Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AVE CZ hrozí sedmimilionová pokuta za chemikálie ze skládky

  10:15aktualizováno  10:15
Inspekce životního prostředí zjistila, že škodliviny ze skládky v Nasavrkách značně znečistily potok. Zařízení patří firmě AVE CZ, která chtěla u Pardubic spalovnu chemikálií.

Ze skládky unikly nebezpečné odpady | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když minulý týden MF DNES informovala o úniku odpadních vod ze skládky v Nasavrkách, marketingový ředitel firmy AVE CZ Jaroslav Nálevka celou situaci náležitě zlehčoval.

"O jaké odpady, které "utekly do řeky", se jedná? Nic takového se přeci nestalo! Celé toto tvrzení, které je současně hlavním nadpisem článku, je z našeho úhlu pohledu naprostým výmyslem, tedy nepravdou," napsal Nálevka ve své reakci na článek o jeho zaměstnavateli.

Nyní se však ukazuje, že únik vody z odpadní jímky z 18. července byl daleko vážnější, než se původně zdálo. Inspekce životního prostředí zjistila, že ze skládky uteklo do potoka velké množství škodlivin. Voda, která se v jímce drží, je totiž velmi podobná močůvce.

"Rozbory prokázaly překročení stanovených emisních limitů. U některých ukazatelů byly překročeny třikrát, u jiných devětkrát a u dalších až patnáctkrát," řekla ředitelka Inspekce životního prostředí v Hradci Králové Jana Samková.

Provozovatelé skládky z firmy AVE CZ se obhajují, že úniku vody nemohli zabránit. Havárii totiž předcházela silná průtrž mračen, která jímku rychle naplnila, takže přetekla do Libáňského potoka.

Úniku nešlo zabránit, tvrdí společnost

"Vody bylo tolik, že nebylo v našich silách zabránit přetečení jímky. I hydrometeorologický ústav nám potvrdil, že tady v sobotu 17. července spadlo nepředvídatelné množství vody," řekl Nálevka.

Jenže s jeho tvrzením inspektoři nesouhlasí. Podle nich totiž českorakouská firma, která chtěla u Pardubic spustit velkou spalovnu chemikálií, porušila podmínky provozování skládky, navíc nepodnikla žádná účinná opatření, aby havárii zabránila. Za to jí hrozí mnohamilionová pokuta.

"Je to důvodem k zahájení správního řízení o pokutě, která může dosáhnout až sedmi milionů korun," dodala Samková s tím, že podle inspekce je havarijní plán a provozní řád skládky nedostatečný. Firma musí vše napravit do konce září.

AVE CZ vlastní skládku komunálního odpadu od roku 2006. Během té doby už jednou za podobný prohřešek pokutu dostala. V březnu 2009 naplnila jímku stejným způsobem jarní obleva.

"Tehdy se jednalo o něco podobného. Bylo hodně sněhu, který začal po prudkém oteplení rychle tát. Do toho navíc pršelo. Stejně jako teď nešlo přepadu zabránit," uvedl Luboš Kačírek z firmy AVE CZ.

Společnosti AVE CZ přišel únik odpadních vod do potoka hodně nevhod. Právě totiž usiluje o to, aby mohla skládku rozšířit a navýšit o patnáct metrů na kótu 545 metrů nad moře.

Proti tomu se však hlasitě staví občanská sdružení, která uspořádala proti plánu i petici. Navíc se odpůrci hodlají zapojit do probíhajícího územního řízení, které vyvrcholí 2. září, kdy se bude záměr veřejně projednávat na radnici v Nasavrkách.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz