Michal Viewegh při úterní besedě na umělecké škole v Ústí nad Orlicí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Píšu infantilně? Ne, to byly věty Obermannové,“ bavil Viewegh gymnazisty

  • 9
Spisovatel Michal Viewegh je dobrá volba. Tím spíš naživo pro gymnazisty. Těm z Ústí nad Orlicí se představil v úterý odpoledne a zaplnil sál umělecké školy. A trefoval se do politiků. Jako obvykle nejvíce do prezidenta Václava Klause.

Ivan Klíma, Ludvík Vaculík, a také Viewegh. Ústecké knihovnice rády nabízejí gymnáziu spisovatelské osobnosti, které mají co říci i k aktuálnímu politickému dění. Dnes nejprodávanější český romanopisec to prokázal také zatím posledním románem Mafie v Praze a při besedě také úvodním výběrem úryvku četby z jeho volného pokračování s názvem Mráz přichází z Hradu, které vyjde v říjnu.

V části knížky pak paroduje i svoji spisovatelskou kolegyni. "Kdyby se vám některé věty zdály být infantilní, tak jsem si je vypůjčoval z knihy Ireny Obermannové, to není moje vina," poznamenal.

Záporná postava našich dějin na pět

V knize si však především bere na mušku plejádu politiků v čele s "největším Čechem", tedy současným prezidentem. Všechny postavy mají pravá jména - prezident Klaus, premiér Nečas, ministři Bárta a John i další.  

"Klaus je zápornou postavou našich dějin. Klausovým oponentem jsem léta a doufám, že mi to historie přičte k dobru," konstatoval také při setkání se studenty.
Řada dotazů směřovala na autorovu metodu psaní. Přítomní se dozvěděli, že píše asi tak čtyři měsíce v roce, v létě se zabývá hlavně filmovými scénáři, čas besed se čtenáři je podzim. A že píše tři až čtyři hodiny dopoledne, odpoledne vyřizuje emaily a potřeboval by na to už sekretářku. 

Svým blízkým texty před vytištěním raději neukazuje. "Spisovatel se nemůže nechat smýkat názory ostatních," říká.

Za svůj první úspěch vděčí i šťastné náhodě, že jeho Báječná léta pod psa přišla v době, kdy nebyla na trhu kniha, která popisovala socialismus z humoristických pozic.

Michal Viewegh při úterní besedě na umělecké škole v Ústí nad Orlicí.

Příští rok se chce spisovatel opět po čase vrátit ke krátkým pohádkám, později se chystá na psychologičtější fantasy o ženě s nadpřirozenými schopnostmi. Z jeho 25 knížek vzniklo více filmů. Většinou nebyl s jejich scénáři moc spokojen, ale když nyní sám zpracoval scénář filmu Svatá čtveřice, má z absolvovaných premiér skvělý pocit.

Nejsem továrna na romány

Označení "továrna na romány“ odmítá, podle něj patří spíše k Daniele Steelové. 
Z osobního života se posluchači dozvěděli, že při vzpomínce na benešovské gymnázium si vybavuje hlavně cesty z nádraží do školy a zase zpátky. "Pouze v tom druhém případě jde o radostnou vzpomínku," dodal.

Literatura je podle něj kultivovaná forma ventilu výbušných nálad, které jsou ve společnosti -  alespoň takto je možné se politikům vysmát a vrátit jim jejich urážky. "Je evidentní, že český stát není příliš funkční, spousta věcí nefunguje, anebo příliš zvláštně," říká, ale na druhou stranu odmítá redukovat svůj život na politiku. "Nechci svůj život rozmělnit v nářcích nad stavem české společnosti."     

Jeden z nejznámějších českých spisovatelů studenty bezesporu zaujal, hovořil s vyrovnaným nadhledem, nesnažil se jim vlichotit. Aulou se rozléhal smích a závěrečný potlesk byl upřímný.

"Pan Viewegh byl velmi příjemný a ocenil jsem, že ochotně zodpověděl všechny otázky," řekl po besedě Zdeněk Jirásek. "Bylo to moc fajn, byl velmi sympatický. Čtu od něj už osmou knihu," dodala třeťačka Barbora Čápová.

"Nejvíc mě zajímaly jeho názory na politiku a jak bojoval s bulvárem. Četl jsem jeho Mafii v Praze, s většinou názorů souhlasím, ale zase si nemyslím,  že by snad bylo všechno až tak špatné," poznamenal jeden z účastníků setkání třeťák Ondřej Držmíšek.