Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pouť lákala na letecké souboje, lidé nejvíc ocenili kropení z cisterny

  11:01aktualizováno  11:01
Počasí vyšlo, ale až moc. Celý víkend spalovalo 25. jubilejní ročník pardubické Aviatické poutě neúprosné slunce. Pořadatelé se snažili všemožně lidem pobyt na rozžhavené ranveji zpříjemnit, ale i tak byla často v permanenci záchranná služba.

Bylo něco před 13. hodinou a nad pardubickým letištěm právě předváděl svá kouzla letecký akrobat Martin Šonka. Jenže davy lidí jeho show až tak nezajímala. Právě kolem nich totiž projížděla cisterna, ze které na všechny strany stříkala voda.

Fotogalerie

„Honem, namoč si čepici! Já se nechám zmáchat celý. Utíkej, ať ti neujede, naber něco do lahve,“ padaly povely a rady ze všech stran. Vedro bylo totiž doslova zničující.

„Počasí nám vyšlo. Možná až moc. Kropíme ranvej, na tom betoně je vážně šíleně,“ uvedl těsně před startem dvoudenní akce hlavní pořadatel Jaroslav Janda.

Podle jeho odhadů mohly teploty, které na letištní ploše atakovaly čtyřicítku, i za to, že na první pohled nebyla návštěvnost úplně rekordní. „Věřím, že se ale na těch dvacet tisíc lidí dostaneme,“ dodal Janda a šel hledat stín.

Právě o ten byl největší boj. A celkem logicky ho na letišti našel málokdo. „Prosíme návštěvníky, aby nezapomněli na pitný režim a aby používali opalovací krémy. Počasí je skutečně extrémní,“ hlásila do rozhlasu další pořadatelka Marie Schillerová.

Kdo si zapomněl krém, musel prchnout

Kdo mohl, poslechl, kdo si ovšem třeba krém či čepici zapomněl, musel prchnout. Ostatně potkat člověka, kterému se udělalo špatně a musel vyhledat pomoc zdravotníků, nebylo ničím výjimečným.

„Bohužel musíme už jet domů. Malému se udělalo špatně. Chce se mu zvracet. Je to velká škoda,“ říkala Jana Bartošová, která se svými dětmi opouštěla brány letiště sotva hodinu po spuštění programu. A nebyla zdaleka sama.

Ten, kdo zůstal, musel být spokojen. Dobře připravený program běžel dle plánu a stále se bylo na co koukat. Divákům se představil třeba legendární stíhací letoun Spitfire či cvičný Tiger Moth.

„Jejich letovou činnost narušil útok protivníka v podobě obávaného stíhacího Messerschmittu,“ popsal jednu z nejzajímavějších scén, která odkazovala na 75. výročí letecké bitvy o Velkou Británii, pořadatel Jan Rudzinskyj.

Kromě historických strojů ale vzlétla i moderní letadla, ať již armádní nebo akrobatických skupin. Další stroje byly vystaveny na zemi na letové stojánce, kde si je lidé s gustem fotografovali a nahrávali.

O historický motoráček byl mezi lidmi velký zájem

Co se týče dopravy, tak fungovala na pardubické poměry poměrně slušně. Před polednem se sice před nadjezdem u Parama tvořila kolona, ale i díky dopravní policii nešlo o nic dramatického.

Z části pomohlo i to, že lidé dali na pořadatele a hojně využívali vlaky. Ostatně jen dvakrát za rok se stane, že v jednu chvíli čeká na jinak pusté zastávce Pardubice-závodiště mnohonásobně více cestujících, než se právě nachází na nedalekém hlavním nádraží. Lidé se chtěli přímo do centra dění dostat motoráčky po vojenské vlečce.

„Vzrůstající zájem o tento bezproblémový způsob dopravy v předešlých ročnících ukazuje, že velké množství návštěvníků dává přednost pravidelně fungující železniční dopravě před možnou zácpou na silnicích,“ uvedl další pořadatel akce Josef Hadinec.

Celkově uspořádání Aviatické poutě vyjde na šest milionů korun. Z toho více než polovinu musí organizátoři sehnat od sponzorů. V ideálním případě pak dva až tři miliony získají ze vstupného.

„Jen pronájem letadel nás vyjde na tři miliony korun. Je to rok od roku složitější. Třeba pronájem jednoho pěkného stroje vyjde i na více než 200 tisíc korun. Navíc nás znevýhodňuje špatný kurz koruny. Bez sponzorů bychom neměli šanci,“ řekl Janda.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

Elektrárna Chvaletice

Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Advantage Consulting, s.r.o.
HORIZONTÁŘ OLOMOUCKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz