Bývalí náměstci pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové.

Bývalí náměstci pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové. | foto: MAFRA

Primátoři, náměstci i starostové obvodů dostávají statisícové odchodné

  • 5
S trochou nadsázky se dá říct, že pardubičtí voliči by si měli hodně dobře hlídat, koho volí při komunálních volbách. Masové změny ve vedení magistrátu i malých radnic, tak jak se udály třeba naposledy na podzim 2014, totiž znamenají pořádný průvan v pokladně města.

MF DNES na základě zákona o svobodném přístupu k informacím poprvé zjistila, na kolik přesně si pardubická primátorka, její náměstci i starostové obvodů přišli v rámci odchodného. A nejsou to rozhodně malé sumy.

„Funguje to tak na základě zákona o obcích, který platí už dlouho. Politici mají právo po konci na úřadě dostat jeden plat, plus další za každý odsloužený rok. Maximum je však šestinásobek jednoho platu,“ popsal praxi tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko.

Daňový poplatník v Pardubicích si tak nějak už zvykl, že musí zaplatit velký magistrát s více než třemi stovkami úředníků a také hned osm městských obvodů, ale netušil, kolik ho stojí odchodné politiků.

„Také jsem o tom neměl potuchy. Docela mě to překvapilo a musím říct, že příjemně,“ přiznal bývalý náměstek primátorky František Brendl, který si jako výslužku odnesl 301 170 korun hrubého. Jedná se pětinásobek jeho běžného platu, který činil 60 234 korun.

„Neměl jsem problém s tím si peníze nechat, myslím si, že není doba na laciná gesta. Nutné je ale dodat, že bych byl raději, kdybychom ve volbách uspěli lépe a já mohl na radnici zůstat,“ doplnil Brendl, který je lídrem Pardubáků.

Stejnou částku si odnesl jeho bývalý kolega náměstek Jindřich Tauber z ČSSD. Ten říká, že mu pomohla v době, kdy nemohl po konci na radnici sehnat zaměstnání.

„Přechod zpět do soukromé sféry není úplně jednoduchý, ty peníze samozřejmě pomohly. Nevidím na tom nic špatného. Stejné odchodné brali i naši předchůdci mnoho let dozadu,“ doplnil Tauber s tím, že mu na účet dorazilo zhruba 240 tisíc čistého. To odpovídá přesně tomu, jako kdyby celý rok pracoval za průměrný plat 25 tisíc hrubého měsíčně.

Exprimátorka: odchodné pomáhá zařadit se zpět

Nejvíce si logicky po skončení v primátorském křesle odnesla Štěpánka Fraňková. Jednak kvůli tomu, že její základní plat byl vyšší než u náměstků (68 285 korun) a také kvůli tomu, že byla na radnici celkem sedm let, takže se jí plat násobil maximálně, tedy šestkrát.

Kolik dostali politici po konci ve funkci

Štěpánka Fraňková, primátorka
odchodné 409 710 korun
(šestinásobek platu 68 258)

Jindřich Tauber, náměstek
odchodné 301 170 korun
(pětinásobek platu 60 234)

František Brendl, náměstek
odchodné 301 170 korun
(pětinásobek platu 60 234)

Michal Koláček, náměstek
odchodné 120 468 korun
(dvojnásobek platu 60 234)

Jiří Hájek, starosta Dukly
odchodné 219 816 korun
(čtyřnásobek platu 52 337 + další náhrady - například dovolené)

Zdroj: magistrát a radnice MO V.

„Ty platy jsou jistě příjemné, ale je třeba se na to podívat ze strany například mých náměstků. Po skončení mandátu některým dalo dost práce si najít zaměstnání. Myslím, že Jindra Tauber ho hledal několik měsíců a i František Brendl to neměl také jednoduché. Ono po čtyřech letech v této funkci není zase tak snadné se zařadit zpět,“ obhajuje odchodné exprimátorka Fraňková, která předtím působila tři roky jako náměstkyně primátora Demla.

Dnes už zase léčí a operuje lidi v Pardubické krajské nemocnici. Ovšem také dodává, že ji dlouhá pauza mimo zdravotnictví v kariéře příliš nepomohla a to i přesto, že i jako primátorka chodila sloužit do nemocnice, aby si udržela kontakt s oborem.

„Já jsem sice měla kam se vrátit, ale pokud by si někdo myslel, že jsem zpět tam, odkud jsem odešla před sedmi lety, tak by se mýlil. Ty roky vám prostě chybí a nikdo není zvědavý na to, že jste se vrátil zpátky,“ dodala Fraňková.

Na hodně peněz si přijdou i starostové malých radnic

Ovšem v Pardubicích vycházejí politické změny po volbách ještě mnohem dráž než v ostatních velkých městech. Můžou za to obvody. I na nich končící starostové dostávají na cestu sympatickou výslužku. Třeba extarosta Dukly Jiří Hájek ze Sdružení pro Pardubice obdržel 219 816 korun.

„V měsíci listopadu byla starostovi vyplacena odměna z výkonu funkce řádná + odstupné,“ potvrdil tajemník radnice V. městského obvodu Jiří Šmaha s tím, že Hájek měsíčně pobíral přesně 52 337 korun hrubého.

Plátci daní tak možná rádi uslyší, že ve většině pardubických obvodů se starostové neměnili. Kromě Dukly se tak stalo už pouze v Polabinách, kde by ovšem změna stejně musela přijít, protože dlouholetý starosta II. obvodu Jiří Srbek krátce po volbách zemřel.