Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připadal jsem si, jako když ořu silnici, říká šampion Václav Milík

  8:25aktualizováno  8:25
Nedaleko od komína chvaletické elektrárny soukromě hospodaří zemědělec Václav Milík. Od ostatních kolegů v oboru se liší tím, že uměl „rozorávat“ i plochou dráhu a že se svým traktorem umí orat jako nikdo jiný v České republice.

Václav Milík se může pochlubit patnácti tituly mistra republiky v orbě. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Své umění prokázal Václav Milík naposledy o víkendu v Dolním Újezdě na Litomyšlsku, když na 42. Mistrovství České republiky v orbě zvítězil v hlavní kategorii klasických dvouradličných pluhů. Porazil dvacítku dalších soupeřů, a obhájil tak minulá vítězství. Pětapadesátiletý Václav Milík se tím stal šampionem v české orbě popatnácté.

„Soutěžil už můj tatínek, dvakrát byl mistrem republiky. Orbě jsem se věnoval od svých 17 do 24 let, pak jsem do roku 2001 jezdil plochou dráhu a k závodům s traktorem jsem se vrátil po ukončení plochodrážní kariéry,“ řekl Václav Milík, jehož syn je v současnosti nejlepším plochodrážním jezdcem v České republice.

Už z roku 1979 pochází Milíkův historický úspěch, který nebyl dosud překonán, když získal třetí místo na Mistrovství světa v orbě v Irsku.

Republikovým mistrem se pak stal na motocyklu, jak na ploché dráze, tak na trávě, a to v letech 1990 a 1991, byl také druhý na mistrovství Evropy jednotlivců na trávě a dlouholetým kapitánem týmu Pardubic.

Mají plochodrážní sport a orba něco společného?
Vůbec nic. Vlastně adrenalin. Je třeba být do toho zapálený, jinak by člověk nevyhrával.

Jednou tak rozrýváte škváru, jindy hlínu...
Tak nějak. Akorát rychlosti jsou dost odlišné. Při orání se jezdí na čas a preciznost. Na ploché dráze jde hlavně o rychlost. Při soutěžní orbě se jede rychlostí kolem pěti kilometrů za hodinu, ale do nájezdu na klasickém oválu ploché dráhy se jede 90 až 100 kilometrů za hodinu.

Jaká má orba kritéria?
Především se jede na čas tři hodiny, každý má svůj vytyčený pozemek o rozloze 20 krát 100 metrů. Minimální hloubka brázdy je stanovena na 16 centimetrů. Hodnotí se rozorávka, úplnost odříznutí skývy po celé délce a šířce brázdy. Potom zorávka, stejnoměrnost a pěkný vzhled. Na zoraném poli nesmí zůstat stopy po kolech traktoru, z pole nesmí trčet žádné zbytky rostlin nebo strniště. Požaduje se přímočarost, čistota dráhy, neslévání skýv a tak dále. Je toho moc.

Jak je důležitý traktor a pluh?
Všechno musí pasovat. Já celý život jezdím se Zetorem z Brna.

Václav Milík

Pětapadesátiletý farmář z Bernardova nedaleko Chvaletic nad Labem je ženatý, má dceru a syna. Patnáctinásobný mistr Československa a České republiky v orbě je autorem dosud nejlepšího českého výsledku v historii světových šampionátů v orbě. Také je dvojnásobným mistrem Československa na ploché dráze. Je synem dvojnásobného mistra Československa v orbě a otcem plochodrážníka Václava Milíka mladšího, který se už také může pyšnit tituly několikanásobného mistra ČR v kategorii do 19 let i dospělých.

S jakými podmínkami jste se setkal na víkendovém šampionátu v Dolním Újezdě?
Byly nejtvrdší, jaké jsem kdy zažil, protože bylo letos dlouhodobé sucho a ještě se orala vojtěška, která vytahala všechnu vláhu ze země. Takže mi to chvílemi připadalo, jako když člověk orá silnici. Ale podmínky byly pro všechny stejné.

Co říkáte obrovské účasti pěti tisíc lidí?
Těší mě to, protože vztah k půdě je o tom, že poskytuje jídlo pro všechny, a nebýt zemědělství a dobré přípravy půdy, tak se lidi o ně připravují. Z půdy je obilí a mouka, obživa národa. Čím lépe se o ni lidé starají, tím bude lepší. To, co se dováží, není všechno to nejlepší.

Jaká odměna vás za vítězství čekala?
Pohár, věnec, nějaké věcné ceny a hlavně postup na mistrovství světa v příštím roce v Anglii.

S čím se setkáváte na závodech v zahraničí?
Je opravdu těžké vyhrát, je tam spousta dobrých oráčů. Třeba v Rakousku to mají pomalu jako vrcholový sport. Irové odjedou deset soutěží za rok. U nás se věnujeme orbě hlavně pracovně a málo už sportovně. Sám svůj sportovní pluh vytahuji jednou či dvakrát za rok na mistrovství republiky a mistrovství světa. Normálně to nedělám, doma neorám se svým soutěžním pluhem, který je dost drahý.

Jste soukromě hospodařící rolník. Co byste v tomto oboru rád změnil k lepšímu?
Vadí mi, že se u nás v republice málem přestalo orat. Pro zemědělce to znamená velkou spotřebu nafty, ale kvůli tomu je země čím dál tužší a těžce přijímá povrchovou vodu. Déšť potom spadne a hned jsou velké záplavy, navíc není ani dostatek spodní vody. A pole jsou strašně ubitá od těžké techniky.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

VIDEO: Opilec v trenýrkách předváděl na ulici hvězdu a válel se po zemi

Opilý mladík tančil v noci na ulici jen v trenýrkách.

Výstřední kousky předváděl v noci na dnešek opilý mladík na třídě Míru v Pardubicích. V doprovodu svých dvou kumpánů...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz