Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude lepší vzduch? ČEZ uvažuje o uzavření elektrárny ve Chvaleticích

  19:26aktualizováno  19:26
Ovzduší ve východních Čechách by se mohlo zlepšit. Společnost ČEZ totiž uvažuje o uzavření uhelné elektrárny ve Chvaleticích na Pardubicku. Elektrárna by mohla skončit do roku 2016, dva její bloky dokonce už za dva roky.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Společnosti ČEZ se nepodařilo prodat elektrárnu ve Chvaleticích, proto už hovoří o termínech jejího uzavření. "Současný scénář se vrací k odstavení dvou bloků v roce 2013 a dvou bloků v roce 2016," uvedl ředitel divize výroba Hlavinka v podnikovém časopise ČEZ News. Víc bloků elektrárna nemá.

Důvodů pro váhání s obnovou elektrárny je víc. Palivo se do Chvaletic musí draze dovážet a je výhodnější obnovovat přednostně elektrárny stojící "na patě dolu".

"Navíc samotná elektrárna dosahuje hranice své životnosti a nebude schopna plnit stále se zpřísňující limity i s ohledem na regulaci Evropské unie ohledně CO2," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Životnost čtyř bloků ze sedmdesátých let je už v dohledu, do let 2015 až 2020.

Starostku Chvaletic tato zpráva zaskočila. "Nedávno jsme s elektrárnou jednali, máme úplně jiné informace. Elektrárna dodává městu teplo a jsem si jista, že jej bude dodávat i v dalším období, neboť v současné době ČEZ zpracovává varianty náhradního zdroje tepla pro město. Co se týká zaměstnanosti, tak mohu říct, že na elektrárně nepracují pouze zaměstnanci společnosti Elektrárny , ale i zaměstnanci ČEZ, jichž by se případné ukončení činnosti dotklo," řekla Blanka Zaklová. 

Elektrárna Chvaletice nyní zaměstnává 230 lidí a pro město a jeho okolí by bylo její uzavření těžkou ranou.

Přínosy pro životní prostředí by byly velké

"Po případném uzavření elektrárny by měli dnešní zaměstnanci dost velké problémy najít jinou práci. ČEZ je úspěšná firma, která své pracovníky velmi dobře platí - i proto je v ní fluktuace minimální. Pokud by propouštěla, tak bychom na trhu práce v tomto regionu pro ně sháněli místa velice obtížně," řekl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl.

Rozhodnutí není definitivní, koncepci provozu elektrárny chce ČEZ přehodnotit do Vánoc. Podle mluvčí Evy Novákové ČEZ závazky elektrárny k okolí i po případném odchodu zajistí, především dodávky tepla po roce 2015 či provoz biologické čistírny. Zejména po roce 2015 bude řešit působnost firem v areálu elektrárny, provoz vlečky, přístavu na Labi, zajištění technicko-bezpečnostního dohledu nad vodním dílem Odkaliště i nezbytné rekultivace.

Uzavření chvaletické elektrárny by bylo požehnáním pro životní prostředí v Pardubickém kraji. Tato elektrárna je totiž v rámci republiky šestým největším znečišťovatelem z hlediska množství skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší. Její exhalace, které dosahují až ke  třem a půl milionům tun oxidu uhličitého, oxidu dusného a metanu ročně, zasahují zvláště východ Pardubického kraje i další oblasti včetně Polska.

Do první desítky firem se Chvaletice řadí i množstvím plynů způsobujících kyselé srážky - amoniaku, oxidů dusíku, oxidů síry, fluorovodíku a chlorovodíku.
"Pokud ty tuny nebudou, bude životní prostředí zdravější a je to dobře. Ale otázkou je, jestli je to dobře i pro zaměstnanost, elektrickou síť a další dopady. Je třeba to posoudit  komplexně," řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického Krajského úřadu Josef Hejduk.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

Na vysílači Krásné opravil kameru a udržel vysílání o okupaci

Vysílač Krásné se nachází zhruba 500 metrů od obce Krásné na 614 metrů vysokém...

S 21. srpnem 1968 je spojeno i protiokupační vysílání Československé televize. Po obsazení Měšťanské besedy se podařilo...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Najdete na iDNES.cz