Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demolice Brány borců se odkládá. Má šanci stát se kulturní památkou

  8:03aktualizováno  8:03
Pardubičtí radní připravovali demolici zchátralé Brány borců. Součást Letního stadionu, u jehož otevření v roce 1931 byl osobně prezident T. G. Masaryk, však chtějí zachránit lidé ze sdružení Město na kole.

Brána borců. Tribuna s průjezdem na stadion je podle radních ve špatném technickém stavu, a proto by objekt chtěli zbourat. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ještě před pár týdny vypadalo vše jasně. Už bývalé vedení pardubického magistrátu připravilo bourání staré tribuny na Letním stadionu. Noví radní v plánu pokračovali a na konci února vyhlásili veřejnou zakázku na likvidaci Brány borců. Zastupitelé později na akci vyčlenili dva a půl milionu korun.

Jenže nic se zatím bourat nebude. Lidé, kteří bojují za zachování stavby z roku 1931, požádali ministerstvo kultury o zařazení obou tribun stadionu na seznam kulturních památek.

„Už nám z ministerstva přišel dopis s tím, že se případem zaobírá. Jasné tak je, že se nic v nejbližších měsících demolovat nebude,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Z jejích dalších slov plyne, že by osobně byla spíše pro demolici stavby, která vznikla k Výstavě tělesné výchovy a sportu, již v Pardubicích osobně zahajoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „Celý objekt je ve špatném technickém stavu, nebojím se říct havarijním. Na to máme i odborný posudek,“ doplnila náměstkyně.

Naopak za zachování částí stadionu, ke kterému ještě v 90. letech patřil i betonový cyklistický ovál, bojují lidé ze sdružení Město na kole. „Naštvalo nás, že politici začali mluvit o demolici bez nějaké veřejné debaty. Ta stavba je pro historii Pardubic poměrně výrazná a podle nás ji není možné jen tak zbourat,“ uvedl Petr Seiner ze sdružení Město na kole.

S žádostí o zapsaní brány mezi kulturní památky pak přišel pardubický architekt Bohdan Šeda. „Vzhledem k akutnímu ohrožení té stavby připravujeme návrh na zapsání malé i velké tribuny na seznam nemovitých kulturních památek,“ řekl před měsícem Šeda.

Zvládne stadion koncert Kabátů?

Celou debatu pak vyhrotil plán ještě bývalých radních města, který říkal, že by stavbu mohlo nahradit parkoviště pro návštěvníky arény.

„Více parkovacích míst v centru Pardubic do něj přivede i více aut. To je logické a ověřené praxí. Dopravní problémy to často ještě prohlubuje. Jako první krok by si město mělo zjistit, jak se lidé na hokej dopravují,“ argumentoval odborník na dopravu Vojtěch Jirsa.

Náměstkyně Dvořáčková si však myslí, že momentálně není možné na místě nic postavit. „Neumožňuje to legislativa,“ řekla Helena Dvořáčková. Ta navíc také upozorňuje na to, že vzhledem k poškození tribuny může být ohroženo plánované konání koncertu populární rockové skupiny Kabát, který se má konat v pátek 26. června právě na Letním stadionu.

„Stav objektu je skutečně havarijní. Nechci ani domýšlet, co by se dělo, kdyby se při koncertu část tribuny uvolnila a někoho zranila. Jsem zvědavá, jak si s tím pořadatelé poradí,“ dodala náměstkyně Dvořáčková.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz