Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý primátor Pardubic Deml se stal náměstkem ministra dopravy

  12:45aktualizováno  12:45
Před více než dvěma roky poslali členové pardubické ODS při svých primárkách Jaroslava Demla do politického důchodu a ten pak potichu opustil i post primátora. Nyní se opět vyhoupl nahoru. Stal se novým náměstkem ministra dopravy Zbyňka Stanjury, s nímž se poznal jako s kolegou primátorem z Opavy.

Náměstek ministra. Bývalý primátor Jaroslav Deml bude mít na starost silnice v zemi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Můj první pocit je údiv a trochu překvapení, že tento rezort neměl v minulosti klid na práci a kontinuitu při řešení problémů pro Českou republiku zásadních. Politické hrátky dovedly situaci až ke stavu, že některé potřebují dost zásadní řešení a v tomto je ministr Stanjura podle mne jako člověk pragmatický a racionální na správném místě. Jsem rád, že mu se svými zkušenostmi mohu pomoci k tomu,aby se problémy řešily," řekl nový náměstek Deml.

Podle něj má po určitém posunu kompetencí na starosti informatiku, komunikaci a technologie, kam patří i registr vozidel, odbor spisové služby, vnitřní správy, odbor dopravy, silničních vozidel a dopravní správní agendy.

Veřejným zájmem je podpora R35, říká Deml

"Stavby silnic a dálnic pod sebou nemám, ale jako dopravní stavař profesí i školou věřím tomu, že k tomu budu moci něco říci," řekl exprimátor, podle něhož je prioritou nejen z hlediska Pardubického kraje urychlení rychlostní komunikace R35.

Jaroslav Deml nahradil dosavadního náměstka Miroslava Drobného. Ten byl odpovědný za centrální registr vozidel a spekuluje se, že jeho rezignace souvisí s otálením při vypisování výběrového řízení na správce registru.

Jaroslava Demla tedy nečeká lehká úloha, ale na stres z vysoké funkce je zvyklý. V závěru svého primátorství se setkával s vyhrůžkami po telefonu, s anonymy a dokonce mu někdo zaslal i výstražnou nábojnici. Proto dokonce na čas požádal i o policejní ochranu (více se dočtete zde)..

K potížím přispělo jeho předvolební prohlášení, ve kterém de facto nabádal voliče občanských demokratů k tomu, aby při křížkování kandidátky přeskočili tehdejší lídry strany v krajském městě.

"Snažil jsem se jednat férově a poctivě, řídit se podle svých morálních hodnot, které jsou zároveň základními hodnotami ODS. Bohužel jsem zjistil, že to není ve straně obecný princip," řekl například před posledními volbami do zastupitelstva.

Pardubickou ODS dokonce opustil, když s manželkou přešel do organizace v obci Spojil. K tlaku na něj přispěla i jeho podpora redukování pardubických obvodů.

Jako náměstek primátora měl na starosti dopravu

Sedmapadesátiletý Jaroslav Deml absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze a je inženýrem v oboru oboru konstrukce a dopravní stavby. Na ČVUT absolvoval i postgraduální studium zaměřené na silniční a městské dopravní inženýrství. Je autorizovanou osobou v oboru Městské inženýrství.

V letech 2002 až 2006 byl Deml náměstkem primátora, měl na starosti dopravu, investice a majetek města. Od roku 2006 do roku 2010 zastával funkci primátora města Pardubice.

Zkušenosti má i ze soukromé sféry. Poslední dva roky pracoval jako obchodní ředitel stavební společnosti Domec. Ve stavebnictví působil i dříve, zabýval se statikou, projektováním silnic či přípravou staveb.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Najdete na iDNES.cz