Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Firma AVE CZ znovu usiluje o spuštění spalovny. Oklikou přes Hradec

  • 5
Společnost AVE CZ se stále nevzdala nápadu, že bude u Pardubic pálit 20 tisíc tun nebezpečného odpadu ročně. Po dvou letech se tak obnovilo řízení o vydání integrovaného povolení. Radní chtějí hrozbu spalovny eliminovat tím, že ji od firmy koupí.

Už se zdálo, že strašák v podobě spalovny chemikálií, proti které podepisovalo petici 50 tisíc lidí z Pardubicka, je pryč.

Pardubický primátor Martin Charvát přišel s logickým plánem, jak definitivně odstranit záměr firmy AVE CZ. Chtěl se s manažery dohodnout na tom, že roky odstavené zařízení od společnosti koupí.

„Mám z toho dobrý pocit a pevně věřím, že na přelomu roku bude učiněna jasná a finální dohoda, která likvidaci spalovny umožní, aby tak mohl nejen pro obyvatele města skončit téměř nekonečný příběh a hlavně nemuseli mít obavy o své zdraví v důsledku spalování nebezpečného odpadu,“ uvedl přesně před čtvrt rokem Martin Charvát.

Rozhodovat se bude v Hradci

Jenže dohodu se nepodařilo dotáhnout a vedení společnosti se zatím stále tváří, že chce spalovnu oživit.

O tom svědčí především to, že po téměř dvou letech úředníci obnovili řízení o vydání integrovaného povolení spalovně. Na místo Pardubického kraje o něm bude rozhodovat Královéhradecký. Pardubický se tak vyhnul možnému nařčení z podjatosti.

„Nadřízený úřad, Ministerstvo životního prostředí, uznal důvody možné podjatosti a řízení delegoval na Krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ sdělila mluvčí hradeckého hejtmanství Martina Götzová.

Firma se už v minulosti marně snažila získat kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí EIA. I kvůli masivnímu protestu veřejnosti ho však nezískala, a proto požádala o vydání integrovaného povolení.

Žádost však nevydal krajský úřad ani Ministerstvo životního prostředí. S žalobou proti tomu pak společnost u krajského soudu neuspěla. Důvodem byl územní plán, který se stavbou spalovny v Rybitví nepočítal, což neumožnilo vydat územní rozhodnutí o změně stavby spalovny. AVE CZ územní plán napadla soudně a Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí krajského soudu a ministerstva, která znemožňovala vydání integrovaného povolení.

Obec Rybitví tak nyní připravuje změnu územního plánu, dokončena bude zřejmě během několika měsíců. Zda umožní firmě získat územní rozhodnutí, není zcela jasné. „Území bude v plánu navrženo pro nakládání s odpady. Je tam ale klauzule, že je to s výjimkou termického zpracování,“ řekl starosta Rybitví Radim Voltr.

Podle pardubického krajského radního pro zemědělství, venkov a životní prostředí Václava Kroutila je možné, že AVE CZ bude muset znovu opakovat celý proces EIA. Tvrdí také, že nebezpečných odpadů není v regionu pro provoz spalovny dostatek.

Zájemců o spalovnu je více

Celý proces je však velmi složitý a jeho výsledek není vůbec jasný.

I proto vedení pardubické radnice stále věří, že se mu povede spalovnu koupit. Problém však může být v ceně. AVE CZ původně vyčíslila celý přínos projektu včetně budoucích výnosů na více než 70 milionů korun, což bylo pro město nepřijatelné. V lednu se zástupci obou stran dohodli na tom, že firma předloží souhrn reálných nákladů projektu a cenu za demolici a sanaci pozemku.

„Upřednostňujeme nabídku, která by měla v ceně i to, že pozemek je prakticky čistý a bez budoucích závazků,“ dodal primátor Charvát.

S výsledným návrhem by se měli zastupitelé seznámit v březnu. Podle Charváta má však radnice signály, že o odkoupení uzavřené spalovny se zajímají i další investoři.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství patří rakouské společnosti AVE CEE Holding. Aktiva skupiny AVE v Česku v roce 2014 získala společnost EP Industries ovládaná miliardářem Danielem Křetínským.

,