Prastará bonsaj dovezená z Japonska má péči jako korunovační klenot

  8:08aktualizováno  8:08
Unikát, jako je jalovec čínský v botanické zahradě v Liberci, se jen tak nevidí. Rostlina je nejdéle pěstovanou bonsají v Evropě, na kontinent se dostala v roce 1882. Před záhubou ji zachránil letohradský učitel Josef Kudláček.

Zahradník Zdeněk Eichler se o unikátní bonsaj stará téměř třicet let. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jalovec, který je k vidění vždy jen týden v roce v botanické zahradě v Liberci, je starý hodně přes dvě stě let. Do Evropy jej z Japonska už v roce 1882 přivezl hrabě Josef Filip von Stubenberg.

"Už v té době se muselo jednat o vzácnou rostlinu. Tehdy jí muselo být nejméně 100 let, aby se mohla pokládat za velmi atraktivní a zasloužila si nákladný a složitý transport do Evropy," líčí příběh bonsaje letohradský místostarosta Martin Hatka, který osudy jalovce pečlivě sleduje.

Strom byl podle něj nejprve ve Vídni, teprve po čase byla bonsaj přivezena do tehdejšího Kyšperka jako dar Karlu Stubenbergovi, bratru Josefa Filipa. Karel Stubenberg vlastnil zdejší panství.

"Své místo našla v oranžérii v zámeckém parku, kde se o ni od roku 1931 staral zahradník Robert Tříletý. Začátkem padesátých let mu pak pomáhal pan učitel Josef Kudláček, který působil na letohradské základní škole," dodává Hatka.

"Školní pozemky" za Kudláčkovy éry dosáhly takového věhlasu, že byly zařazeny mezi botanické zahrady. "Pan učitel Kudláček spolupracoval se zámeckým zahradníkem Tříletým, jemuž žáci pomáhali s údržbou zámeckého parku, a zahradník naopak pomáhal ve školní zahradě," vzpomíná Hatka.

Právě tato spolupráce pak vedla k tomu, že zámecký zahradník v pokročilém věku bonsaj svěřil svému příteli, učiteli Kudláčkovi.

"Pamatuju si, jak měl strejda o ten stromeček hrozný strach. Aby se mu něco nestalo, aby měl všechno, co potřebuje, aby vydržel," vzpomíná na svého strýce učitele jeho neteř Eva Halbrštátová.

Není divu, že o pár let později Kudláček věnoval unikátní bonsaj nejstarší botanické zahradě v zemi v Liberci. "Kdybych ji od pana Tříletého nedostal, byla by již dávno skončila na ohýnku jako roští," napsal ve svém darovacím dopise.

Bonsaj ohrožovali nezodpovědní návštěvníci

Do roku 1990 byl půldruhého metru vysoký stromek vystaven ve volně přístupném prostoru. "Nenechaví návštěvníci nám ho ale málem zničili, když si brali řízky, nebo lámali větvičky pro štěstí," vysvětluje důvod, proč dnes bonsaj není vystavena trvale, vedoucí zahradník liberecké zahrady Zdeněk Eichler, který se o ni od roku 1992 stará.

Kvůli co nejkvalitnější péči byl dokonce na stáži v Japonsku, odkud si přivezl kromě vědomostí také speciální nástroje.

Dnes je vzácný jalovec čínský v atriu mezi skleníky, kam nemá veřejnost přístup.

"To je cennost jako korunovační klenoty, také je nemůžeme okukovat kdykoliv. Jsou běžně skryté našim zrakům a vidět je můžeme jen při velmi vzácných příležitostech," uvedl ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička.

O tom, jak je bonsaj unikátní, se letohradský místostarosta přesvědčil v roce 2008. "Když jsme v souvislosti s připravovanými výstavami k 700. výročí města ředitele botanické zahrady požádali o zapůjčení do Letohradu, pan Studnička mi řekl, že vzhledem k nevyčíslitelné hodnotě to není možné," vzpomíná letohradský místostarosta.

"Abych se přiznal, stal jsem se bonsajistou trochu z donucení. O tuhle rostlinu se dlouhá léta vlastně ani nikdo nezajímal. Péči, jakou si opravdu zaslouží, dostává teprve posledních dvacet let. Od zálivky a přihnojování až po komplikované přesazování, které je velmi stresující. Nejen pro rostlinu samotnou, ale i pro mne," dodává s úsměvem zahradník Eichler.

Podle jeho slov přistupuje s úctou k bonsaji už proto, že ji před ním pěstovalo několik generací zahradníků. "Pro mě je nemalý závazek se o jalovec starat. A největší odměnou pro mě bude den, kdy ji budu moci v pořádku předat dalšímu zahradníkovi," svěřuje se liberecký zahradník.

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Po nehodě cisterny museli hasiči přečerpat osmnáct tisíc litrů mléka

Hasiči z cisterny přečerpávali 18 kubíků mléka.

Osmnáct tisíc litrů mléka vezla autocisterna, která se v pondělí večer v Dolním Újezdu na Svitavsku srazila z dodávkou....

Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

Radnice v Pardubicích.

Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i...

Chceme muzeum železnice i nulovou toleranci hazardu, říká starosta Chocně

Hlavní třída v Chocni přezdívaná „Masaryčka“ se po rekonstrukci z minulých let...

Podzimní komunální volby způsobily na choceňské radnici zemětřesení. Dlouholetí vládci z ODS utrpěli debakl a k veslu...

Najdete na iDNES.cz