Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemluvnému bezdomovci našli strážníci příbuzné, vrátil se do Bulharska

  14:18aktualizováno  14:18
Pardubický bezdomovec, který dnes a denně zaměstnával strážníky, se vrátil do Bulharska ke své rodině. Nemluvný muž dlouho tvrdohlavě odmítal opustit místo, kde se zabydlel. A když pátrali po jeho totožnosti, přišlo jim to jako hledání jehly v kupce sena.

Bulharský bezdomovec z úkrytu u paneláku, který zaměstnával pardubické strážníky od ledna. Jeho identitu odhalili až ve druhé polovině března. | foto: Městská policie Pardubice

„Pro své přebývání si vybral výklenek u jednoho panelového domu, kde si udělal pelech a neustále si tam nosil nejrůznější věci. U bezdomovce se dnes a denně střídaly hlídky městské i státní policie, které jej opakovaně z místa vykazovaly a jeho ležení mu nechaly i několikrát odvést k likvidaci,“ uvedla mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová.

Strážníci muže vždy poučili o možnosti obrátit se na organizace, které pečují o osoby bez přístřeší, ale všechno bylo marné.

„Muž nechtěl komunikovat a byl úzkostný. Bál se lidí i jiného prostředí. I jeho chování bylo chvílemi zvláštní, vypadalo to, že duševně není zcela v pořádku. Od ostatních bezdomovců se navíc lišil, nekonzumoval žádný alkohol a nekouřil,“ dodala mluvčí.

V Pardubicích se záhadný muž objevil na začátku ledna. V tu dobu už po něm byla sháňka v rodném Bulharsku. Marně ho hledal i jeho kamarád, který pracuje v Plzni. O tom ovšem pardubičtí strážníci neměli ponětí.

Celou situaci kromě mužova strachu komplikovala i skutečnost, že u sebe neměl vůbec žádné doklady. Přes cizineckou policii se však podařilo získat jeho totožnost. A pomohly i sociální sítě, ačkoli to dalo práci.

„Na základě nově zjištěných údajů se jeden ze strážníků pustil do pátrání přes sociální sítě. Byl to ale oříšek, jelikož cizinců s tímto jménem bylo obrovské množství, asi jako kdybyste u nás hledali Novákovi. Po několika hodinách strávených na internetu a hledání jakékoli možné vazby na ,našeho bezdomovce´ se nakonec podařilo objevit jeho švagrovou, která obratem zareagovala, že skutečně tohoto muže hledají,“ uvedla mluvčí.

Tulák se rozpovídal až před kamarádem

Na druhý den se již podařilo spojit s mužovou matkou a ta strážníkovi předala kontakt na kamaráda z Plzně, který se netajil úlevou, že se muž našel.

Poté už šlo vše ráz na ráz. Kamarád z Plzně přijel na domluvenou schůzku se strážníky, kteří jej zavezli na místo šťastného shledání s kamarádem.

„Poprvé za necelé tři měsíce, kdy jej dnes a denně hlídky řešily, viděli strážníci úsměv na zarostlé a špinavé tváři evidentně šťastného ztraceného muže. V přítomnosti svého kamaráda se rozpovídal, popsal svůj strach i to, co prožíval během toulání po celé republice,“ dodala Lucie Klementová.

Asistent prevence kriminality poté domluvil s nízkoprahovým centrem, aby se v něm mohl dosud zanedbaný muž osprchovat. Strážníci mu zároveň ze sbírky ošacení poskytli na cestu do Prahy s přítelem čisté oblečení.

V metropoli se pak ztracený muž setkal se svými rodiči. Po vystavení náhradních dokladů se všichni vrátili zpět do Bulharska.

Autor:


Nejčtenější

Kajínkův synovec pobodal na Chrudimsku muže a dítě, oba jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

V Prachovicích na Chrudimsku napadl muž nožem dva lidi, jedním z nich bylo dítě. Oba musela odvézt záchranná služba do...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...Na mostě někdo natahuje mezi sloupky fólii, cyklista se vážně zranil

Zbytky fólie u mostu mezi Rosicemi a Svítkovem, která po natažení mezi sloupky...

Policie varuje zvláště cyklisty a motorkáře, aby byli opatrní při jízdě po mostě přes Labe mezi Rosicemi a Svítkovem na...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...

Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Další z rubriky

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...

Řidičům na Orlickoústecku mizí výfuky z aut. Policie radí parkovat v garáži

Ilustrační snímek

Policisté na Letohradsku a Žambersku evidují zvýšený počet krádeží výfuků. Zloději nejdou po jedné značce. Jde jim o...

Letištní terminál v Pardubicích se dostaví. Politici chtějí lepší zázemí

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost EBA, která provozuje pardubické civilní letiště, pracuje na dokončení terminálu, který byl letos v lednu...

Andrew servisní a.s.
Dispečer/ka fotovoltaických elektráren

Andrew servisní a.s.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz