolik jako na začátku tohoto desetiletí.

Teplo z opatovické elektrárny mírně zdraží. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Prudký pád teplot, sníh a mráz při vstupu do nového roku je jevem občasným, na rozdíl od celkem pravidelného zvyšování cen v tomto ročním období.

Přesto se dá říci, že by se letošní změna letopočtu neměla projevit v peněženkách tak razantním způsobem, jako tomu bylo v některých předchozích letech.

Teplo

Elektrárny Opatovice dodávající teplo do Pardubic a Chrudimi v novém roce zdražují. „Odběratelé s efektivním využíváním maximálního nasmlouvaného výkonu uspoří, průměrný odběratel si za tepelnou energii připlatí zhruba čtyři procenta,“ uvedl mluvčí elektrárny Tomáš Sluka. Zdražení bude přibližně o 35 korun na 478 korun za gigajoule (GJ). V třípokojovém bytě rodina zpravidla ročně spotřebuje odhadem 30 GJ.

Plánovaná průměrná cena tepla od ústecké městské společnosti Tepvos pro rok 2016 činí 461 korun za GJ. Odběratelé ve Svitavách však letos zaplatí méně. Společnost Tedom Energo zlevňuje z 620 na 550 korun za GJ. Podnik už nemusí platit za nájem technologií, které začal provozovat sám, proto si může dovolit teplo zlevnit.

Od roku 2016 začíná platit nová vyhláška, která má spravedlivěji dělit náklady na vytápění bytových domů. Větší roli bude hrát skutečná spotřeba. Ten, kdo topí příliš, zaplatí výrazně více než dosud. Nová pravidla míří i na lidi, kteří jen využívají teplo od sousedů. Zvyšuje se také sankce, pokud někdo neumožní odečet naměřených hodnot nebo montáž měřidla.

Vodné a stočné

V Pardubicích, Svitavách a Ústí nad Orlicí zaplatí lidé za vodu více. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění.

Jak se mění ceny

Ceny pro rok 2015 - 2016

Teplo (Kč/GJ)

Chrudim 442,5 - 478

Pardubice 442,5 - 478

Svitavy 620 - 550

Ústí nad Orlicí 461 - 461

Vodné a stočné (Kč/m³)

Pardubice 80 - 81,70

Svitavy 72,65 - 75,62

Ústí nad Orlicí 73,95 - 76,88

Chrudim 79,48 a paušální poplatek

1541 Kč platí i pro rok 2016.

Základní jízdné v MHD v Kč

Chrudim 10 - 10

Pardubice 15 - 15

Nájemné standardní byt (Kč/m²)

Chrudim 51,95 - 51,95

Pardubice 72,69 - 72,69

Svitavy 51,95 - 51,95

Ústí nad Orlicí 51,95 - 55,49

Odpady (Kč/rok)

Chrudim 600 - 600

Pardubice 500 - 500

Svitavy 570 - 600

Ústí nad Orlicí 550 - 590

Zdroj: městské úřady, městské a soukromé firmy

V Pardubicích stojí vodné a stočné od ledna 81,70 koruny za metr krychlový, dosud odběratelé platili 80 korun. „Cena vodného již nepokrývá požadavek na opravy,“ zdůvodnil změnu ředitel vodáren Josef Fedák.

V Ústí nad Orlicí je voda dražší o tři koruny. „U vodného ke zvýšení ceny nedochází, u stočného musí dojít k navýšení o 2,93 korun za metr krychlový, protože výsledná cena musí generovat dostatek finančních prostředků jednak na další obnovu kanalizační sítě vyplývající z platné legislativy a dále na udržitelnost dokončeného projektu kanalizace a čistírny odpadních vod.

Na výši stočného má též vliv technologicky náročnější, ale podstatně účinnější proces čištění odpadních vod,“ řekl jednatel ústecké městské společnosti Tepvos Václav Knejp.

Elektřina a plyn

Elektřina ani v roce 2016 nezdraží, ačkoli naposledy její cena stoupla před třemi lety. Podle expertů průměrná cena v průběhu roku spíše klesne. Jednak proto, že se snížila na evropských energetických burzách a zároveň kvůli tomu, že pokračuje silný konkurenční boj. A podobně je tomu i u plynu, kde se cena sníží asi o jedno až dvě procenta.

„V roce 2016 nelze očekávat žádné zásadní změny v cenách u obou komodit. Ceny by měly být stabilní s možným mírným poklesem, který může být důsledkem například obchodní strategie jednotlivých dodavatelů,“ uvedl Martin Chalupský zastupující RWE.

Nájemné v městských bytech

Lidé v standardním bytě budou platit ve třech největších městech kraje za metr čtvereční od 52 do 73 korun. V Ústí se zvyšuje cena jen mírně na více než 55 korun.

Odpady

V Pardubicích lidé platí za odpady stejně jako loni 500 korun. Ani v Chrudimi se částka 600 korun nemění. Svitavy zvyšují platbu o 30 korun na 600 korun.

Ústí nad Orlicí zdražuje o 40 korun na 590 korun, současně ale nabízí bonusy za třídění odpadků slevou na poplatku. Lidé mohou ušetřit ročně až 200 korun na osobu, pokud třídí do plastových pytlů s čárovými kódy papír a plasty. Při registraci obdrží poplatník 20 kusů samolepek s čárovým kódem a tři role barevně odlišených pytlů - 12 žlutých na plast, 12 modrých na papír a 20 oranžových na nápojové kartony.

Městská hromadná doprava

Stejný ceník bude mít v roce 2016 městská hromadná doprava. Platba kartou stojí v Pardubicích 12,50, papírové jízdenky z předprodeje opět 15 korun, jízda do vzdálenějšího pásma vyjde na 17 korun.

Jízdné se nemění ani v MHD Chrudim, běžná jízdenka vyjde na deset korun, jízda zaplacená čipovou kartou na osm korun.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

VIDEO: Obnova pardubické radnice bude dražší kvůli restaurátorským pracím

Omítky historických stropů pardubické radnice už dostávají finální podobu.

Místo úředníků obsadilo pardubickou historickou radnici mnoho desítek řemeslníků. Její rekonstrukce však také ukázala,...

Kamionům vjezd do Mikulče nezakážou, ale znepříjemní jim cestu

Celní správa kontrolovala v Hradci Králové kamiony za pomocí mobilního rentgenu...

Silnice druhé třídy spojující Mikuleč a město Svitavy by měla být bezpečnější. Pardubický kraj, silničáři a obce na...

Zastánci tvrdé linie neuspěli. Jednání o chrudimském hotelu pokračují

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Rozestavěný hotel Bohemia s jámou místo parkoviště v centru Chrudimi pije krev místním lidem i politikům pět let....

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBNÍHO ÚSEKU S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.cz