Už na konci roku 2009 tisíce obyvatel protestovaly v pardubické aréně proti...

Už na konci roku 2009 tisíce obyvatel protestovaly v pardubické aréně proti záměru na modernizaci spalovny v Rybitví. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Boj o spalovnu. AVE CZ vytrvala, může jí pomoci územní plán Rybitví

  • 31
Firma AVE CZ se už od roku 2006 snaží získat povolení na modernizaci spalovny v Rybitví u Pardubic. Ráda by tam ročně likvidovala desítky tisíc tun nebezpečného odpadu. Nedaří se jí však získat potřebná razítka. V poslední době vše usnulo kvůli tomu, že obec neměla schválený nový územní plán. To se má však brzy změnit.

Brzy to bude už deset let, co společnost AVE CZ oznámila záměr spustit na západním okraji Pardubic dlouho odstavenou spalovnu nebezpečných odpadů.

Právě tak dlouho také trvá odpor různých hnutí i radnic dotyčných obcí. V poslední době však na frontě panoval relativní klid zbraní. Mohla za to obec Rybitví, která záměr firmy držela v šachu tím, že nespěchala na schválení vlastního územního plánu. Jenže zdržovací taktika zřejmě brzy skončí.

„Obci nařídil změnu územního plánu Nejvyšší správní soud, když původní územní plán, který se zařízením nepočítal, napadl vlastník spalovny společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Změna by mohla být hotová na podzim,“ řekl starosta Rybitví Radim Voltr.

Obec se proti znovu otevření spalovny léta brání, odmítají ji i Pardubice a kraj. Ovšem řídit odpor přes územní plán je složité. Spalovna totiž u obce už stojí, a tak ji těžko může územní plán zrušit.

Pravomocí obce je určit si, co v místě bude

„Změna zapracovává současný stav. Zařízení tam stojí, i když nevyhovuje emisním limitům. My bychom ji tam ale do budoucna neradi viděli,“ uvedl Voltr. Podle něj není možné v územním plánu pro tuto lokalitu vymezit zcela jiný účel využití.

S tím však nesouhlasí krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Obec musí v územním plánu určit, co si v daném místě přeje. Využití pro zpracování odpadů může být zachováno, ale může tam být třeba recyklační centrum, tedy sběrný dvůr, kde se budou zpracovávat běžné, ne nebezpečné odpady,“ řekl Kroutil.

Navíc podle něj obec může nastavit přísné limity pro ochranu životního prostředí, které vlastníkovi spalovny neumožní obnovit ji s větší kapacitou. Také míní, že nyní není ani dostatek nebezpečných odpadů, které by se měly spalovat. To však nic nemění na tom, že schválení územního plánu Rybitví může celou věc posunout k případnému úspěchu firmy AVE CZ.

„Byl by to samozřejmě problém. I když určitě existují postupy, jak se bránit dál. Spíše nechápu, že firma svůj boj nevzdala a i po tolika letech o záměr usiluje,“ uvedl pardubický zastupitel Jan Linhart, který proti spuštění spalovny dlouhodobě bojuje.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství

Z 99 procent patří rakouské společnosti AVE CEE Holding. Aktiva skupiny AVE v Česku v roce 2013 získala společnost EP Industries ovládaná Danielem Křetínským.

Spalovnu od roku 1995 provozovala Synthesia, o devět let později ale skončila, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity. Chemička v roce 2006 objekty prodala AVE CZ, která tam po modernizaci za stovky milionů korun chtěla ročně likvidovat až 20 tisíc tun odpadu. I kvůli odporu veřejnosti však nezískala kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí.

Krajský úřad už v minulosti povolení nevydal, neboť záměr neodpovídal územnímu plánu Rybitví. AVE CZ ho napadla soudně, Nejvyšší správní soud poté zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. I když se územní plán dosud nezměnil, společnost znovu požádala o vydání integrovaného povolení, ale marně. Žalobu proti zamítnutí žádosti loni zamítl soud.

„Všechna povolení pro spalovnu jsou vyhaslá. Je to auto, které nemá řidiče s řidičským průkazem a nemá technickou kontrolu,“ říká obrazně Kroutil.

,