Prostředí blízko řeky Chrudimky, ve kterém žijí pardubičtí bezdomovci. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mrazivý a drsný svět bezdomovců začíná jen pár metrů od civilizace

  • 10
Čím níže klesá venku teplota, tím víc bezdomovců hledá azyl v teple pod střechou. Vedle denních center jim ho nabízejí azylové domy či příležitostné noclehárny. Řada z lidí na ulici tam ale nikdy nedorazí.

V úterý ráno kolem osmé hodiny ukazoval teploměr v autě dva stupně pod nulou. Bezdomovci, kteří žijí v Pardubicích u železničního mostu přes Chrudimku, už rozdělali oheň.

Jenže ten nedával skoro žádné teplo. Nebylo divu, pět bezdomovců, čtyři muži a jedna žena, přikládají jen syrové proutky z náletů u železnice. "Nemáme problém, jsme zvyklí na daleko větší zimu. Oheň nás zahřeje," řekl jeden z bezdomovců.

Polský bezdomovec, který se krčil zabalený ve starých dekách a peřinách, ale moc dobře nevypadal. "Má nemocný nohy," řekla žena kolem padesátky, která tam s muži táboří.

Tyhle lidi ale žádné nízkoprahové centrum neuvidí. Přestože žijí v naprosté bídě a nepohodlí.

"I když bylo loni patnáct pod nulou, nikam jsme nešli, vydržíme," řekla žena.

Těžko by s nimi měnil někdo, kdo žije v civilizaci, která začíná jen pár metrů od nich.

V úterý spali pod teplovodní trubkou, nad sebou měli natažený igelit. Celé okolí jejich tábořiště připomínalo smetiště. Všude se povalovaly lahve a zavařovačky plné zbytků, které vzbuzovaly hlubokou nedůvěru. A zatímco během léta se bezdomovci koupou v Chrudimce, v tento čas, soudě alespoň podle jejich rukou, se nemyjí nikde.

Azylák, noclehárna? Ne, bezdomovci se snaží vydržet

Bezdomovci v Pardubicích už přišli o areál Prokopky, a tak žijí například ve vagonech železničního depa, nedaleko záchytky U Trojice, u hobbymarketu naproti nádraží či v areálu bývalých kasáren Hůrka. Snaží se na svých místech vydržet, jak to jen jde.

"V naší noclehárně pro muže bylo nyní pár dní osm devět, v úterý dvanáct. Bezdomovci na počasí hledí, a pokud venku nepřituhuje, raději nepřijdou a peníze ušetří," řekla koordinátorka SKP Pardubice Valerie Kosinová.

Lidé bez střechy nad hlavou mohou požádat o službu ubytování buď v azylovém domě pro muže v Milheimově ulici, anebo pro ženy a matky s dětmi v ulici Na Spravedlnosti. V obou zařízeních funguje i noclehárna.

"V noclehárně s kapacitou šesti lůžek ženy hradí 30 korun za noc a skromnou stravu, muži mají dvanáct lůžek a zaplatí 20 korun za přenocování, jídlo nedostávají," řekla zástupce vedoucí odboru sociálních služeb pardubické radnice Iva Bartošová.

Ve všedních dnech od 9 do 15 hodin ještě funguje pro tuto skupinu nízkoprahové zařízení v Bělehradské ulici v Polabinách, kde mohou trávit čas a pořídit si levně polévku.

"Pokud by teploty klesaly pod bod mrazu a byly by naplněny noclehárny v azylových domech, tak se otevře i noclehárna v tomto zařízení," dodala Iva Bartošová.

Tím, že budou moci lidé přespat i na židlích, zvýší se počet míst o tři desítky. Další týden se mají v noci teploty pohybovat kolem nuly. Bezdomovci zatím vydrží.

,