Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banka žádá budoucí terminál letiště do zástavy. Kraj protestuje

  12:15aktualizováno  12:15
Pokud na druhý pokus vyjde výběrové řízení na stavbu pardubického letištního terminálu, mohla by začít už v létě příštího roku. Akcionáři, tedy město Pardubice a kraj, však musejí vyjít vstříc novým požadavkům úvěrové banky.

Banka chce mít jistotu, že společnost EBA disponuje dostatečnými financemi na celou stavbu odbavovací haly na pardubickém letišti.

Rozkol mezi akcionáře společnosti EBA, která provozuje pardubické letiště, vnesl požadavek banky před financováním stavby nové budovy.

ČSOB, která má na nový terminál půjčit čtvrt miliardy korun, totiž žádá, aby do zástavy dostala jak všechny pozemky pod stavbou, tak i budoucí novou halu. A zatímco je většinový akcionář, kterým jsou Pardubice, s návrhem takzvaného směnečného programu spokojený, kraj, jež drží třetinu akcií, souhlasný postoj nezaujal.

„Jsme ochotni do toho jít i za cenu, že pozemky a budoucí budova budou v zástavě. Dobrá zpráva je, že ČSOB se zhodnocením vyšší formy zajištění zlevňuje poskytnuté úvěrové prostředky,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

Podle hejtmana Martina Netolického je však takový postup spojený s riziky.

Banka by totiž při výpadku splátek, což se při klesajícím počtu cestujících může snadno stát, mohla halu „zabavit“ a stát se jejím novým majitelem včetně pozemků.

„Materiály, které se týkají nového financování, jsme obdrželi až den před jednáním. Odmítám se jimi probírat v časovém presu bez vyjádření právníků a ekonomů. Tady je spousta rizik, směnečný program není v původním znění a s bankou je třeba dál vyjednávat. Zdržení v rozsahu několika dnů nebo týdnů není tak zásadní, abychom museli tak strašně kvaltovat,“ prohlásil Netolický.

Banka skutečně v souvislosti s případným převzetím stavby do vlastní zástavy nabízený úvěr zlevnila o čtyři setiny procenta. „Ve výsledku to dělá 850 tisíc korun, což se v objemu půjčených 250 milionů může zdát málo, ale je to stále úspora,“ informoval Řehounek.

Pardubičtí radní chtějí zprávu o novém způsobu financování přednést na středečním představenstvu společnosti EBA. Je ovšem otázka, do jaké míry bude mezi oběma akcionáři panovat shoda.

„Naši zmocněnci nemají pokyny hlasovat pro. Ta ukvapenost mě trošičku překvapuje, v těchto věcech je třeba uváženost. Já tam určitá rizika vidím a chci mít ověřená fakta ze všech stran,“ řekl hejtman.

Podle něj to ale neznamená, že by kraj dával od nového terminálu ruce pryč. Stejně jako město, i kraj už ve svém rozpočtu vyčlenil prostředky na dofinancování stavby. Ta má totiž přijít na tři sta milionů korun, banka půjčuje 250 milionů. „Na příští rok jsme vyčlenili osm milionů korun, na další pak šestnáct milionů, ale opakuji, ne pod časovým tlakem,“ uvedl hejtman.

Pardubická radnice počítá ve svém rozpočtu na příští rok s částkou 13,2 milionu korun.

Projekt musel projít zeštíhlovací kúrou

Tyto peníze Pardubice a kraj nalijí do společnosti EBA coby navýšení kapitálu, aby banka měla jistotu, že společnost disponuje dostatečným krytím na celou stavbu.

Na jejího dodavatele už se jedno výběrové řízení konalo, nakonec se ale ukázalo, že žádná firma není schopna novou odbavovací halu postavit v limitu tří set milionů korun.

Z projektu proto vymizely některé prvky, které budily dojem nadstandardní vybavenosti, ale pro vlastní chod letiště tolik stěžejní nejsou. Patří sem úpravy v některých interiérech, vybavenost kanceláří, projektant také musel ustoupit od speciální střešní fólie.

„Nemá to vliv na funkčnost terminálu, jen jsme se přesunuli z nadstandardu do běžného standardu,“ konstatoval Řehounek.

Debata o nové hale se přitom vede v období, kdy pardubickému letišti houfně mizí cestující. „Byla bych velice ráda, kdybychom do dvou let zaznamenali opět nárůst přepravených cestujících ve všech typech dopravy, pravidelné, charterové i provozu menších typů letadel,“ uvedla ředitelka společnosti East Bohemian Airport Hana Šmejkalová.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz