Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemluvnému bezdomovci našli strážníci příbuzné, vrátil se do Bulharska

  14:18aktualizováno  14:18
Pardubický bezdomovec, který dnes a denně zaměstnával strážníky, se vrátil do Bulharska ke své rodině. Nemluvný muž dlouho tvrdohlavě odmítal opustit místo, kde se zabydlel. A když pátrali po jeho totožnosti, přišlo jim to jako hledání jehly v kupce sena.

Bulharský bezdomovec z úkrytu u paneláku, který zaměstnával pardubické strážníky od ledna. Jeho identitu odhalili až ve druhé polovině března. | foto: Městská policie Pardubice

„Pro své přebývání si vybral výklenek u jednoho panelového domu, kde si udělal pelech a neustále si tam nosil nejrůznější věci. U bezdomovce se dnes a denně střídaly hlídky městské i státní policie, které jej opakovaně z místa vykazovaly a jeho ležení mu nechaly i několikrát odvést k likvidaci,“ uvedla mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová.

Strážníci muže vždy poučili o možnosti obrátit se na organizace, které pečují o osoby bez přístřeší, ale všechno bylo marné.

„Muž nechtěl komunikovat a byl úzkostný. Bál se lidí i jiného prostředí. I jeho chování bylo chvílemi zvláštní, vypadalo to, že duševně není zcela v pořádku. Od ostatních bezdomovců se navíc lišil, nekonzumoval žádný alkohol a nekouřil,“ dodala mluvčí.

V Pardubicích se záhadný muž objevil na začátku ledna. V tu dobu už po něm byla sháňka v rodném Bulharsku. Marně ho hledal i jeho kamarád, který pracuje v Plzni. O tom ovšem pardubičtí strážníci neměli ponětí.

Celou situaci kromě mužova strachu komplikovala i skutečnost, že u sebe neměl vůbec žádné doklady. Přes cizineckou policii se však podařilo získat jeho totožnost. A pomohly i sociální sítě, ačkoli to dalo práci.

„Na základě nově zjištěných údajů se jeden ze strážníků pustil do pátrání přes sociální sítě. Byl to ale oříšek, jelikož cizinců s tímto jménem bylo obrovské množství, asi jako kdybyste u nás hledali Novákovi. Po několika hodinách strávených na internetu a hledání jakékoli možné vazby na ,našeho bezdomovce´ se nakonec podařilo objevit jeho švagrovou, která obratem zareagovala, že skutečně tohoto muže hledají,“ uvedla mluvčí.

Tulák se rozpovídal až před kamarádem

Na druhý den se již podařilo spojit s mužovou matkou a ta strážníkovi předala kontakt na kamaráda z Plzně, který se netajil úlevou, že se muž našel.

Poté už šlo vše ráz na ráz. Kamarád z Plzně přijel na domluvenou schůzku se strážníky, kteří jej zavezli na místo šťastného shledání s kamarádem.

„Poprvé za necelé tři měsíce, kdy jej dnes a denně hlídky řešily, viděli strážníci úsměv na zarostlé a špinavé tváři evidentně šťastného ztraceného muže. V přítomnosti svého kamaráda se rozpovídal, popsal svůj strach i to, co prožíval během toulání po celé republice,“ dodala Lucie Klementová.

Asistent prevence kriminality poté domluvil s nízkoprahovým centrem, aby se v něm mohl dosud zanedbaný muž osprchovat. Strážníci mu zároveň ze sbírky ošacení poskytli na cestu do Prahy s přítelem čisté oblečení.

V metropoli se pak ztracený muž setkal se svými rodiči. Po vystavení náhradních dokladů se všichni vrátili zpět do Bulharska.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz