Josef Papáček mladší a přední francouzský odborník na chov limousinů Jean-Luc...

Josef Papáček mladší a přední francouzský odborník na chov limousinů Jean-Luc Kress. Ten osobně navštívil některé české chovy a na nich předvybral několik zvířat kvalitativně na takové výši, aby se mohla francouzské výstavy zúčastnit a důstojně Českou republiku reprezentovat. | foto: Karel Melger, Český svaz chovatelů masného skotu

Farmář, hasič a tanečník získal v Paříži cenu za masitého býka Borce

  • 2
Farmář Josef Papáček mladší z Orlickoústecka získal pro české chovatelství mimořádný úspěch. Na francouzském šampionátu plemene limousine získal se svým sedmimetrákovým býkem Borcem v evropské konkurenci třetí místo.

„Tento úspěch se do historie českého chovu masného skotu zapíše zlatým písmem. Třešničkou na dortu pak byl prodej Borce v odpolední elitní aukci,“ uvedl ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát.

Soutěže masných plemen se na zemědělském veletrhu Sima-Simagena, který je výkladní skříní francouzského zemědělství, až do letoška žádný český chovatel nezúčastnil. Není totiž tak jednoduché se na něj dostat. V samotné Francii musí soutěžící projít mnoha koly,

Češi museli čekat na pozvání. To však může přijít až poté, co francouzská firma zabývající se šlechtěním a organizací soutěže sama vybere nejlepší exempláře. Konkurenci tvořilo 75 býků a jalovic plemene limousine z Francie, Německa, Itálie a Lucemburska.

„Býk Borec podle ohlasů vyniká především extrémním osvalením a šířkou zádě při celkové harmonii těla a funkčností končetin,“ řekl Josef Papáček. Plemeno limousine je francouzské, jako v Čechách vyšlechtěný produkt se tak vlastně vracelo do země původu. Je nenáročné na podmínky, má nejkvalitnější hovězí maso, dobrou výtěžnost, dobré mateřské vlastnosti a bezproblémové telení.

Česká republika měla v soutěži hned napoprvé čtyři zástupce. Z farmy v osadě Kaliště na území obce Orlické Podhůří nedaleko Ústí nad Orlicí vyrazila na soutěž i bezrohá jalovice Micka, ta se v ostré konkurenci neprosadila. Naopak další český bronz získal býk Bláha z farmy rodiny Loosových v Hoře svaté Kateřiny v Ústeckém kraji.

Při tanci si farmář vyčistí hlavu od práce

Chovatel Papáček získal už řadu ocenění, naposledy před půl rokem v Českých Budějovicích. Tehdy se Borec jako doprovod matky zúčastnil národní výstavy Jihočeská limousine show - ta vyhrála svoji kategorii a stala se rezervní šampionkou plemene limousine. Vyhrála i jeho chovatelská skupina.

Farma Kaliště se může za čtvrtstoletí trvání pochlubit přibližně patnácti národními vítězi a pěti šampiony. Velký podíl na tom má i i otec chovatele Josef Papáček starší. Syn je spolumajitelem chovu od roku 2002, od roku 2010 je jediným majitelem. V současné době vlastní 80 matek v základním stádě a dva plemenné býky, zbytek do 190 kusů hovězího dobytka jsou mladé jalovice a mladí býci.

Ačkoli je Josef Papáček mladší hodně vytížen prací na farmě, dokáže si najít čas i na dva velké koníčky. Tím prvním je práce dobrovolného hasiče v Ústí nad Orlicí, tím druhým je taneční kariéra.

Před odjezdem do Paříže byl na valné hromadě opět zvolen do funkce prezidenta Tanečního sdružení Eva, které je zřizovatelem velmi úspěšného amatérského souboru scénického tance C-Dance, jenž se osmkrát umístil na celostátních přehlídkách a soutěžích na prvních místech. „V umění se odreaguji od práce, vyčistím si hlavu od každodenních starostí,“ dodal úspěšný farmář z Kaliště.