Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AVE CZ hrozí sedmimilionová pokuta za chemikálie ze skládky

  10:15aktualizováno  10:15
Inspekce životního prostředí zjistila, že škodliviny ze skládky v Nasavrkách značně znečistily potok. Zařízení patří firmě AVE CZ, která chtěla u Pardubic spalovnu chemikálií.

Ze skládky unikly nebezpečné odpady | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když minulý týden MF DNES informovala o úniku odpadních vod ze skládky v Nasavrkách, marketingový ředitel firmy AVE CZ Jaroslav Nálevka celou situaci náležitě zlehčoval.

"O jaké odpady, které "utekly do řeky", se jedná? Nic takového se přeci nestalo! Celé toto tvrzení, které je současně hlavním nadpisem článku, je z našeho úhlu pohledu naprostým výmyslem, tedy nepravdou," napsal Nálevka ve své reakci na článek o jeho zaměstnavateli.

Nyní se však ukazuje, že únik vody z odpadní jímky z 18. července byl daleko vážnější, než se původně zdálo. Inspekce životního prostředí zjistila, že ze skládky uteklo do potoka velké množství škodlivin. Voda, která se v jímce drží, je totiž velmi podobná močůvce.

"Rozbory prokázaly překročení stanovených emisních limitů. U některých ukazatelů byly překročeny třikrát, u jiných devětkrát a u dalších až patnáctkrát," řekla ředitelka Inspekce životního prostředí v Hradci Králové Jana Samková.

Provozovatelé skládky z firmy AVE CZ se obhajují, že úniku vody nemohli zabránit. Havárii totiž předcházela silná průtrž mračen, která jímku rychle naplnila, takže přetekla do Libáňského potoka.

Úniku nešlo zabránit, tvrdí společnost

"Vody bylo tolik, že nebylo v našich silách zabránit přetečení jímky. I hydrometeorologický ústav nám potvrdil, že tady v sobotu 17. července spadlo nepředvídatelné množství vody," řekl Nálevka.

Jenže s jeho tvrzením inspektoři nesouhlasí. Podle nich totiž českorakouská firma, která chtěla u Pardubic spustit velkou spalovnu chemikálií, porušila podmínky provozování skládky, navíc nepodnikla žádná účinná opatření, aby havárii zabránila. Za to jí hrozí mnohamilionová pokuta.

"Je to důvodem k zahájení správního řízení o pokutě, která může dosáhnout až sedmi milionů korun," dodala Samková s tím, že podle inspekce je havarijní plán a provozní řád skládky nedostatečný. Firma musí vše napravit do konce září.

AVE CZ vlastní skládku komunálního odpadu od roku 2006. Během té doby už jednou za podobný prohřešek pokutu dostala. V březnu 2009 naplnila jímku stejným způsobem jarní obleva.

"Tehdy se jednalo o něco podobného. Bylo hodně sněhu, který začal po prudkém oteplení rychle tát. Do toho navíc pršelo. Stejně jako teď nešlo přepadu zabránit," uvedl Luboš Kačírek z firmy AVE CZ.

Společnosti AVE CZ přišel únik odpadních vod do potoka hodně nevhod. Právě totiž usiluje o to, aby mohla skládku rozšířit a navýšit o patnáct metrů na kótu 545 metrů nad moře.

Proti tomu se však hlasitě staví občanská sdružení, která uspořádala proti plánu i petici. Navíc se odpůrci hodlají zapojit do probíhajícího územního řízení, které vyvrcholí 2. září, kdy se bude záměr veřejně projednávat na radnici v Nasavrkách.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Najdete na iDNES.cz