Tyršovy sady v Pardubicích

Tyršovy sady v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Boj o sady v Pardubicích nekončí, definitivní verdikt padne v lednu

  • 5
Podoba Tyršových sadů, o které se v posledních měsících bouřlivě debatovalo, ještě stále není jasná. Zastupitelé o ní definitivně rozhodnou 24. ledna. Odpůrci masivního kácení stále upozorňují, že udělají vše, co budou moci, aby stromy zachránili.

"Původně se mělo hlasovat už v prosinci. Ovšem to už je v plánu debata nad opravou třídy Míru a jiné složité body. Na park tak dojde až v lednu," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Ten půjde na zasedání s usnesením, ve kterém navrhne, aby se park opravil podle projektu Tomáše Jiránka za 83 milionů. Ovšem architekt počítá s tím, že má padnout 400 stromů, a tak se hlavně Sdružení proti kácení stromů chystá na tvrdý odpor.

"Jsme připraveni s městem jednat o změně projektu, ale mám obavu, že těžko budeme hledat shodu. Celý projekt je totiž z našeho pohledu špatný a my s ním z principu nesouhlasíme," řekl za Sdružení Miroslav Seiner, kterému se nelíbí ani cena díla 83 milionů.

Ovšem právě cena ukazuje, jak zmatečně minulé vedení města pod záštitou ODS připravilo opravu Tyršových sadů. Projekt Tomáše Jiránka, který vyhrál architektonickou soutěž, totiž původně počítal s náklady 190 milionů korun. Bývalí radní však z dotací Evropské unie vyčlenili na park jen 70 milionů. Konečná cena 83 milionů je tak pouze kompromisem.

Nechceme betonové sady, říkají odpůrci kácení

"Nevím, jak moji předchůdci přišli na 70 milionů, které na stavbu dali. Zřejmě koukli z okna a řekli, že to bude stačit. Jenže vítězný projekt byl třikrát dražší. Proto jsme pana Jiránka tlačili k co největšímu ořezání projektu, ale níž prý jít už nejde. Snad se ale ještě něco podaří ušetřit," uvedl Brendl.

Ten rekonstrukci zdědil a nyní za ni sklízí drtivou kritiku. A to překvapivě i od politiků z ODS, kteří projekt připravovali od roku 2002.

"Doopravdy se poučme z chyb a jednejme s občany, nebo vezměte zodpovědnost do vlastních rukou. Nejhorší je přešlapování na místě, kterého jsme byli a jsme svědky při Tyršových sadech," uvedl třeba zastupitel za ODS Jiří Lejhanec.

"Nevím, jestli se tomu mám smát, nebo spíše brečet. Ze strany pánů z ODS to považuji za nehoráznost," řekl Brendl. Ovšem ještě více po něm "jdou" představitelé už zmíněného Sdružení proti kácení stromů. Například mu vyčítají, že dělá něco jiného, než co sliboval předvolební program jeho sdružení Pardubáci.

"Měli jste v programu bod: chceme zrekonstruovat Tyršovy sady tak, aby byly zelené, a ne betonové. Jak to, že nyní říkáte něco jiného?" ptá se Seiner. Brendl reaguje tak, že ze všech projektů byl ten Jiránkův nejvíce zelený a že se o něm bude s odpůrci ještě bavit.