Scény na Aviatické pouti sehraje s letadly 300 herců i dobová auta

  17:00aktualizováno  17:00
Víkendová Aviatická pouť v Pardubicích už má jasné obrysy, které by mohlo narušit už jen počasí nebo poruchy. Pořadatelé prozradili podrobnosti k divadelně zpracovanému leteckému programu. "Účinkují v něm letadla z druhé světové války, je tam 300 herců a padesát dobových vozidel," uvedl režisér Richard Santus.

Grumman TBM AvengerAvengery se podílely na námořních operacích v Pacifiku až do konce druhé světové války. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Připomněl, že pouť není jen letecký den. Letouny se předvedou v představeních, která připomenou bitvy od první světové války po současnost. Show má podtitul Století leteckých soubojů.

Hrajte o vstupenky na Aviatickou pouť

Na této stránce můžete až do středeční 15. hodiny soutěžit o jednu z dvanácti volných vstupenek na Aviatickou pouť. Vítězové si ji vyzvednou v pardubické redakci MF DNES.

Letos návštěvníci pouti uvidí po oba víkendové dny například vrtulník Bell 47 G z období korejské války, který znají ze seriálu M.A.S.H. Představí se letoun Curtiss P-40B, který přežil útok na Pearl Harbor, nebo Messerschmitt 109.

"Součástí ukázek proto nebudou jen ukázky ve vzduchu, ale i scény s pozemní technikou," uvedl Santus.

Program zahájí grippeny

Hlavní program začne v sobotu i v neděli v pravé poledne ukázkou stíhacího letectva české armády. Na programu bude ukázka dvou strojů JAS-39 Grippen a jednoho L-159 Alca. Následovat bude vzpomínková ceremonie ke stému výročí narození pilotů Františka Fajtla a Josefa Koukala.

Po půl druhé připomenou organizátoři útok na leteckou a námořní základnu Pearl Harbor, který vtáhl 7. prosince 1941 Spojené státy americké do 2. světové války. V bojové scéně se představí Curtiss P-40 Tomahawk a japonský Mitsubishi A6M2 Zero spolu s letounem Grumman TBM Avenger, který přiletěl už v neděli (podívejte se zde).

Nebude chybět ani letecká akrobacie. Ve čtrnáct hodin to bude sólová akrobacie kategorie Unlimited v podání úspěšného reprezentanta České republiky Petra Kopfsteina na speciálu Extra 330SC. Vystřídá ho světoznámá akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatic Team. ̈

Fotogalerie

"Skupinová akrobacie byla vždy doménou československých letců. Již za první republiky létaly formace letadel kotrmelce svázány k sobě gumovými lany," uvedl Santus.

Další vzdušný souboj připomene válku ve Vietnamu s letouny North American T-28 Trojan. "Válka ve Vietnamu znamenala další mezník v genezi vzdušných soubojů. Nejenže proti sobě stály už bez výjimky proudové stíhačky, ale nadto dokázala většina z nich létat dvakrát rychleji než zvuk," dodal Santus.

Dojde i na ukázky policie a armády, které předvedou záchranné akce ze vzduchu s vrtulníkem W3A Sokol. Podrobný program i informace o dopravě na Aviatickou pouť najdete zde.

Bez auta se obejdete, až na letiště vás doveze historický vlak

Aby dvaadvacátý ročník Aviatické pouti nezpůsobil ve městě dopravní kolaps, bude záchytné parkoviště v areálu dostihového závodiště.

Dráhy vyšlou zvláštní vlakové spoje, po městě budou jezdit kyvadlové autobusy hromadné dopravy.

"Posílené spoje hromadné dopravy budou jezdit na trase Třída Míru, Masarykovo náměstí, nádraží a letiště,“ uvedl Petr Navrátil ze sdružení Aviatická pouť. Autobusy začnou jezdit v 11:20, zpočátku po půl hodině, během dne spoje ještě posílí.

Lidé, kteří se rozhodnou přijet vlakem, mohou využít historického motoráku, který bude lidi vozit ze zastávky Závodiště vlečkou přímo do areálu letiště. Jízdenkou jim bude platná vstupenka na Aviatickou pouť.

Za tu zaplatí děti do 15 let padesát korun, dospělí v předprodeji 230 Kč a na místě 250 korun. K mání je takzvaná Zlatá vstupenka pro vstup do VIP zóny. Ta stojí v předprodeji 900, na místě bude za 1 000 korun.

Autor:

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Další z rubriky

VIDEO: Na pardubické náměstí dorazil vánoční strom z Rybitví

Pardubice a vánoční strom

Vánoční dominanta Pernštýnského náměstí dorazila na své místo. Do Pardubic přijel vánoční strom.

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Bez řidičáku jezdil na pastviny. Prasklo to, když naboural králíkárnu

Škodu na autě nyní vyčíslují policejní vyšetřovatelé.

Muž, který nikdy nenavštěvoval autoškolu, jezdil pro svého zaměstnavatele autem kontrolovat pastviny. Na to, že nemá...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER KONSTRUKCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz