Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude lepší vzduch? ČEZ uvažuje o uzavření elektrárny ve Chvaleticích

  19:26aktualizováno  19:26
Ovzduší ve východních Čechách by se mohlo zlepšit. Společnost ČEZ totiž uvažuje o uzavření uhelné elektrárny ve Chvaleticích na Pardubicku. Elektrárna by mohla skončit do roku 2016, dva její bloky dokonce už za dva roky.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Společnosti ČEZ se nepodařilo prodat elektrárnu ve Chvaleticích, proto už hovoří o termínech jejího uzavření. "Současný scénář se vrací k odstavení dvou bloků v roce 2013 a dvou bloků v roce 2016," uvedl ředitel divize výroba Hlavinka v podnikovém časopise ČEZ News. Víc bloků elektrárna nemá.

Důvodů pro váhání s obnovou elektrárny je víc. Palivo se do Chvaletic musí draze dovážet a je výhodnější obnovovat přednostně elektrárny stojící "na patě dolu".

"Navíc samotná elektrárna dosahuje hranice své životnosti a nebude schopna plnit stále se zpřísňující limity i s ohledem na regulaci Evropské unie ohledně CO2," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Životnost čtyř bloků ze sedmdesátých let je už v dohledu, do let 2015 až 2020.

Starostku Chvaletic tato zpráva zaskočila. "Nedávno jsme s elektrárnou jednali, máme úplně jiné informace. Elektrárna dodává městu teplo a jsem si jista, že jej bude dodávat i v dalším období, neboť v současné době ČEZ zpracovává varianty náhradního zdroje tepla pro město. Co se týká zaměstnanosti, tak mohu říct, že na elektrárně nepracují pouze zaměstnanci společnosti Elektrárny , ale i zaměstnanci ČEZ, jichž by se případné ukončení činnosti dotklo," řekla Blanka Zaklová. 

Elektrárna Chvaletice nyní zaměstnává 230 lidí a pro město a jeho okolí by bylo její uzavření těžkou ranou.

Přínosy pro životní prostředí by byly velké

"Po případném uzavření elektrárny by měli dnešní zaměstnanci dost velké problémy najít jinou práci. ČEZ je úspěšná firma, která své pracovníky velmi dobře platí - i proto je v ní fluktuace minimální. Pokud by propouštěla, tak bychom na trhu práce v tomto regionu pro ně sháněli místa velice obtížně," řekl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl.

Rozhodnutí není definitivní, koncepci provozu elektrárny chce ČEZ přehodnotit do Vánoc. Podle mluvčí Evy Novákové ČEZ závazky elektrárny k okolí i po případném odchodu zajistí, především dodávky tepla po roce 2015 či provoz biologické čistírny. Zejména po roce 2015 bude řešit působnost firem v areálu elektrárny, provoz vlečky, přístavu na Labi, zajištění technicko-bezpečnostního dohledu nad vodním dílem Odkaliště i nezbytné rekultivace.

Uzavření chvaletické elektrárny by bylo požehnáním pro životní prostředí v Pardubickém kraji. Tato elektrárna je totiž v rámci republiky šestým největším znečišťovatelem z hlediska množství skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší. Její exhalace, které dosahují až ke  třem a půl milionům tun oxidu uhličitého, oxidu dusného a metanu ročně, zasahují zvláště východ Pardubického kraje i další oblasti včetně Polska.

Do první desítky firem se Chvaletice řadí i množstvím plynů způsobujících kyselé srážky - amoniaku, oxidů dusíku, oxidů síry, fluorovodíku a chlorovodíku.
"Pokud ty tuny nebudou, bude životní prostředí zdravější a je to dobře. Ale otázkou je, jestli je to dobře i pro zaměstnanost, elektrickou síť a další dopady. Je třeba to posoudit  komplexně," řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického Krajského úřadu Josef Hejduk.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v...

Za bodnutí dceřina přítele dostala žena vězení, poškozenému soud nevěřil

Vazební věznice Hradec Králové

Soud uložil Libuši Podgorské čtyři roky vězení za napadení přítele její dcery. V bytě ve Svitavách ho loni bodla nožem...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz