Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý primátor Pardubic Deml se stal náměstkem ministra dopravy

  12:45aktualizováno  12:45
Před více než dvěma roky poslali členové pardubické ODS při svých primárkách Jaroslava Demla do politického důchodu a ten pak potichu opustil i post primátora. Nyní se opět vyhoupl nahoru. Stal se novým náměstkem ministra dopravy Zbyňka Stanjury, s nímž se poznal jako s kolegou primátorem z Opavy.

Náměstek ministra. Bývalý primátor Jaroslav Deml bude mít na starost silnice v zemi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Můj první pocit je údiv a trochu překvapení, že tento rezort neměl v minulosti klid na práci a kontinuitu při řešení problémů pro Českou republiku zásadních. Politické hrátky dovedly situaci až ke stavu, že některé potřebují dost zásadní řešení a v tomto je ministr Stanjura podle mne jako člověk pragmatický a racionální na správném místě. Jsem rád, že mu se svými zkušenostmi mohu pomoci k tomu,aby se problémy řešily," řekl nový náměstek Deml.

Podle něj má po určitém posunu kompetencí na starosti informatiku, komunikaci a technologie, kam patří i registr vozidel, odbor spisové služby, vnitřní správy, odbor dopravy, silničních vozidel a dopravní správní agendy.

Veřejným zájmem je podpora R35, říká Deml

"Stavby silnic a dálnic pod sebou nemám, ale jako dopravní stavař profesí i školou věřím tomu, že k tomu budu moci něco říci," řekl exprimátor, podle něhož je prioritou nejen z hlediska Pardubického kraje urychlení rychlostní komunikace R35.

Jaroslav Deml nahradil dosavadního náměstka Miroslava Drobného. Ten byl odpovědný za centrální registr vozidel a spekuluje se, že jeho rezignace souvisí s otálením při vypisování výběrového řízení na správce registru.

Jaroslava Demla tedy nečeká lehká úloha, ale na stres z vysoké funkce je zvyklý. V závěru svého primátorství se setkával s vyhrůžkami po telefonu, s anonymy a dokonce mu někdo zaslal i výstražnou nábojnici. Proto dokonce na čas požádal i o policejní ochranu (více se dočtete zde)..

K potížím přispělo jeho předvolební prohlášení, ve kterém de facto nabádal voliče občanských demokratů k tomu, aby při křížkování kandidátky přeskočili tehdejší lídry strany v krajském městě.

"Snažil jsem se jednat férově a poctivě, řídit se podle svých morálních hodnot, které jsou zároveň základními hodnotami ODS. Bohužel jsem zjistil, že to není ve straně obecný princip," řekl například před posledními volbami do zastupitelstva.

Pardubickou ODS dokonce opustil, když s manželkou přešel do organizace v obci Spojil. K tlaku na něj přispěla i jeho podpora redukování pardubických obvodů.

Jako náměstek primátora měl na starosti dopravu

Sedmapadesátiletý Jaroslav Deml absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze a je inženýrem v oboru oboru konstrukce a dopravní stavby. Na ČVUT absolvoval i postgraduální studium zaměřené na silniční a městské dopravní inženýrství. Je autorizovanou osobou v oboru Městské inženýrství.

V letech 2002 až 2006 byl Deml náměstkem primátora, měl na starosti dopravu, investice a majetek města. Od roku 2006 do roku 2010 zastával funkci primátora města Pardubice.

Zkušenosti má i ze soukromé sféry. Poslední dva roky pracoval jako obchodní ředitel stavební společnosti Domec. Ve stavebnictví působil i dříve, zabýval se statikou, projektováním silnic či přípravou staveb.

Autor:


Nejčtenější

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Bránil Jordana i Bryanta. A pak si Welsch zničil kariéru žádostí o výměnu

MEZI HVĚZDAMI. Jiří Welsch (uprostřed) v dresu Bostonu v souboji s Reggiem...

Dostat se do NBA, to je pro českého basketbalistu známka výjimečnosti. Jiří Welsch v ní strávil hned čtyři sezony. A...

Ostudná místa Pardubic: v Tesle lze točit horor, podchod zmizí i s nádražím

Továrna  bývalé Tesly v Pardubicích (květen 2011)

Cestu kolem některých míst v Pardubicích lidé raději zrychlí krok. Patří mezi ně například podchod u autobusového...

Opilý muž se bál přítelkyně. Schovával se mezi auty, než půjde do práce

Alkohol, ilustrace

Zvláštní až podezřelé jednání muže nahlásil městské polici telefonující, který z okna svého domu pozoroval, jak se...

Další z rubriky

Svátek gurmánů nabídne exotické pokrmy i prvorepublikovou gastronomii

Na pardubickém Fresh festivalu vařil i Zdeněk Pohlreich (21. června 2015).

Tisíce příznivců dobrého jídla a pití zamíří o víkendu na pardubické závodiště, kde se uskuteční tradiční kulinářský...

V křižovatce na Chrudimsku se srazila motorka s autem, motorkář nepřežil

Motorkář střet s fabií v křižovatce nepřežil.

Na Chrudimsku o víkendu nepřežil střet s osobním autem 44letý motorkář. V křižovatce se srazil s fabií, kterou řídil...

Policista vyrazil ve volnu na ryby. Místo kapra chytil zloděje

Zajištěné střešní nosiče pro přepravu kol.

Relaxace při rybaření v době volna se pro policistu z Pardubic proměnila v pracovní nasazení. Místo kapra totiž chytil...

5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě
5 mýtů o nakažení klíšťatech: Pozor si dejte i na zahradě

Klíšťová encefalitida nás neohrožuje pouze v lese nebo na louce. Klíšťata se totiž běžně vyskytují v městských parcích, na zahradách nebo zatravněných hřištích. O klíšťové encefalitidě bohužel koluje dalších několik mýtů. Znáte je?

Najdete na iDNES.cz