Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běží se moc brzy, stýskají si Angličané nad termínem Velké pardubické

  17:49aktualizováno  17:49
Do Pardubic nedávno zavítal spolupracovník Dostihového spolku James Fry. Angličan se stará o to, aby říjnový vrchol sezony měl mezinárodní konkurenci, která by ztížila cestu na stupně vítězů českým koním. Naráží však na spoustu překážek, zejména časný termín tuzemského dostihového svátku.

Momentka z první kvalifikace na Velkou pardubickou 2011. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Už třináct let lanaří Fry majitele a trenéry koní z Irska a Anglie, aby své koně poslali do Velké pardubické. Ti ale se svými nejlepšími koňmi raději běhají na ostrovech.

"Máme velký problém s Velkou pardubickou. Běží se pro nás ve špatný čas. V Anglii tou dobou dostihová sezona teprve začíná. A navíc porazit české koně v jejich domácím prostředí je nesmírně obtížné. Úroveň českých šla nahoru," říká.

Je vůbec mezi anglickými, irskými trenéry a majiteli zájem o start ve Velké pardubické? Nebo se soustředí především na dostihy ve své zemi a nemají velký zájem vyjíždět do ciziny?
Většina majitelů a trenérů, kteří přihlásili koně do Velké, ji chtějí běžet. Někdy to je tak, že majitelé chtějí víc než trenéři.

Velká pardubická je jedním z největších českých sportovních pokladů. Vy ale znáte dokonale pohled ze zahraničí. Jaký zvuk má mezi zahraničními trenéry, majiteli a dostihovými fanoušky?
Pokaždé, když mluvím s dostihovými fanoušky, mají o moje slova velký zájem. Vždycky jim říkám - pokud si uděláte seznam věcí, které chcete stihnout za svého života, určitě na něm musí být návštěva pardubického závodiště a Velké pardubické. Britové a Irové se o pardubické dostihy zajímají. Je to patrné i z toho, v jakém počtu jezdí každoročně na Velkou pardubickou. Řada z nich sem jezdí mnohem déle než já.

Jak vnímáte zvenku kvalitu českých dostihů?
Ta jde jednoznačně nahoru. A ještě bych chtěl říct: všichni Pardubáci by měli být hrdí na závodiště, které tu je, protože to je unikát. Je to to nejlepší, co tady máte.

Říkáte, že se dostihy tady zlepšují, ale dobří angličtí nebo irští koně sem stále nejezdí.
Museli by prodloužit sezonu a speciálně trénovat. A navíc v Anglii je spousta kvalitních dostihů se štědrou dotací. A Angličané se soustředí vždycky na tenhle konkrétní dostih. Ta šance uspět je vyšší.

V penězích problém není

Kam by se tedy musela zvednout dotace prize money, aby byla pro vaše koně zajímavější a majitelům stálo za to připravit koně přímo pro Velkou pardubickou?
Ale peníze za umístění ve Velké jsou velmi slušné i v porovnání s anglickými dostihy. Znova opakuju, problém je čas v roce, který nepasuje do naší sezony.

Vždycky ale někoho přesvědčíte a nějaké koně sem přivezete....
Ale špičkoví koně, které bych sem rád dostal, nejsou v plném tréninku. Díky Crystal cupu (seriálu překážkových koní po Evropě) se začíná na cross country, jako je Velká pardubická, specializovat stále více koní. Doufám proto, že se tři koně z Irska na startu objeví.

Posledním anglickým koněm, který ve Velké zvítězil, tak zůstává It´s A Snip z roku 1995. Proč?
Napomáhá tomu načasování sezony, také některé překážky je někdy vyřadí. Navíc Češi si neuvědomují, že cross-country není tou nejvýznamnější součástí překážkových dostihů v Anglii a Irsku. Běhá se jich tam méně než deset za rok. Proto na ostrovech není dostatek koní do tohoto druhu dostihu. Divím se, že sem nejezdí víc francouzských koní. Jenže tamní výhry jsou vysoké a France Galop hradí trenérům cestovní náhrady.

Ačkoli dostihy sledujete z Anglie, o těch českých máte dobrý přehled. Jak to vidíte letos?
Navštívil jsem druhou kvalifikaci. Byl to velmi dobrý dostih, který patřil Josefu Váňovi. On je génius. Zase koně připravil perfektně.

Nejistota po změnách v Dostihovém spolku už opadá

Jak vnímá Anglie události kolem Dostihového spolku? Nevyvstala nejistota kolem pořádání Velké a vaší spolupráce s Dostihovým spolkem?
Je to jako v každém jiném podnikání. Když se změní vedení, jsou velká očekávání. Že se něco změní, že to bude fungovat lépe. Chce to čas, než si to sedne. S novým vedením nemám problém. To ale moje firma neměla ani s předchozím.

Médii však proběhly zmínky o vaší nejistotě....
Se Spolkem spolupracuji už 13 let. Bylo tady jedno vedení, se kterým jsme normálně fungovali. Nervózní jsem začal být v tom okamžiku, kdy jsem dostával zprávy, že se má něco měnit a jaké okolnosti to doprovázejí. Poté nervozita opadla.

Jak chcete se závodištěm spolupracovat do budoucna?
Dohodli jsme se, že budeme tenhle rok na stejné úrovni, a přitom vymýšlíme věci na příští sezonu. Třeba dostih pro anglické koně, který by byl časově i finančně zajištěný z Velké Británie. I tam je ale problém sehnat sponzory. Uvidíme.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Možná si mysleli, že to s námi budou mít lehké, přemítal pardubický Kacetl

Pardubický brankář Ondřej Kacetl zasahuje ve čtvrtfinálovém utkání s Třincem.

Hokejový optimismus v Pardubicích nepolevuje. Naopak, Dynamo ve čtvrtfinále není za odpadlíka a dvěma triumfy na...

S Třincem je to správná „řežba“, říká pardubický Treille

Pardubický Sacha Treille (vlevo) bojuje v pátém čtvrtfinálovém duelu s Martinem...

Když v létě přicházel po dvou sezonách doma ve Francii do Pardubic, poměrně odvážně prohlašoval, že se s nimi chce...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz