Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umí díly pro ponorku i obří pizzu. Na kovárnu jsou zvlášť hrdí

  8:58aktualizováno  8:58
To si vyberete materiál, třeba ocel či mosaz, a firma Brück AM v Zámrsku už ho nařeže, slisuje, rozválcuje, tepelně zpracuje, obrobí, otestuje. A není to zrovna malá fabrika. Celková plocha areálu strojírny odpovídá ploše třiceti fotbalových hřišť.

Luboš Malý před kovárnou za tři čtvrtě miliardy korun, jednou z nejmodernějších v Evropě. Před dvěma týdny v kovárenské peci upekli pizzu s průměrem 3,5 metru. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Letos oslavila strojírna Brück AM v Zámrsku dvacet let. Její šéf, jednatel Luboš Malý, v ní začal pracovat rok po zahájení výroby. O rok později už vystřídal tehdejšího jednatele.

„Zaměstnance si chceme udržet hlavně tím, že nabízíme práci, kde se dokážou sami realizovat. Většinou jsou to mladí lidé, průměrný věk je 38 let. A výhodou mladých je, že se nebojí zkoušet nové věci,“ řekl Luboš Malý. Ten se snaží udržet i krédo firmy. „Otec dnešních majitelů už před léty říkával, že Brück je mercedes mezi přírubami, tedy že nechce patřit mezi nejlevnější, ale mezi nejlepší firmy. To stále platí,“ dodal Luboš Malý.

Které chvíle ve vaší práci vám přinášejí největší uspokojení?
Největší uspokojení cítím tehdy, když se podaří rozjet nějaká nová technologie, lidé se ji naučí zvládnout a přináší očekávané výsledky.

A co je na vaší práci nejtěžší?
Udržet lidi v neustálé koncentraci, aby se nesmiřovali s průměrem a dělali líp, než je obyčejný standard.

Výrobu jste zahájili před 20 lety. Byl to dobrý nápad postavit závod na zelené louce mezi Zámrskem a Vysokým Mýtem?
Určitě ano. Možnost všechno si vybudovat od nuly sami je obtížnější, ale pro pozdější řízení je to snazší. Starou fabriku se starými strukturami by bylo komplikovanější přeměnit na německý systém s jeho štábní kulturou. Hlavně bylo možné si vychovávat lidi tak, jak potřebujeme. Nicméně dnes je to region poměrně dost zatížený firmami ze zahraničí od Kvasin přes Lanškrounsko a Vysokomýtsko po Svitavsko, takže je problém sehnat lidi. A nemyslím jen kvalifikované, protože my si je zaučíme sami.

Vyrábíte především ložiskové kroužky a příruby. V čem je pro vás tato výroba přitažlivá?
U většiny dalších výrobců jde většinou o montáž a o pásovou výrobu. U nás to není jen montáž, ale můžeme být hrdí, že každý kus nebo série jsou trochu jiné, téměř každý výkovek stojí tisíc eur a víc. Proto jde o velkou odpovědnost v celém průběhu výroby, počínaje přípravou technologie přes obráběče až po výstupní kontrolu. Každý člověk na každém místě ve firmě musí o kvalitě své práce hodně přemýšlet.

Kde všude například je možné setkat se s vašimi výrobky?
Už před lety jsme dělali příruby pro australskou ponorku, vyskytují se i v newyorské vodovodní síti, Brück vyrábí i pláště pro kosmické rakety Ariane. Naše produkty se vykytují převážně ve větrných elektrárnách v Evropě, ale i v Asii, pro čínské zákazníky vyrábíme například ložiskové kroužky pro generátory větrných turbín. Pro farmacii vyrábíme speciální komponenty na CT tunely.

Zvýšení energetické orientace Německa na větrné elektrárny vám tedy vyhovuje?
Je to pravda, po větším boomu před deseti lety měly větrníky útlum, ale momentálně se dostávají do trendu i bez těch dotací, které kdysi investoři dostávali.

Luboš Malý

jednatel Brück AM

44 let, ženatý, dvě děti

Absolvent elektrotechnické průmyslovky v Pardubicích, studium dopravní fakulty v Žilině přerušil, začal se věnovat výuce němčiny a vystudoval státní oborovou školu v Německu, má výuční list automechanika. Hobby - dříve závodně plaval, dnes preferuje squash, jízdu na kole a badminton, snaží se získat pilotní průkaz.

Brück AM, spol. s r.o.

Česká společnost Brück AM byla založena v roce 1993 Matthiasem Brückem a jeho sestrou Anne Brück. Jejich předkové ji založili v roce 1923 v německém Ensheimu u Saabrückenu. První české produkty byly vyrobeny v roce 1995. Nosným výrobním programem jsou nejrůznější rotační součásti a zejména pak ložiskové kroužky pro větrné elektrárny.

V čem je dnes největší změna proti době, kdy jste slavili desáté výročí firmy?
Zásadně je to dramatický pokles ziskových marží, ale loni se už objevilo světlo na konci tunelu a dosáhli jsme rekordního obratu 940 milionů korun.

Nabíráte lidi?
Ano, momentálně nabíráme další obráběče kovů, abychom mohli plnit požadavky zákazníků v ještě lepších termínech. Nyní máme 270 lidí, ale tento rok chceme uzavírat s 285 lidmi.

Spolupracujete se školami?
Provádíme exkurze a máme úzké kontakty s chrudimskou průmyslovkou a vysokomýtskou integrovanou školou a připravujeme program, kde chceme v posledním roce studia platit stipendium.

Projevili lidé zájem o fabriku při nedávném dnu otevřených dveří a oslavě dvacetiletí podniku?
Ano, i když nebylo ideální počasí, přišlo 1 900 lidí, což byl úspěch. Lidé si prošli symbolických 20 stanovišť, vyrobili si na nich kroužek, dostali jsme se i do České knihy rekordů obří pizzou o průměru tři a půl metru, která byla upečená během osmi minut a snědená během deseti minut.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz