Cementárna v Prachovicích chce spalovat pardubický komunální odpad.

Cementárna v Prachovicích chce spalovat pardubický komunální odpad. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Chceme spalovat pardubický odpad, zní z cementárny v Prachovicích

  • 1
Pardubice ročně vyprodukují zhruba 25 tisíc tun odpadu. Jen 40 procent z toho se daří recyklovat. Pro odpad, který již není jiným způsobem zpracovatelný a využitelný, se přitom nabízí jeho další zpracování v cementárně v Prachovicích.

Komunální odpad z Pardubic a okolí by tak mohl končit v Prachovicích v cementu. Bez emisí a škodlivých látek pouštěných do ovzduší.

"Jednáme s magistrátem nějakých pět let. Nějak se nám ale ta jednání nedaří dotáhnout do konce," uvedl Milan Maciga, ředitel drtičky Ecorec, která v cementárně zpracovává palivo pro tamější pece.

Zdejší drtička má kapacitu přes 60 tisíc tun ročně, a aby co nejvíc naplnila kapacitu, dováží odpady až z Prahy či ze středních Čech.

"Východní Čechy jsou paradoxně v tomhle směru popelkou. A zdá se mi jako velikánský paradox, že magistrát možnosti bezpečně a bezodpadově zbavit se odpadu v Prachovicích nevyužívá," soudí ekolog Jan Linhart.

Skutečnost, že cementárna může spalovat jen vytříděné druhy odpadu, je podle něj výhodou.

"Třídírny odpadu jsou nutné, stejně na ně jednou dojde. A zaměstnají další lidi. Podobně to funguje ve Švýcarsku. Do takového zařízení se sváží odpad ze tří kantonů a poté se spaluje v cementárnách," poukazuje na zahraniční zkušenosti Linhart.

Ostudou je podle něj skutečnost, že Pardubice mají za rohem k dispozici možnost naprosto čisté likvidace, kterou nevyužívají. "Další výhodou přitom je, že se v Prachovicích mohou pálit i nebezpečné odpady," dodal ekolog s tím, že podle všeho by nabízená řešení měla finančně vyjít podobně.

Velkým zastáncem využití prachovické cementárny je i pardubický zastupitel, starosta třetího obvodu Vítězslav Štěpánek, podle něhož se město zatím málo stará o to, aby odpady nekončily na skládkách.

Poukazuje přitom na to, že při spalování v teplotách kolem dvou tisíc stupňů nevzniká žádný další odpad či škodliviny, které se velmi zjednodušeně řečeno stanou součástí cementu.

Zařízení může pálit i o ropné kaly

"Cementárny mohou využívat jak kapalná, tak tuhá paliva, mezi něž patří třeba použité minerální oleje, ropné kaly nebo jiné deriváty ropy. Tuhých paliv může být celá řada. Mohou to být plasty z průmyslu i obtížně recyklovatelné plasty z obcí, některé druhy papíru, ale i kombinované materiály, guma, dřevo, textil a další materiály s vysokým obsahem energie," vysvětluje Martin Lochovský, manažer společnosti EKO-KOM, která s městem i krajem na likvidaci odpadu spolupracuje.

Právě na tohle široké spektrum možností bezpečné likvidace poukazuje ekolog Linhart, podle něhož město v této oblasti nekoná, jak by mělo. Náměstek primátorky František Brendl se ale brání.

"My samozřejmě o Prachovicích víme, jednáme s nimi, ale všechno je závislé na ekonomice a naší koncepci likvidace odpadů, která bude zpracovaná do konce letošního roku," uvedl Brendl.

Likvidace odpadu v prachovické cementárně je podle něj jednou z možností, co s odpadem. "Samozřejmě je to závislé také na tom, jak to pro nás vyjde ekonomicky."

Magistrát se podle Brendla snaží, aby našel variantu, která bude přijatelná nejen ekologicky, ale i ekonomicky. "Chceme zachovat poplatky na současné výši, abychom je nemuseli zvyšovat. Proto se snažíme najít co nejpřijatelnější cestu při likvidaci pro všechny. Jak pro město, tak pro jeho obyvatele," dodal náměstek.

Na vytvoření koncepci se podle něj podílí i společnost EKO-KOM zabývající se odpadovým hospodářstvím. A vůbec podle něj není od věci heslo, které propagují. Reduce, Reuse, Recycle, což volně přeloženo znamená: snížit tvorbu odpadu, znovu je použít, recyklovat.