Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemluvnému bezdomovci našli strážníci příbuzné, vrátil se do Bulharska

  14:18aktualizováno  14:18
Pardubický bezdomovec, který dnes a denně zaměstnával strážníky, se vrátil do Bulharska ke své rodině. Nemluvný muž dlouho tvrdohlavě odmítal opustit místo, kde se zabydlel. A když pátrali po jeho totožnosti, přišlo jim to jako hledání jehly v kupce sena.

Bulharský bezdomovec z úkrytu u paneláku, který zaměstnával pardubické strážníky od ledna. Jeho identitu odhalili až ve druhé polovině března. | foto: Městská policie Pardubice

„Pro své přebývání si vybral výklenek u jednoho panelového domu, kde si udělal pelech a neustále si tam nosil nejrůznější věci. U bezdomovce se dnes a denně střídaly hlídky městské i státní policie, které jej opakovaně z místa vykazovaly a jeho ležení mu nechaly i několikrát odvést k likvidaci,“ uvedla mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová.

Strážníci muže vždy poučili o možnosti obrátit se na organizace, které pečují o osoby bez přístřeší, ale všechno bylo marné.

„Muž nechtěl komunikovat a byl úzkostný. Bál se lidí i jiného prostředí. I jeho chování bylo chvílemi zvláštní, vypadalo to, že duševně není zcela v pořádku. Od ostatních bezdomovců se navíc lišil, nekonzumoval žádný alkohol a nekouřil,“ dodala mluvčí.

V Pardubicích se záhadný muž objevil na začátku ledna. V tu dobu už po něm byla sháňka v rodném Bulharsku. Marně ho hledal i jeho kamarád, který pracuje v Plzni. O tom ovšem pardubičtí strážníci neměli ponětí.

Celou situaci kromě mužova strachu komplikovala i skutečnost, že u sebe neměl vůbec žádné doklady. Přes cizineckou policii se však podařilo získat jeho totožnost. A pomohly i sociální sítě, ačkoli to dalo práci.

„Na základě nově zjištěných údajů se jeden ze strážníků pustil do pátrání přes sociální sítě. Byl to ale oříšek, jelikož cizinců s tímto jménem bylo obrovské množství, asi jako kdybyste u nás hledali Novákovi. Po několika hodinách strávených na internetu a hledání jakékoli možné vazby na ,našeho bezdomovce´ se nakonec podařilo objevit jeho švagrovou, která obratem zareagovala, že skutečně tohoto muže hledají,“ uvedla mluvčí.

Tulák se rozpovídal až před kamarádem

Na druhý den se již podařilo spojit s mužovou matkou a ta strážníkovi předala kontakt na kamaráda z Plzně, který se netajil úlevou, že se muž našel.

Poté už šlo vše ráz na ráz. Kamarád z Plzně přijel na domluvenou schůzku se strážníky, kteří jej zavezli na místo šťastného shledání s kamarádem.

„Poprvé za necelé tři měsíce, kdy jej dnes a denně hlídky řešily, viděli strážníci úsměv na zarostlé a špinavé tváři evidentně šťastného ztraceného muže. V přítomnosti svého kamaráda se rozpovídal, popsal svůj strach i to, co prožíval během toulání po celé republice,“ dodala Lucie Klementová.

Asistent prevence kriminality poté domluvil s nízkoprahovým centrem, aby se v něm mohl dosud zanedbaný muž osprchovat. Strážníci mu zároveň ze sbírky ošacení poskytli na cestu do Prahy s přítelem čisté oblečení.

V metropoli se pak ztracený muž setkal se svými rodiči. Po vystavení náhradních dokladů se všichni vrátili zpět do Bulharska.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Pardubický kraj vybuduje z Automatických mlýnů novou galerii

Automatické mlýny v Pardubicích

Pardubičtí krajští zastupitelé v úterý rozhodli, že za 22,5 milionu koupí od soukromých vlastníků hlavní budovu...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Primátor Pardubic odkládá pokus o prodej Dynama. I kvůli volbám

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Minimálně do konce letošního roku zůstane většinovým majitelem HC Dynamo Pardubice radnice. Primátor Martin Charvát...

Najdete na iDNES.cz