Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý starosta před soudem: zneužil své pravomoci nebo pomohl obci?

  16:14aktualizováno  16:14
Bývalý starosta Rudoltic Oldřich Kolomý postavil před lety skomírající obec na nohy. Zavedl plyn, elektřinu, opravil školu, stavěl byty. Nyní stojí před soudem a čelí obvinění ze neužití pravomoci veřejného činitele. Dnes soud pokračoval další výpovědí Kolomého.

K obci Rudoltice, kterou Kolomý osmnáct let vedl, patří i torzo zámku | foto: mesto-lanskroun.cz

Jedním z jeho protiprávních činů je podle obžaloby obcházení výběrového řízení na firmy, které stavěly nové sídliště Zámeček v Rudolticích. Na zakázkách pracovala kromě jiného i firma jeho syna.

"Za osmnáct let jsem dostal za výkon funkce 1,1 milionu hrubých peněz od obce," řekl při prvním slyšení na konci června Kolomý, který se podle svých slov na práci pro obec nijak neobohatil.

Kolomý dnes vypovídal hodinu a půl, minule ještě déle. U výpovědi seděl a mluvil pomalu chraplavým hlasem. Třišedesátiletý bývalý starosta na tom totiž není zdravotně nejlépe.

Během své více než hodinové výpovědi před soudem vyjádřil přesvědčení, že obec a její výstavbu bytů vedl v souladu se zákony.

"Když jsem nastoupil do funkce starosty, měl jsem v hlavě, jak dostat obec na nohy. Nebyl tam vodovod, plyn, ani kilometr asfaltové cesty a škola hrozila zřícením," řekl v počátku své červnové výpovědi Kolomý.

Vyvinul systém, který podle jeho názoru pomohl obci levně a rychle stavět, ať už rozvod plynu nebo později byty. Těch Rudoltice postavily od devadesátých let do loňska celkem 403. K tomu vznikly sítě pro devadesát parcel na výstavbu rodinných domků a pětihektarová průmyslová zóna.

Musel jsem povzbudit šéfy firem, řekl Kolomý

Soudkyni a obžalobu zajímaly hlavně okolnosti výstavby třetí etapy bytů v roce 2007. Kolomý tehdy zrušil již vypsané výběrové řízení na firmu, která měla provést terenní úpravy pro bytovky.

Šéfovi firmy Stavby Rudoltice pak zadal, aby objednával práce stejně jako při stavbě předcházejících 18 bytovek. Na stavbě pak pracovala firma Vision Rudoltice a některé práce prováděla firma 2K2, kterou vlastní Kolomého syn.

Podle Kolomého bylo potřeba šéfy firem, které spadají pod obec, motivovat, a tak jim vyplatil odměny. "Bylo to v době, kdy na stavbě hrozil kolaps, nestíhali jsme termíny. Musel jsem šéfy firem nějak povzbudit, řekl Kolomý. 170 tisíc korun dostal i jeho syn Robert Kolomý, jehož firma pracovala na stavbě bytovek.

Peníze na odměny šly podle Kolomého z e zisku společnosti. Společnosti však získávaly zisk z dotací, obecních peněz a úvěru. To byly jediné zdroje pro  stavbu bytů. Šéfové obecních firem potom podle bývalého starosty vedli stavbu zdarma, protože byli členy zastupitelstva.

S penězi pro syna nemá Kolomý podle svých slov nic společného. "Bylo čistě na vedoucích firem, koho si najmou na stavební práce. Odměny těm firmám potom vypláceli oni," uvedl včera u soudu.

Podle obžaloby je zadávání zakázek postavené na řetězci mezi obcí, příspěvkovou organizací Stavby Rudoltice a firmou Vision Rudoltice protizákonné. Soud nyní řeší, zda Kolomý při vyplácení odměn porušil zákon, nebo ne.
Soudní líčení bude pokračovat 22. a 24. září.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz