Bezdomovci obsadili opuštěnou tiskárnu v centru Pardubic, má se bourat

  14:09aktualizováno  14:09
Nechtěné sousedy dostali lidé ze Smilovy ulice v pardubickém centru. Roky prázdnou bývalou tiskárnu obsadili lidé bez domova. Policie prý proti nim nemůže nijak účinně zasáhnout. A tak se zdá, že jediným možným řešením situace bude demolice objektu.

V areálu bývalých tiskáren vyrostla černá skládka. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ráno pořádně vyvětrat, v pátek donést velký nákup na víkend a večer si ugrilovat nějaké to maso či vypít pár piv.

Program jako v kdejakém běžném domě je k vidění v bývalé tiskárně v centru Pardubic. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o objekt určený k demolici, ve kterém nemá oficiálně nikdo co dělat. Jenže místo toho je jen pár kroků od opravené Machoňovy pasáže či oblíbené restaurace Plzeňka někdy pořádně živo i dlouho do noci. Prázdnou továrnu si jako svoje přechodné bydliště vybrala parta pardubických bezdomovců.

„Skutečně jich tam několik žije. Asi není nějaká šance, jak je odtamtud dostat pryč. Zatím s tím žádné větší problémy nebyly, ale párkrát tam musela policie,“ uvedl pardubický zastupitel a podnikatel Jiří Lejhanec, jehož rodina s pozemkem tiskárny sousedí.

Objekt je snadno přístupný

Není sporu o tom, že bezdomovci obsadili tiskárnu protiprávně. Ostatně to nebylo nic složitého. Ze Smilovy ulice chybí na obou branách zámky a z druhé strany od pasáže zase bezdomovci využívají toho, že mezi tamním Národním institutem pro další vzdělávání a areálem bývalé fabriky úplně chybí plot. Takže není problém vidět party lidí, jak s nákupem míří na rozlehlou zahradu, kterou jim může závidět většina lidí žijících v centru krajského města. A navíc přitom vlastně nic neriskují.

„My jako městská policie v tomto případě nemůžeme dělat prakticky nic. Nemáme právo vstupovat na soukromý pozemek, kterým bývalá tiskárna je. To neplatí jen v případě, že je na místě bezprostředně ohrožené zdraví nebo majetek,“ uvedl šéf pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Nedávno však uniformovaní muži do areálu zajít museli. Mezi početnou partou lidí bez domova se totiž objevila poměrně vážná nemoc.

„Máme informaci, že policisté museli tamní bezdomovce dostat na vyšetření, protože u jednoho z nich se objevila otevřená forma tuberkulózy. To bohužel není v této sortě lidí ničím výjimečným,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková s tím, že o celém problému na radnici vědí.

Bývalá tiskárna půjde k zemi

„Anabáze má vlastně jediné řešení, kterým je demolice celého objektu. Už jsme v kontaktu s majitelem a věřím, že to brzy dopadne,“ uvedla s tím, že by raději celou věc blíže nekomentovala. „Taková je naše domluva s majitelem této nemovitosti,“ dodala Dvořáčková.

Stejné informace má i Jiří Lejhanec, který logicky za humny také nechce ubytovnu lidí, kteří jinak žijí na ulici. „Podle všeho se to brzy vyřeší. S majitelem jsem jednal a jeho plán je jasný - co nejdříve objekt zlikvidovat,“ řekl Lejhanec.

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě...

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě bývalé tiskárny. Vedle bytů v nich mají být i kanceláře či restaurace.

Ostatně povolení k demolici měla už pražská společnost R. S. Credit, která chtěla na místě tiskárny postavit tři činžovní domy se 101 byty od malometrážních až po pětipokojové. K tomu mělo patřit i podzemní parkování či obchody v přízemí.

Nakonec však firma své úsilí vzdala. Dlouho se jí totiž nedařilo získat všechna potřebná povolení ke stavbě.

„Už na to nemáme sílu. Celé to trvá příliš dlouho a stále jsme neměli záruky, že to dobře dopadne. Nechali jsme to být a celý areál včetně pozemků jsme prodali,“ uvedla Petra Dolinská, která měla projekt na starosti.

Dle zápisu na katastrálním úřadu se novým majitelem tiskárny stala společnost Theia Property, s. r. o., se sídlem ve Hvězdově ulici v pražských Nuslích. Ta získala i všechny objekty celkem na čtyřech pozemcích s celkovou výměrou 2 847 metrů čtverečních. Firma je zároveň napojená na společnost Raiffeisen Leasing Real Estate, která sídlí na stejné adrese.

Byty se budou stavět, ale neví se kdy

Podle náměstkyně Dvořáčkové i zastupitele Lejhance je pravděpodobné, že se byty nakonec ve Smilově ulici stavět budou. Otázkou je, kdy.

„Je to poměrně cenné území v centru Pardubic, takže nás to samozřejmě zajímá. Na druhou stranu nejde o pozemky města, takže do toho nemůžeme úplně zasahovat,“ dodala Dvořáčková.

Hlavním důvodem, proč společnost R. S. Credit nakonec plánovanou výstavbu vzdala, byl silný odpor sousedů. Ti se snažili všemožně zabránit tomu, aby se někdy na místě tiskárny stavěly byty.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše pro to, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ uvedla minulý rok Dolinská, která však nakonec s kolegy projekt raději vzdala.

Nejčtenější

Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

V České Třebové hořelo krematorium, vznítila se nádoba na tuk

Ilustrační snímek

Požár vypukl krátce po osmé hodině ranní. Dvě jednotky hasičů hasičů ho zlikvidovali za méně než půl hodiny. Příčinou...

Chrudimský festival je v ohrožení, pěvkyně Pecková čeká na omluvu

Pecka jako Pecková. Napůl žertem míněný název chrudimského festivalu Zlatá...

Po dvou ročnících možná skončí v Chrudimi festival Zlatá Pecka, který založila operní pěvkyně Dagmar Pecková s podporou...

Najdete na iDNES.cz