Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běží se moc brzy, stýskají si Angličané nad termínem Velké pardubické

  17:49aktualizováno  17:49
Do Pardubic nedávno zavítal spolupracovník Dostihového spolku James Fry. Angličan se stará o to, aby říjnový vrchol sezony měl mezinárodní konkurenci, která by ztížila cestu na stupně vítězů českým koním. Naráží však na spoustu překážek, zejména časný termín tuzemského dostihového svátku.

Momentka z první kvalifikace na Velkou pardubickou 2011. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Už třináct let lanaří Fry majitele a trenéry koní z Irska a Anglie, aby své koně poslali do Velké pardubické. Ti ale se svými nejlepšími koňmi raději běhají na ostrovech.

"Máme velký problém s Velkou pardubickou. Běží se pro nás ve špatný čas. V Anglii tou dobou dostihová sezona teprve začíná. A navíc porazit české koně v jejich domácím prostředí je nesmírně obtížné. Úroveň českých šla nahoru," říká.

Je vůbec mezi anglickými, irskými trenéry a majiteli zájem o start ve Velké pardubické? Nebo se soustředí především na dostihy ve své zemi a nemají velký zájem vyjíždět do ciziny?
Většina majitelů a trenérů, kteří přihlásili koně do Velké, ji chtějí běžet. Někdy to je tak, že majitelé chtějí víc než trenéři.

Velká pardubická je jedním z největších českých sportovních pokladů. Vy ale znáte dokonale pohled ze zahraničí. Jaký zvuk má mezi zahraničními trenéry, majiteli a dostihovými fanoušky?
Pokaždé, když mluvím s dostihovými fanoušky, mají o moje slova velký zájem. Vždycky jim říkám - pokud si uděláte seznam věcí, které chcete stihnout za svého života, určitě na něm musí být návštěva pardubického závodiště a Velké pardubické. Britové a Irové se o pardubické dostihy zajímají. Je to patrné i z toho, v jakém počtu jezdí každoročně na Velkou pardubickou. Řada z nich sem jezdí mnohem déle než já.

Jak vnímáte zvenku kvalitu českých dostihů?
Ta jde jednoznačně nahoru. A ještě bych chtěl říct: všichni Pardubáci by měli být hrdí na závodiště, které tu je, protože to je unikát. Je to to nejlepší, co tady máte.

Říkáte, že se dostihy tady zlepšují, ale dobří angličtí nebo irští koně sem stále nejezdí.
Museli by prodloužit sezonu a speciálně trénovat. A navíc v Anglii je spousta kvalitních dostihů se štědrou dotací. A Angličané se soustředí vždycky na tenhle konkrétní dostih. Ta šance uspět je vyšší.

V penězích problém není

Kam by se tedy musela zvednout dotace prize money, aby byla pro vaše koně zajímavější a majitelům stálo za to připravit koně přímo pro Velkou pardubickou?
Ale peníze za umístění ve Velké jsou velmi slušné i v porovnání s anglickými dostihy. Znova opakuju, problém je čas v roce, který nepasuje do naší sezony.

Vždycky ale někoho přesvědčíte a nějaké koně sem přivezete....
Ale špičkoví koně, které bych sem rád dostal, nejsou v plném tréninku. Díky Crystal cupu (seriálu překážkových koní po Evropě) se začíná na cross country, jako je Velká pardubická, specializovat stále více koní. Doufám proto, že se tři koně z Irska na startu objeví.

Posledním anglickým koněm, který ve Velké zvítězil, tak zůstává It´s A Snip z roku 1995. Proč?
Napomáhá tomu načasování sezony, také některé překážky je někdy vyřadí. Navíc Češi si neuvědomují, že cross-country není tou nejvýznamnější součástí překážkových dostihů v Anglii a Irsku. Běhá se jich tam méně než deset za rok. Proto na ostrovech není dostatek koní do tohoto druhu dostihu. Divím se, že sem nejezdí víc francouzských koní. Jenže tamní výhry jsou vysoké a France Galop hradí trenérům cestovní náhrady.

Ačkoli dostihy sledujete z Anglie, o těch českých máte dobrý přehled. Jak to vidíte letos?
Navštívil jsem druhou kvalifikaci. Byl to velmi dobrý dostih, který patřil Josefu Váňovi. On je génius. Zase koně připravil perfektně.

Nejistota po změnách v Dostihovém spolku už opadá

Jak vnímá Anglie události kolem Dostihového spolku? Nevyvstala nejistota kolem pořádání Velké a vaší spolupráce s Dostihovým spolkem?
Je to jako v každém jiném podnikání. Když se změní vedení, jsou velká očekávání. Že se něco změní, že to bude fungovat lépe. Chce to čas, než si to sedne. S novým vedením nemám problém. To ale moje firma neměla ani s předchozím.

Médii však proběhly zmínky o vaší nejistotě....
Se Spolkem spolupracuji už 13 let. Bylo tady jedno vedení, se kterým jsme normálně fungovali. Nervózní jsem začal být v tom okamžiku, kdy jsem dostával zprávy, že se má něco měnit a jaké okolnosti to doprovázejí. Poté nervozita opadla.

Jak chcete se závodištěm spolupracovat do budoucna?
Dohodli jsme se, že budeme tenhle rok na stejné úrovni, a přitom vymýšlíme věci na příští sezonu. Třeba dostih pro anglické koně, který by byl časově i finančně zajištěný z Velké Británie. I tam je ale problém sehnat sponzory. Uvidíme.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

První ostřejší prověrka. Hokejové Pardubice čeká souboj s Davosem

Momentka ze šestého čtvrtfinále mezi Třincem a Pardubicemi.

Atraktivita letních přípravných utkání se začíná stupňovat. Hokejisty Dynama Pardubice ještě před samotným začátkem...

Basketbalisté Svitav odstartovali přípravu na novou sezonu

Pardubický křídelník Brandon Spearman (vlevo) najíždí kolem Garreta Kerra ze...

Zpátky do práce. V pondělí s úderem třetí hodiny odpolední znovu ožila svitavská hala Na Střelnici. Basketbalisté...

Posily Chrudimi řádily. Znojmo odpadlo, komentoval výhru Sulík

V červeném David Sixta (v zákrytu), Tomáš Froněk (7) a Jakub Šípek slaví jednu...

První výhra nováčka. Chrudim před 1 410 diváky obrátila duel se Znojmem a zvítězila jasně 4:1. I dvojice hasičů, jež...

Najdete na iDNES.cz