Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohraniční tvrz Bouda dostane nové zázemí, památku čeká i elektrifikace

  16:45aktualizováno  17:25
Největší proměnou za šedesát let projde jeden ze symbolů pohraničního opevnění - tvrz Bouda. Pardubický kraj zaplatí velké úpravy nadzemní části i labyrintu v podzemí. Celkem přijdou na 32 milionů korun.

Vizualizace vchodového objektu od Bohuslava Kachlíka. | foto: archiv Společnosti přátel čs. opevnění

Kraj investici schválil před několika dny. „Součástí projektu je elektrifikace tvrze, která bude dokončena na konci května. Náklady na ni budou činit přibližně třetinu z 32 milionů. Přibližně čtvrtina celkových nákladů zamíří do provozní budovy,“ řekl Martin Ráboň, ředitel Společnosti přátel čs. opevnění, která tvrz provozuje. Jejím majitelem je Pardubický kraj.

Fotogalerie

Návštěvníci už příště neuslyší hukot strojovny dieselagregátu, natož aby dostali lampičky do rukou na cestu chladným podzemním labyrintem, který je dlouhý přes 1,7 kilometru.

Nová provozní budova ze dřeva a kamene bude ukryta za stěnou stromů asi 60 metrů od vchodu do Boudy. Po jejím dokončení se uvolní dílny, pokladna, sklady a další vnitřní prostory vchodového srubu, který tak bude možné rekonstruovat.

„Nesmí se udělat nevratný zásah“

„Je jediný v nepoškozeném stavu, pokud se týče stavebních částí. Všechny ostatní vchodové objekty tvrzí byly po válce nějakým způsobem přestavěny, protože je využívala armáda či ministerstvo vnitra. Vchodový objekt Boudy je víceméně po stavební stránce v původním stavu, takže se nabízí jeho rekonstrukce. Stojíme o to, aby bylo zachováno co nejvíce původnosti a neudělal se nějaký zásah, který by byl chybný, špatný, nevratný,“ řekl Martin Ráboň.

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí, za všeobecné mobilizace v září roku 1938 tvořilo její osádku 119 vojáků.

Opravy poškozené tvrze po válce nebyly dokončeny. Do vchodového objektu silně zatéká skrze tři a půl metru tlustý strop. Kvůli tomu nemůže být expozice s kulometem umístěným na lafetě ve střelecké místnosti.

Rozšíří se otevírací doba pro návštěvníky

Revitalizace vchodového srubu umožní vznik dalších prohlídkových okruhů. Přibudou prvky, které se po příchodu okupantů na podzim 1938 už nestačily osadit či instalovat. Díky novému zázemí bude možné tvrz otevřít pro návštěvníky i v časech, kdy zatím už kvůli zdraví personálu otevřena není.

Revitalizace vchodového objektu by měla začít v roce 2017. Zhruba po dvou letech budou úpravy Boudy hotové. „Mělo by ji to posunout výrazným způsobem dopředu,“ řekl Martin Ráboň o nejzachovalejší stavbě ve své kategorii na území celé České republiky, která je od roku 1995 na seznamu kulturních památek České republiky.

Králické pevnostní oblasti prospějí i další čtyři chystané investice. Na polské straně půjde o opravy silnic ze Stronie Slaskie do Idzikówa a ze Źelazna do města Ladek Zdrój.

„Na české straně se jedná o modernizaci silnice z Boříkovic do Červené Vody za téměř 74 milionů korun a silnice z Mladkova do Jablonného nad Orlicí za 125 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že Králicko představuje pro Pardubický kraj jednu z priorit v oblasti rozvoje cestovního ruchu.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz