Vizualizace vchodového objektu od Bohuslava Kachlíka. | foto: archiv Společnosti přátel čs. opevnění

Pohraniční tvrz Bouda dostane nové zázemí, památku čeká i elektrifikace

  • 2
Největší proměnou za šedesát let projde jeden ze symbolů pohraničního opevnění - tvrz Bouda. Pardubický kraj zaplatí velké úpravy nadzemní části i labyrintu v podzemí. Celkem přijdou na 32 milionů korun.

Kraj investici schválil před několika dny. „Součástí projektu je elektrifikace tvrze, která bude dokončena na konci května. Náklady na ni budou činit přibližně třetinu z 32 milionů. Přibližně čtvrtina celkových nákladů zamíří do provozní budovy,“ řekl Martin Ráboň, ředitel Společnosti přátel čs. opevnění, která tvrz provozuje. Jejím majitelem je Pardubický kraj.

Návštěvníci už příště neuslyší hukot strojovny dieselagregátu, natož aby dostali lampičky do rukou na cestu chladným podzemním labyrintem, který je dlouhý přes 1,7 kilometru.

Nová provozní budova ze dřeva a kamene bude ukryta za stěnou stromů asi 60 metrů od vchodu do Boudy. Po jejím dokončení se uvolní dílny, pokladna, sklady a další vnitřní prostory vchodového srubu, který tak bude možné rekonstruovat.

„Nesmí se udělat nevratný zásah“

„Je jediný v nepoškozeném stavu, pokud se týče stavebních částí. Všechny ostatní vchodové objekty tvrzí byly po válce nějakým způsobem přestavěny, protože je využívala armáda či ministerstvo vnitra. Vchodový objekt Boudy je víceméně po stavební stránce v původním stavu, takže se nabízí jeho rekonstrukce. Stojíme o to, aby bylo zachováno co nejvíce původnosti a neudělal se nějaký zásah, který by byl chybný, špatný, nevratný,“ řekl Martin Ráboň.

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí, za všeobecné mobilizace v září roku 1938 tvořilo její osádku 119 vojáků.

Opravy poškozené tvrze po válce nebyly dokončeny. Do vchodového objektu silně zatéká skrze tři a půl metru tlustý strop. Kvůli tomu nemůže být expozice s kulometem umístěným na lafetě ve střelecké místnosti.

Rozšíří se otevírací doba pro návštěvníky

Revitalizace vchodového srubu umožní vznik dalších prohlídkových okruhů. Přibudou prvky, které se po příchodu okupantů na podzim 1938 už nestačily osadit či instalovat. Díky novému zázemí bude možné tvrz otevřít pro návštěvníky i v časech, kdy zatím už kvůli zdraví personálu otevřena není.

Revitalizace vchodového objektu by měla začít v roce 2017. Zhruba po dvou letech budou úpravy Boudy hotové. „Mělo by ji to posunout výrazným způsobem dopředu,“ řekl Martin Ráboň o nejzachovalejší stavbě ve své kategorii na území celé České republiky, která je od roku 1995 na seznamu kulturních památek České republiky.

Králické pevnostní oblasti prospějí i další čtyři chystané investice. Na polské straně půjde o opravy silnic ze Stronie Slaskie do Idzikówa a ze Źelazna do města Ladek Zdrój.

„Na české straně se jedná o modernizaci silnice z Boříkovic do Červené Vody za téměř 74 milionů korun a silnice z Mladkova do Jablonného nad Orlicí za 125 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že Králicko představuje pro Pardubický kraj jednu z priorit v oblasti rozvoje cestovního ruchu.