I takhle vypadal výcvik bohdanečských strážníků.

I takhle vypadal výcvik bohdanečských strážníků. | foto: MPLB

Bohdanečtí strážníci se nezmění, věří i po odsouzení šéfa starostka

  • 14
Zřejmě žádná městská policie v zemi není tak známá jako ta z Lázní Bohdaneč. Nohu z plynu v městečku u Pardubic sundávají i přespolní řidiči a z nedalekých Chvaletic před časem požádali starostku, aby jim posílila hlídky bohdanečských strážníků ve městě. Teď tomu může být konec.

Ve čtvrtek soud potvrdil veliteli Pavlu Řehořovi i bývalému strážníkovi Patriku Trojanovi tresty za brutální chování při zákroku. Oba dostali podmínky. Pro oba to mimo jiné znamená, že už nemohou dělat strážníky ani policisty.

Nebude ale rozsudek koncem známé policejní jednotky, která dobrovolně hlídala lidem domy během dovolené, ale také se cvičila v likvidaci teroristů útočnou puškou z jedoucího auta?

Kvůli oběma pólům své práce měli bohdanečtí strážníci pod Řehořovým vedením spousty příznivců, ale i odpůrců, kteří je považovali za militantní blázny, co mají své vzory v hrdinech z amerických filmů.

Jezdí po Bohdanči v amerických autech a jejich velitel jezdil dokonce do USA na přátelské návštěvy sledovat, jak to dělají tam.

Naučili mne jezdit padesátkou

"Mně byli měšťáci v Bohdanči svým přístupem sympatičtí. Nebyli to jen chudinky někde v pozadí, ale opravdu se snažili město udržovat v pořádku, což se jim podle mě relativně dařilo. Měli respekt, a tak by to mělo být. Snad jim to vydrží i bez Řehoře," uvedl Jiří Poloch.

"Byli to bohdanečtí strážníci, kdo mě naučil jezdit po obci padesátkou," dodává profesionální řidič Josef Novotný.

Jenomže soudci se v odvolacích řízeních k jejich příznivcům nepřidali a ve čtvrtek potvrdili osmnáctiměsíční podmíněné tresty po Řehoře i Trojana, který už u strážníků skončil.

Jejich chování soud označil za neadekvátní a příliš násilné, když neoprávněně odvezli spolujezdce z auta na záchytku a jinému dopadenému muži vyrazili zub.

Odsouzený rozsudek kritizoval

Odsouzený velitel Pavel Řehoř, který šel od soudu rovnou ke starostce složit funkci, si myslí, že městská policie v Bohdanči už nikdy nebude taková, jako dříve.

"Jsem přesvědčený, že takový rozsudek bude mít vliv na fungování státní a městské policie kdekoli. Tím se jasně ukazuje, že pokud někdo ujíždí a jede nebezpečně, nemá si ho policie všímat, dokud někoho nepřejede a nezabije," uvedl.

Starostka Bohdanče Květoslava Jeníčková si naopak jiný chod městské policie nepřipouští. "Považuji za samozřejmé, že městská policie bude i nadále pracovat na stejné úrovni jako dosud," uvedla Jeníčková.

Dodala, že Řehoř je v tuto chvíli převeden jako zaměstnanec města, zařazený do městské policie, na pracovní pozici, na které nevykonává oprávnění strážníka. O dalších personálních dopadech teprve rozhodnou orgány města, konkrétně rada.

Jenomže Řehoř vidí svoji budoucnost jinak. "Rozhodně v tuto chvíli nevím, jestli zůstanu civilním zaměstnancem. Musím to zvážit i podle toho, jestli by takový krok neublížil městské policii. Hodně lidí by mohlo říkat, že mě odsoudili, ale přitom pracuji u městské policie dál," řekl Řehoř.

Podle starostky Jeníčkové je v Bohdanči čtvrteční rozsudek velmi citlivé téma. Je pravděpodobné, že verdikt bude mít na další chod městské policie vliv.

Už jenom proto, že se nikdo ze zbylých osmi strážníků nebude chtít dostat do stejné situace, jako jejich bývalý velitel. "Musím teď řešit existenční problém," uzavřel rozhovor Řehoř.