Bývalý primátor Pardubic Deml se stal náměstkem ministra dopravy

  12:45aktualizováno  12:45
Před více než dvěma roky poslali členové pardubické ODS při svých primárkách Jaroslava Demla do politického důchodu a ten pak potichu opustil i post primátora. Nyní se opět vyhoupl nahoru. Stal se novým náměstkem ministra dopravy Zbyňka Stanjury, s nímž se poznal jako s kolegou primátorem z Opavy.

Náměstek ministra. Bývalý primátor Jaroslav Deml bude mít na starost silnice v zemi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Můj první pocit je údiv a trochu překvapení, že tento rezort neměl v minulosti klid na práci a kontinuitu při řešení problémů pro Českou republiku zásadních. Politické hrátky dovedly situaci až ke stavu, že některé potřebují dost zásadní řešení a v tomto je ministr Stanjura podle mne jako člověk pragmatický a racionální na správném místě. Jsem rád, že mu se svými zkušenostmi mohu pomoci k tomu,aby se problémy řešily," řekl nový náměstek Deml.

Podle něj má po určitém posunu kompetencí na starosti informatiku, komunikaci a technologie, kam patří i registr vozidel, odbor spisové služby, vnitřní správy, odbor dopravy, silničních vozidel a dopravní správní agendy.

Veřejným zájmem je podpora R35, říká Deml

"Stavby silnic a dálnic pod sebou nemám, ale jako dopravní stavař profesí i školou věřím tomu, že k tomu budu moci něco říci," řekl exprimátor, podle něhož je prioritou nejen z hlediska Pardubického kraje urychlení rychlostní komunikace R35.

Jaroslav Deml nahradil dosavadního náměstka Miroslava Drobného. Ten byl odpovědný za centrální registr vozidel a spekuluje se, že jeho rezignace souvisí s otálením při vypisování výběrového řízení na správce registru.

Jaroslava Demla tedy nečeká lehká úloha, ale na stres z vysoké funkce je zvyklý. V závěru svého primátorství se setkával s vyhrůžkami po telefonu, s anonymy a dokonce mu někdo zaslal i výstražnou nábojnici. Proto dokonce na čas požádal i o policejní ochranu (více se dočtete zde)..

K potížím přispělo jeho předvolební prohlášení, ve kterém de facto nabádal voliče občanských demokratů k tomu, aby při křížkování kandidátky přeskočili tehdejší lídry strany v krajském městě.

"Snažil jsem se jednat férově a poctivě, řídit se podle svých morálních hodnot, které jsou zároveň základními hodnotami ODS. Bohužel jsem zjistil, že to není ve straně obecný princip," řekl například před posledními volbami do zastupitelstva.

Pardubickou ODS dokonce opustil, když s manželkou přešel do organizace v obci Spojil. K tlaku na něj přispěla i jeho podpora redukování pardubických obvodů.

Jako náměstek primátora měl na starosti dopravu

Sedmapadesátiletý Jaroslav Deml absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze a je inženýrem v oboru oboru konstrukce a dopravní stavby. Na ČVUT absolvoval i postgraduální studium zaměřené na silniční a městské dopravní inženýrství. Je autorizovanou osobou v oboru Městské inženýrství.

V letech 2002 až 2006 byl Deml náměstkem primátora, měl na starosti dopravu, investice a majetek města. Od roku 2006 do roku 2010 zastával funkci primátora města Pardubice.

Zkušenosti má i ze soukromé sféry. Poslední dva roky pracoval jako obchodní ředitel stavební společnosti Domec. Ve stavebnictví působil i dříve, zabýval se statikou, projektováním silnic či přípravou staveb.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Zklamání z druhého místa? Kdeže. Zase mám pro co žít, říká Stromský

Desetiletý hnědák Hegnus v sedle s Markem Stromským (vlevo) během 128. ročníku...

Tolik chtěl konečně stanout na nejvyšším stupni pro vítěze Velké pardubické. Tolik příkoří už kvůli tomu vytrpěl. A...

Další z rubriky

Povolební jednání v Pardubicích se vyhrotila, hraje se o všechno

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Co mohou jednotlivé partaje a jejich lídři při domlouvání budoucí rady města Pardubic ztratit, co chtějí získat a jaké...

Chrudim se blíží k největší změně od roku 1990, starostou bude Pilný z ANO

starosta Chrudimi Petr Řezníček

Stávající vedení Chrudimi skončí. Město pravděpodobně povedou dosud opoziční ANO a Chrudimáci společně s Piráty a ČSSD....

Památkáři už nechtějí tolerovat ocelovou atrakci u zámku v Litomyšli

S ocelovou konstrukcí dětského pavilonu v sousedství renesančního zámku v...

Národní památkový ústav si přeje, aby z blízkosti litomyšlského zámku v budoucnu zmizel dětský pavilon. U památky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz