Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohraniční tvrz Bouda dostane nové zázemí, památku čeká i elektrifikace

  16:45aktualizováno  17:25
Největší proměnou za šedesát let projde jeden ze symbolů pohraničního opevnění - tvrz Bouda. Pardubický kraj zaplatí velké úpravy nadzemní části i labyrintu v podzemí. Celkem přijdou na 32 milionů korun.

Vizualizace vchodového objektu od Bohuslava Kachlíka. | foto: archiv Společnosti přátel čs. opevnění

Kraj investici schválil před několika dny. „Součástí projektu je elektrifikace tvrze, která bude dokončena na konci května. Náklady na ni budou činit přibližně třetinu z 32 milionů. Přibližně čtvrtina celkových nákladů zamíří do provozní budovy,“ řekl Martin Ráboň, ředitel Společnosti přátel čs. opevnění, která tvrz provozuje. Jejím majitelem je Pardubický kraj.

Fotogalerie

Návštěvníci už příště neuslyší hukot strojovny dieselagregátu, natož aby dostali lampičky do rukou na cestu chladným podzemním labyrintem, který je dlouhý přes 1,7 kilometru.

Nová provozní budova ze dřeva a kamene bude ukryta za stěnou stromů asi 60 metrů od vchodu do Boudy. Po jejím dokončení se uvolní dílny, pokladna, sklady a další vnitřní prostory vchodového srubu, který tak bude možné rekonstruovat.

„Nesmí se udělat nevratný zásah“

„Je jediný v nepoškozeném stavu, pokud se týče stavebních částí. Všechny ostatní vchodové objekty tvrzí byly po válce nějakým způsobem přestavěny, protože je využívala armáda či ministerstvo vnitra. Vchodový objekt Boudy je víceméně po stavební stránce v původním stavu, takže se nabízí jeho rekonstrukce. Stojíme o to, aby bylo zachováno co nejvíce původnosti a neudělal se nějaký zásah, který by byl chybný, špatný, nevratný,“ řekl Martin Ráboň.

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí, za všeobecné mobilizace v září roku 1938 tvořilo její osádku 119 vojáků.

Opravy poškozené tvrze po válce nebyly dokončeny. Do vchodového objektu silně zatéká skrze tři a půl metru tlustý strop. Kvůli tomu nemůže být expozice s kulometem umístěným na lafetě ve střelecké místnosti.

Rozšíří se otevírací doba pro návštěvníky

Revitalizace vchodového srubu umožní vznik dalších prohlídkových okruhů. Přibudou prvky, které se po příchodu okupantů na podzim 1938 už nestačily osadit či instalovat. Díky novému zázemí bude možné tvrz otevřít pro návštěvníky i v časech, kdy zatím už kvůli zdraví personálu otevřena není.

Revitalizace vchodového objektu by měla začít v roce 2017. Zhruba po dvou letech budou úpravy Boudy hotové. „Mělo by ji to posunout výrazným způsobem dopředu,“ řekl Martin Ráboň o nejzachovalejší stavbě ve své kategorii na území celé České republiky, která je od roku 1995 na seznamu kulturních památek České republiky.

Králické pevnostní oblasti prospějí i další čtyři chystané investice. Na polské straně půjde o opravy silnic ze Stronie Slaskie do Idzikówa a ze Źelazna do města Ladek Zdrój.

„Na české straně se jedná o modernizaci silnice z Boříkovic do Červené Vody za téměř 74 milionů korun a silnice z Mladkova do Jablonného nad Orlicí za 125 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že Králicko představuje pro Pardubický kraj jednu z priorit v oblasti rozvoje cestovního ruchu.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Za pokus o vraždu v Chrudimi dostal starší muž pět let vězení

Jiří Kopeček před soudem. Ten ho poslal na pět let do vězení.

Za pokus o vraždu poslal soud na pět let do vězení jednašedesátiletého Jiřího Kopečka. Vloni 9. září podle spisu bodl v...

Oprava nejzatíženějšího pardubického mostu potrvá rok, ale za provozu

Most Pavla Wonky v Pardubicích. Jeho kompletní uzavírka by znamenala v ulicích...

Dobrá zpráva pro všechny pardubické řidiče. Klíčový most přes Labe půjde opravit bez jeho úplného uzavření. Práce na...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - Z DÍLNY DO KANCELÁŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz