Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma AVE CZ znovu usiluje o spuštění spalovny. Oklikou přes Hradec

  11:03aktualizováno  11:03
Společnost AVE CZ se stále nevzdala nápadu, že bude u Pardubic pálit 20 tisíc tun nebezpečného odpadu ročně. Po dvou letech se tak obnovilo řízení o vydání integrovaného povolení. Radní chtějí hrozbu spalovny eliminovat tím, že ji od firmy koupí.

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Už se zdálo, že strašák v podobě spalovny chemikálií, proti které podepisovalo petici 50 tisíc lidí z Pardubicka, je pryč.

Pardubický primátor Martin Charvát přišel s logickým plánem, jak definitivně odstranit záměr firmy AVE CZ. Chtěl se s manažery dohodnout na tom, že roky odstavené zařízení od společnosti koupí.

„Mám z toho dobrý pocit a pevně věřím, že na přelomu roku bude učiněna jasná a finální dohoda, která likvidaci spalovny umožní, aby tak mohl nejen pro obyvatele města skončit téměř nekonečný příběh a hlavně nemuseli mít obavy o své zdraví v důsledku spalování nebezpečného odpadu,“ uvedl přesně před čtvrt rokem Martin Charvát.

Rozhodovat se bude v Hradci

Jenže dohodu se nepodařilo dotáhnout a vedení společnosti se zatím stále tváří, že chce spalovnu oživit.

O tom svědčí především to, že po téměř dvou letech úředníci obnovili řízení o vydání integrovaného povolení spalovně. Na místo Pardubického kraje o něm bude rozhodovat Královéhradecký. Pardubický se tak vyhnul možnému nařčení z podjatosti.

„Nadřízený úřad, Ministerstvo životního prostředí, uznal důvody možné podjatosti a řízení delegoval na Krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ sdělila mluvčí hradeckého hejtmanství Martina Götzová.

Firma se už v minulosti marně snažila získat kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí EIA. I kvůli masivnímu protestu veřejnosti ho však nezískala, a proto požádala o vydání integrovaného povolení.

Žádost však nevydal krajský úřad ani Ministerstvo životního prostředí. S žalobou proti tomu pak společnost u krajského soudu neuspěla. Důvodem byl územní plán, který se stavbou spalovny v Rybitví nepočítal, což neumožnilo vydat územní rozhodnutí o změně stavby spalovny. AVE CZ územní plán napadla soudně a Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí krajského soudu a ministerstva, která znemožňovala vydání integrovaného povolení.

Obec Rybitví tak nyní připravuje změnu územního plánu, dokončena bude zřejmě během několika měsíců. Zda umožní firmě získat územní rozhodnutí, není zcela jasné. „Území bude v plánu navrženo pro nakládání s odpady. Je tam ale klauzule, že je to s výjimkou termického zpracování,“ řekl starosta Rybitví Radim Voltr.

Podle pardubického krajského radního pro zemědělství, venkov a životní prostředí Václava Kroutila je možné, že AVE CZ bude muset znovu opakovat celý proces EIA. Tvrdí také, že nebezpečných odpadů není v regionu pro provoz spalovny dostatek.

Zájemců o spalovnu je více

Celý proces je však velmi složitý a jeho výsledek není vůbec jasný.

I proto vedení pardubické radnice stále věří, že se mu povede spalovnu koupit. Problém však může být v ceně. AVE CZ původně vyčíslila celý přínos projektu včetně budoucích výnosů na více než 70 milionů korun, což bylo pro město nepřijatelné. V lednu se zástupci obou stran dohodli na tom, že firma předloží souhrn reálných nákladů projektu a cenu za demolici a sanaci pozemku.

„Upřednostňujeme nabídku, která by měla v ceně i to, že pozemek je prakticky čistý a bez budoucích závazků,“ dodal primátor Charvát.

S výsledným návrhem by se měli zastupitelé seznámit v březnu. Podle Charváta má však radnice signály, že o odkoupení uzavřené spalovny se zajímají i další investoři.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství patří rakouské společnosti AVE CEE Holding. Aktiva skupiny AVE v Česku v roce 2014 získala společnost EP Industries ovládaná miliardářem Danielem Křetínským.

Autoři: ,Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Najdete na iDNES.cz