Nemluvnému bezdomovci našli strážníci příbuzné, vrátil se do Bulharska

  14:18aktualizováno  14:18
Pardubický bezdomovec, který dnes a denně zaměstnával strážníky, se vrátil do Bulharska ke své rodině. Nemluvný muž dlouho tvrdohlavě odmítal opustit místo, kde se zabydlel. A když pátrali po jeho totožnosti, přišlo jim to jako hledání jehly v kupce sena.

Bulharský bezdomovec z úkrytu u paneláku, který zaměstnával pardubické strážníky od ledna. Jeho identitu odhalili až ve druhé polovině března. | foto: Městská policie Pardubice

„Pro své přebývání si vybral výklenek u jednoho panelového domu, kde si udělal pelech a neustále si tam nosil nejrůznější věci. U bezdomovce se dnes a denně střídaly hlídky městské i státní policie, které jej opakovaně z místa vykazovaly a jeho ležení mu nechaly i několikrát odvést k likvidaci,“ uvedla mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová.

Strážníci muže vždy poučili o možnosti obrátit se na organizace, které pečují o osoby bez přístřeší, ale všechno bylo marné.

„Muž nechtěl komunikovat a byl úzkostný. Bál se lidí i jiného prostředí. I jeho chování bylo chvílemi zvláštní, vypadalo to, že duševně není zcela v pořádku. Od ostatních bezdomovců se navíc lišil, nekonzumoval žádný alkohol a nekouřil,“ dodala mluvčí.

V Pardubicích se záhadný muž objevil na začátku ledna. V tu dobu už po něm byla sháňka v rodném Bulharsku. Marně ho hledal i jeho kamarád, který pracuje v Plzni. O tom ovšem pardubičtí strážníci neměli ponětí.

Celou situaci kromě mužova strachu komplikovala i skutečnost, že u sebe neměl vůbec žádné doklady. Přes cizineckou policii se však podařilo získat jeho totožnost. A pomohly i sociální sítě, ačkoli to dalo práci.

„Na základě nově zjištěných údajů se jeden ze strážníků pustil do pátrání přes sociální sítě. Byl to ale oříšek, jelikož cizinců s tímto jménem bylo obrovské množství, asi jako kdybyste u nás hledali Novákovi. Po několika hodinách strávených na internetu a hledání jakékoli možné vazby na ,našeho bezdomovce´ se nakonec podařilo objevit jeho švagrovou, která obratem zareagovala, že skutečně tohoto muže hledají,“ uvedla mluvčí.

Tulák se rozpovídal až před kamarádem

Na druhý den se již podařilo spojit s mužovou matkou a ta strážníkovi předala kontakt na kamaráda z Plzně, který se netajil úlevou, že se muž našel.

Poté už šlo vše ráz na ráz. Kamarád z Plzně přijel na domluvenou schůzku se strážníky, kteří jej zavezli na místo šťastného shledání s kamarádem.

„Poprvé za necelé tři měsíce, kdy jej dnes a denně hlídky řešily, viděli strážníci úsměv na zarostlé a špinavé tváři evidentně šťastného ztraceného muže. V přítomnosti svého kamaráda se rozpovídal, popsal svůj strach i to, co prožíval během toulání po celé republice,“ dodala Lucie Klementová.

Asistent prevence kriminality poté domluvil s nízkoprahovým centrem, aby se v něm mohl dosud zanedbaný muž osprchovat. Strážníci mu zároveň ze sbírky ošacení poskytli na cestu do Prahy s přítelem čisté oblečení.

V metropoli se pak ztracený muž setkal se svými rodiči. Po vystavení náhradních dokladů se všichni vrátili zpět do Bulharska.

Autor:

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Další z rubriky

Sjezd z D35 u Pardubic nabral skluz, kraj se pustil do příprav se zpožděním

Slavnostní poklepání základního kamene dálnice D35.

Stavba dálnice D35 u Pardubic vypadala desítky let spíše jako sci-fi, teď bude kraj kvůli ní spěchat. Musí totiž včas...

Chceme muzeum železnice i nulovou toleranci hazardu, říká starosta Chocně

Hlavní třída v Chocni přezdívaná „Masaryčka“ se po rekonstrukci z minulých let...

Podzimní komunální volby způsobily na choceňské radnici zemětřesení. Dlouholetí vládci z ODS utrpěli debakl a k veslu...

Po nehodě cisterny museli hasiči přečerpat osmnáct tisíc litrů mléka

Hasiči z cisterny přečerpávali 18 kubíků mléka.

Osmnáct tisíc litrů mléka vezla autocisterna, která se v pondělí večer v Dolním Újezdu na Svitavsku srazila z dodávkou....

Najdete na iDNES.cz