Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovci obsadili opuštěnou tiskárnu v centru Pardubic, má se bourat

  14:09aktualizováno  14:09
Nechtěné sousedy dostali lidé ze Smilovy ulice v pardubickém centru. Roky prázdnou bývalou tiskárnu obsadili lidé bez domova. Policie prý proti nim nemůže nijak účinně zasáhnout. A tak se zdá, že jediným možným řešením situace bude demolice objektu.

V areálu bývalých tiskáren vyrostla černá skládka. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ráno pořádně vyvětrat, v pátek donést velký nákup na víkend a večer si ugrilovat nějaké to maso či vypít pár piv.

Program jako v kdejakém běžném domě je k vidění v bývalé tiskárně v centru Pardubic. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o objekt určený k demolici, ve kterém nemá oficiálně nikdo co dělat. Jenže místo toho je jen pár kroků od opravené Machoňovy pasáže či oblíbené restaurace Plzeňka někdy pořádně živo i dlouho do noci. Prázdnou továrnu si jako svoje přechodné bydliště vybrala parta pardubických bezdomovců.

„Skutečně jich tam několik žije. Asi není nějaká šance, jak je odtamtud dostat pryč. Zatím s tím žádné větší problémy nebyly, ale párkrát tam musela policie,“ uvedl pardubický zastupitel a podnikatel Jiří Lejhanec, jehož rodina s pozemkem tiskárny sousedí.

Objekt je snadno přístupný

Není sporu o tom, že bezdomovci obsadili tiskárnu protiprávně. Ostatně to nebylo nic složitého. Ze Smilovy ulice chybí na obou branách zámky a z druhé strany od pasáže zase bezdomovci využívají toho, že mezi tamním Národním institutem pro další vzdělávání a areálem bývalé fabriky úplně chybí plot. Takže není problém vidět party lidí, jak s nákupem míří na rozlehlou zahradu, kterou jim může závidět většina lidí žijících v centru krajského města. A navíc přitom vlastně nic neriskují.

„My jako městská policie v tomto případě nemůžeme dělat prakticky nic. Nemáme právo vstupovat na soukromý pozemek, kterým bývalá tiskárna je. To neplatí jen v případě, že je na místě bezprostředně ohrožené zdraví nebo majetek,“ uvedl šéf pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Nedávno však uniformovaní muži do areálu zajít museli. Mezi početnou partou lidí bez domova se totiž objevila poměrně vážná nemoc.

„Máme informaci, že policisté museli tamní bezdomovce dostat na vyšetření, protože u jednoho z nich se objevila otevřená forma tuberkulózy. To bohužel není v této sortě lidí ničím výjimečným,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková s tím, že o celém problému na radnici vědí.

Bývalá tiskárna půjde k zemi

„Anabáze má vlastně jediné řešení, kterým je demolice celého objektu. Už jsme v kontaktu s majitelem a věřím, že to brzy dopadne,“ uvedla s tím, že by raději celou věc blíže nekomentovala. „Taková je naše domluva s majitelem této nemovitosti,“ dodala Dvořáčková.

Stejné informace má i Jiří Lejhanec, který logicky za humny také nechce ubytovnu lidí, kteří jinak žijí na ulici. „Podle všeho se to brzy vyřeší. S majitelem jsem jednal a jeho plán je jasný - co nejdříve objekt zlikvidovat,“ řekl Lejhanec.

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě...

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě bývalé tiskárny. Vedle bytů v nich mají být i kanceláře či restaurace.

Ostatně povolení k demolici měla už pražská společnost R. S. Credit, která chtěla na místě tiskárny postavit tři činžovní domy se 101 byty od malometrážních až po pětipokojové. K tomu mělo patřit i podzemní parkování či obchody v přízemí.

Nakonec však firma své úsilí vzdala. Dlouho se jí totiž nedařilo získat všechna potřebná povolení ke stavbě.

„Už na to nemáme sílu. Celé to trvá příliš dlouho a stále jsme neměli záruky, že to dobře dopadne. Nechali jsme to být a celý areál včetně pozemků jsme prodali,“ uvedla Petra Dolinská, která měla projekt na starosti.

Dle zápisu na katastrálním úřadu se novým majitelem tiskárny stala společnost Theia Property, s. r. o., se sídlem ve Hvězdově ulici v pražských Nuslích. Ta získala i všechny objekty celkem na čtyřech pozemcích s celkovou výměrou 2 847 metrů čtverečních. Firma je zároveň napojená na společnost Raiffeisen Leasing Real Estate, která sídlí na stejné adrese.

Byty se budou stavět, ale neví se kdy

Podle náměstkyně Dvořáčkové i zastupitele Lejhance je pravděpodobné, že se byty nakonec ve Smilově ulici stavět budou. Otázkou je, kdy.

„Je to poměrně cenné území v centru Pardubic, takže nás to samozřejmě zajímá. Na druhou stranu nejde o pozemky města, takže do toho nemůžeme úplně zasahovat,“ dodala Dvořáčková.

Hlavním důvodem, proč společnost R. S. Credit nakonec plánovanou výstavbu vzdala, byl silný odpor sousedů. Ti se snažili všemožně zabránit tomu, aby se někdy na místě tiskárny stavěly byty.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše pro to, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ uvedla minulý rok Dolinská, která však nakonec s kolegy projekt raději vzdala.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Města a muzea si připomínají výročí okupace v srpnu 1968

Vojska obsazují v srpnu 1968 Litomyšl.

Besedy, výstavy i vzpomínky na perzekuce. Města po celém Pardubickém kraji nejrůznějšími způsoby vzpomínají na...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Najdete na iDNES.cz