Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamiony v Pardubicích kontroluje unikátní obří rentgen celníků

  11:37aktualizováno  11:37
Řidiči nákladních aut se mohou poprvé v krajském městě setkat s použitím unikátního velkokapacitního rentgenu. Celníci ho přistavili do areálu v Doubravici a prosvěcovali nákladní vozidla, která sami či s policií odchytávali na výpadovkách z Pardubic. Hledali neproclené a nezdaněné zboží.

Mobilní rentgenový vůz slouží k prosvěcování nákladu kamionů. | foto: Jaroslav Hubený

„Za tři roky, kdy jezdím do Čech, se mi stalo poprvé, že musím absolvovat takovou kontrolu,“ řekl polský řidič vezoucí elektroniku z Foxconnu a postávající v době kontroly v uctivé vzdálenosti od svého kamionu. Při rentgenování nemusí být totiž nikdo další přítomen v okolním prostoru o velikosti 30 krát 50 metrů.

Fotogalerie

Vlastní kontrola rentgenem trvá pět minut, ale pokud při jejím vyhodnocení celníci najdou něco, co odporuje přepravním dokladům, tak se řidičům nepříjemně prodlouží.

„To se stalo například letos v únoru u Svitav, kdy jsme za pomoci velkokapacitního rentgenu celní správy odhalili v dutinách na bocích auta a opěrácích sedadel téměř sto tisíc tablet léku, ze kterých by se vyrobilo až sedm kilogramů pervitinu,“ řekl mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

V Pardubickém kraji je tento výjimečný radar používaný čas od času také na kontejnerovém překladišti v České Třebové. „Tam se nám podařilo díky němu najít před dvěma lety kamion plný padělků motorových pil, hodnota originálů se pohybovala kolem 50 milionů korun,“ dodal Václav Kánský.

Mobilní rentgenový vůz má tříčlennou osádku - dva operátoři v kabině vyhodnocují na monitoru snímky, jeden obsluhuje dvanáctimetrový rentgenový jeřáb, který přejíždí nad kamionem a skenuje ho z výšky pěti metrů. Když jeho optické senzory detekují konec objektu, záběry se automaticky vyhodnotí.

„Za den jsme schopni prohlédnout kolem 30 až 40 náklaďáků. Prohlídka se odvíjí od hustoty materiálu, fyzikálně funguje na principu lineárního urychlovače. Když se něco najde, rozebere se část vozidla nebo interiér,“ řekl pracovník obsluhy rentgenu.

Rentgen používají celníci při pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu a při kontrole přeprav mezi členskými státy Evropské unie. Čeští celníci s ním pracují už osm let. Nejčastěji nalézají nelegálně převážené cigarety či naftu.

Před několika lety například břeclavští celníci pomocí tohoto zařízení odhalili v kamionu přepravujícím dřevěné hranoly z Ruska do Česka 21 běženců ukrývajících se mezi nákladem zboží v přední části návěsu.

Jen během pondělí zkontrolovali pardubičtí celníci s pomocí mobilního rentgenu 20 nákladních vozidel, z toho jednu dodávku. „Nenašli jsme v nich nic nezákonného,“ řekl Václav Kánský. 
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Najdete na iDNES.cz