Třistaletý buk u zámku ve Slatiňanech má namále. Staroslavné lípy jsou

Třistaletý buk u zámku ve Slatiňanech má namále. Staroslavné lípy jsou odolnější, některé jsou i 600 let staré. | foto: Archiv, MF DNES

Vzácný červený buk v zámeckém parku Slatiňany je nemocný a půjde k zemi

  • 4
Pila zřejmě zanedlouho ukončí život jednoho z nejkrásnějších stromů Chrudimska. Buk červenolistý v zámeckém parku ve Slatiňanech je totiž napadený dřevokaznou houbou. Jiné a mnohem starší památné stromy v Pardubickém kraji se udržují v dobré kondici. Výjimkou nejsou ani šestisetletá či šestikmenná lípa.

Buk červenolistý, který je dominantou zámeckého parku ve Slatiňanech, je vážně nemocný, jeho život zkracuje u kořenů dřevokazná houba vějířovec obrovský.

"Návštěvníkům se líbí, ale nikdo tady není věčně a platí to i pro krásné stromy. Výzkumný ústav pro krajinu a okrasné zahradnictví tvrdí, že se s tím moc dělat nedá. Lépe řečeno ten buk má už odžito, protože se běžně dožijí asi tak 200 let a tenhle je starý tak tři sta let, takže polovinu života žije navíc," řekl kastelán Státního zámku Slatiňany Jaroslav Bušta.

Buk je prasklý, postupně prosychá, má řidší olistění a podle kastelána zatím okolí neohrožuje. Tento červenolistý buk rostoucí v anglickém parku poblíž sochy koně je údajně nejmohutnějším exemplářem svého druhu v České republice. Obvod kmene tohoto chráněného stromu je šest metrů a v roce 2007 vyhrál anketu o nejkrásnější strom Chrudimska.

Staleté lípy přežívají v dobré kondici

Když přibližně před měsícem prošlo obcí Telecí na Poličsku tornádo, hodně stromů to nepřežilo. "Dostaly pořádnou nakládačku a museli jsme přikročit k rozsáhlému kácení, protože byly rozlámané. Ale lípa, která přežila Bílou horu a dvě světové války, přežije i dál," řekl starosta obce Telecí Jaroslav Šimon.

Odolná, více než šestisetletá lípa s dvanáctimetrovým obvodem kmene je velmi slavná a pod pojmem "Lukasova zpívající lípa" se dostala do řady sbírek pověstí.

"Zájem o ni je abnormální, turisté k ní neustále přijíždějí, teď zrovna tady byly dva autobusy se zájezdy seniorů," pochvaluje si její kondici starosta. "Je ve velmi dobrém stavu a doufám, že když se o ni budeme patřičně starat, tak se dožije dalších 600 či 700 let," dodal.

"Zpívající lípa" je druhým největším památným stromem východních Čech. Obvodem vůbec nejmohutnějším památným stromem na území České republiky je Vejdova lípa v Pastvinách, jejíž původní kmen uzavírá rozměrnou dutinu shora krytou stříškou. Kmen přes 25 metrů vysoké lípy má obvod téměř třináctimetrový a přes svůj věk je tato lípa také v dobrém stavu.

"Řeknu vám, já už jsem taky ve svém životě viděl leccos, ale setkání s takovým stromem mi vyráží dech," řekl o této lípě průvodce televizního pořadu Paměť stromů Luděk Munzar.

Totéž se dá říci o dalších výjimečných stromech, jako jsou například Drašarova lípa v obci Březiny na Poličsku či pozoruhodná šestikmenná lípa v zámeckém parku v Zámrsku, kterou vyhlásila Nadace partnerství Stromem roku 2004.

V kraj je 308 památných stromů

Podle aktualizované koncepce ochrany přírody Pardubického kraje je na jeho území vyhlášeno 308 památných stromů, z toho 259 jednotlivých, 14 stromořadí a 35 skupin stromů.

"Kritéria pro vyhlášení památného stromu nejsou striktně vymezena. Důležitými předpoklady jsou věk, mohutnost, výška, krajinotvorný význam, historický význam či podtext, reprezentativnost nebo naopak unikátnost v rámci regionu," uvádějí autoři koncepce.

Ze zákona má každý strom základní ochranné pásmo ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výši 130 cm nad zemí. V tomto prostoru není dovolená žádná pro strom škodlivá činnost - výstavba, terénní úpravy, odvodňování či chemizace.