Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamiony v Pardubicích kontroluje unikátní obří rentgen celníků

  11:37aktualizováno  11:37
Řidiči nákladních aut se mohou poprvé v krajském městě setkat s použitím unikátního velkokapacitního rentgenu. Celníci ho přistavili do areálu v Doubravici a prosvěcovali nákladní vozidla, která sami či s policií odchytávali na výpadovkách z Pardubic. Hledali neproclené a nezdaněné zboží.

Mobilní rentgenový vůz slouží k prosvěcování nákladu kamionů. | foto: Jaroslav Hubený

„Za tři roky, kdy jezdím do Čech, se mi stalo poprvé, že musím absolvovat takovou kontrolu,“ řekl polský řidič vezoucí elektroniku z Foxconnu a postávající v době kontroly v uctivé vzdálenosti od svého kamionu. Při rentgenování nemusí být totiž nikdo další přítomen v okolním prostoru o velikosti 30 krát 50 metrů.

Fotogalerie

Vlastní kontrola rentgenem trvá pět minut, ale pokud při jejím vyhodnocení celníci najdou něco, co odporuje přepravním dokladům, tak se řidičům nepříjemně prodlouží.

„To se stalo například letos v únoru u Svitav, kdy jsme za pomoci velkokapacitního rentgenu celní správy odhalili v dutinách na bocích auta a opěrácích sedadel téměř sto tisíc tablet léku, ze kterých by se vyrobilo až sedm kilogramů pervitinu,“ řekl mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

V Pardubickém kraji je tento výjimečný radar používaný čas od času také na kontejnerovém překladišti v České Třebové. „Tam se nám podařilo díky němu najít před dvěma lety kamion plný padělků motorových pil, hodnota originálů se pohybovala kolem 50 milionů korun,“ dodal Václav Kánský.

Mobilní rentgenový vůz má tříčlennou osádku - dva operátoři v kabině vyhodnocují na monitoru snímky, jeden obsluhuje dvanáctimetrový rentgenový jeřáb, který přejíždí nad kamionem a skenuje ho z výšky pěti metrů. Když jeho optické senzory detekují konec objektu, záběry se automaticky vyhodnotí.

„Za den jsme schopni prohlédnout kolem 30 až 40 náklaďáků. Prohlídka se odvíjí od hustoty materiálu, fyzikálně funguje na principu lineárního urychlovače. Když se něco najde, rozebere se část vozidla nebo interiér,“ řekl pracovník obsluhy rentgenu.

Rentgen používají celníci při pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu a při kontrole přeprav mezi členskými státy Evropské unie. Čeští celníci s ním pracují už osm let. Nejčastěji nalézají nelegálně převážené cigarety či naftu.

Před několika lety například břeclavští celníci pomocí tohoto zařízení odhalili v kamionu přepravujícím dřevěné hranoly z Ruska do Česka 21 běženců ukrývajících se mezi nákladem zboží v přední části návěsu.

Jen během pondělí zkontrolovali pardubičtí celníci s pomocí mobilního rentgenu 20 nákladních vozidel, z toho jednu dodávku. „Nenašli jsme v nich nic nezákonného,“ řekl Václav Kánský. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Starosta Svitav mimořádnou odměnu nedostal, opozice zablokovala jednání

Strany ve Svitavách do svých volebních programů zahrnuly také to, jak udělat...

Svitavští radní navrhli, aby starosta Svitav a jeho zástupce dostali mimořádné ocenění za svoji práci. O vyplacení...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Najdete na iDNES.cz