Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lídři v bezbarvé kampani utopili i plán na stavbu nové nemocnice

  8:07aktualizováno  8:07
Nemocnice v Pardubickém kraji čekají velké změny. Jaké, o tom se lidé při volební kampani nedozvěděli skoro nic. Řada politiků zato slíbila, že zatočí s nelegálními imigranty.

Pokud se kraj zbaví imigrantů, jak to slibuje koalice Osobnosti Pardubického kraje, pak ředitelce pardubické nemocnice Ivaně Urešové bude chybět 56 cizinců, kteří tam nyní slouží. Slovo „nelegálních“ alespoň na billboardu chybí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pokud se někdo chtěl rozhodnout, koho v krajských volbách podpoří až podle průběhu kampaně, asi si moc nepomohl. Kampaň byla až na čestné výjimky bezobsažná, nepřinesla žádná nová témata ani zajímavé nápady či vize.

Současné vedení kraje si pochvalovalo své úspěchy, opoziční strany zůstaly bezbarvé. Pokud kritici tvrdili, že je něco špatně, zapomněli říct, co. Jako by si nikdo nechtěl zhoršit pozice pro povolební vyjednávání.

Pravdou je, že opozice měla těžší úkol než třeba ta v Jihomoravském kraji. Uplynulé volební období bylo docela úspěšné, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický v hodnocení MF DNES i podle čtenářů iDNES patřil k nejlepším v zemi.

Tematicky přinesla kampaň náznak zajímavé diskuse, jen pokud jde o zdravotnictví. Zatímco podporu technických škol chtějí všichni, stejně jako lepší silnice, rychlejší stavbu D35 nebo kvalitnější sociální péči, v případě nemocnic se rozcházejí.

Během kampaně padlo jedno významné tabu. Tím až dosud byla existence pěti nemocnic s akutními lůžky. Už řadu let všichni politici tvrdí, že akutní péče v nemocnicích Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Svitavy a Litomyšl stůj co stůj zůstane. Lídr hnutí ANO Jan Řehounek naopak v debatě TV V1 na půdě pardubického divadla dal najevo, že toto dogma v budoucnu nemusí platit.

Lídr pochybuje, zda by zajistil provoz všech pěti nemocnic

„Měli bychom se podívat, jestli jsme personálně a finančně schopni zajistit všech pět areálů, jak je máme, jestli jsme připraveni na demografickou křivku, jestli nestojí za to množství akutních lůžek přebudovávat na to, co nás čeká, nárůst seniorů - chronicky nemocných. Tady se rozcházíme,“ uvedl Řehounek.

Ve stejné debatě překvapil všechny a možná i sám sebe náměstek hejtmana Jaromír Dušek (SPO), který ocenil Olomoucký kraj za to, že pronajal své nemocnice Agelu. „Navrhuju neustále vzor Olomoucký kraj, který pronajal své nemocnice za stovky milionů korun, a ty peníze, které inkasuje, vrací zpátky do infrastruktury nemocnic,“ uvedl. Byla by to zajímavá kontroverzní myšlenka, o níž by se vedla politická bitva, nicméně Dušek vzápětí vzal svá slova zpět. „Netvrdím, že máme pronajmout nemocnici Agelu. Já říkám: dělejme to jako Agel,“ řekl.

Kampani měla dát jiskru diskuse o stavbě nové krajské nemocnice v Pardubicích. Z pozice náměstka primátora Pardubic se veřejnou debatu na toto téma rozhodl letos rozpoutat lídr ANO Jan Řehounek. Povedlo se mu to, ale hnutí ANO nemá o tomto plánu ve svém programu ani písmenko.

„Nová nemocnice je aktivita nadačního fondu, který jsme založili jako soukromé osoby a s hnutím ANO nemá nic společného a rozhodně nepatří do programu ANO do krajských voleb,“ uvedl Jan Řehounek. Vysvětluje to tím, že téma není aktuální. „Nebudeme novou nemocnici stavět za rok nebo za dva,“ řekl.

Už před kampaní se ukázalo, že nápad s novou pardubickou nemocnicí může fungovat v krajském městě, ale voliči v jiných částech kraje by jej sotva ocenili. Z pohledu obyvatel na Svitavsku nedává smysl stavět v sousedství Fakultní nemocnice v Hradci Králové novou nemocnici. A hejtman toho hned využil. Zdravotnictví má jiné problémy, ale kdyby někdo chtěl budovat novou nemocnici, tak by podle něj mohla vzniknout ve středu kraje u obce Gajer, na poloviční cestě mezi Svitavami a Litomyšlí. „Litomyšlané by byli nadšeni,“ řekl Netolický.

Přešlapy nemá na svědomí jen Dušek, ale i ANO a ČSSD

Dělat kampaň před krajskými volbami je těžké. Na rozdíl od parlamentních nebo komunálních voleb se stranám většinou nedaří najít jasné a srozumitelné téma pro celý region. Řada kandidátů si tak pomáhá, řečeno sportovní terminologií, nedovolenými zákroky.

Jeden z přešlapů má na kontě hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD. Ve svém novém předvolebním klipu totiž říká: „Zprovoznili jsme obchvat Chrudimi.“ Pokud tím myslel přestřižení pásky, tak má nepochybně pravdu. Jinak ale stavbu financovalo Ředitelství silnic a dálnic ČR. Pardubický kraj vybudoval, podle vedení Chrudimi s jistým zdráháním, pouze novou příjezdovou silnici do města.

Oblíbeným fackovacím panákem v této kampani byli nelegální imigranti, byť v Pardubickém kraji nejsou. „Zasadíme se o posílení cizinecké policie v místech s potenciálem rizik spojených s imigrací,“ hlásá lídr hnutí ANO Jan Řehounek.

Osobnosti Pardubického kraje náměstka hejtmana Jaromíra Duška (SPO) dokonce razí heslo „Pardubický kraj bez imigrantů“ a fakt, že chybějící slovo nelegální dává billboardu zcela jiný význam, berou jako hnidopišství. Pět či šest stovek imigrantů pracujících v pardubickém Foxconnu si tím lámat hlavu asi nebude a doufejme, že s nadhledem to vezmou i zahraniční lékaři, bez nichž by se péče v krajských nemocnicích rozpadla.

Velmi úderné předvolební heslo zvolilo hnutí ANO. „Nenecháme prošustrovat už ani korunu Pardubického kraje,“ říkají Andrej Babiš s Janem Řehounkem. Jenže lídr ANO v rozhovoru pro MF DNES pak nedokázal říct, jak a kde kraj peníze prošustroval.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz