Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Automatických mlýnů by mělo vzniknout veřejné prostranství

  8:08aktualizováno  8:08
Nové využití by měl mít Mlýnský ostrov, unikátní lokalita v centru Pardubic, jejíž dominantou jsou památkově chráněné Automatické mlýny. Tři týmy urbanistů představily koncepty rozvoje pro toto území.

Památkově chráněné Automatické mlýny jsou dominantou ostrova, který čeká proměna k lepšímu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jak z oblasti Mlýnského ostrova postupně učinit součást centra města? Odpověď na tuto otázku hledají tři týmy urbanistů v soutěžním workshopu. Ten má za sebou druhou část, v níž architekti prezentovali své návrhy. „Všechny tři týmy se rozhodly zlepšit prostupnost území a navrhují vést novou ulici propojující nábřeží Chrudimky s ulicí Na Ležánkách mezi areálem Automatických mlýnů a pekárnami. Další shodou mezi všemi návrhy bylo vytvoření veřejného prostranství před budovou Automatických mlýnů,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková.

V dalších ohledech už se koncepty jednotlivých uchazečů liší. Ateliér D3A počítá s blokovou zástavbou, která by vznikala postupně. „Návrh musí umožnit dlouhodobé zachování výrobních provozů,“ uvedl Jaroslav Zíma z ateliéru D3A.

Jejich návrh dále počítá s tím, že by ulice Na Ležánkách byla nově jednosměrná, stejně jako průjezd po nábřeží Chrudimky. „Chtěli bychom zachovat maximum stávajících staveb dotvářejících charakter prostředí. Zůstat by tak měly i hospodářské budovy v areálu Automatických mlýnů nebo silo v areálu pekáren,“ řekl Zíma.

Kancelář UNIT architekti prosazuje kompaktní nízkopodlažní zástavbu se širokou škálou typů bydlení pro různorodé cílové skupiny. „Bohatost různých typologií přispívá k bohatosti sociální, což je jeden ze základních předpokladů živé, příjemné a udržitelné lokality. V místě by tak mohly díky dostatečné hustotě zástavby, vazbě na kulturfabrik v mlýnech i centrální poloze ve městě vzniknout vedle bydlení také pracovní příležitosti,“ uvedl za tým UNIT architekti Filip Tittl.

Ateliér re: architekti ve svém návrhu pro změnu přetváří pravý břeh Chrudimky na městské kamenné nábřeží bez aut, které umožňuje společenské aktivity podél západní fasády Automatických mlýnů. Ty by se tak měly k nábřeží otevřít.

„Kultivace nábřeží zvýší kvalitu území a navíc podpoří snahu investorů zde stavět,“ řekl Michal Kuzemenský z ateliéru re: architekti, jenž ve svém konceptu navrhuje kompaktní zástavbu podél nábřeží. „Chtěli bychom přetvořit i takzvaný Spojilský odpad při hranici s parkem Na Špici tak, aby bariéru současných prudkých svahů nahradilo pozvolně modelované propojení,“ uvedl Kuzemenský.

Architekti i radnice vyzývají k diskusi

Všechny tři týmy patří mezi uznávané odborníky, kteří mají za sebou řadu odborných ocenění a mezi jejichž klienty patří i velké české firmy. Například ateliér D3A si odnesl cenu za návrh na úpravu letiště Václava Havla, domy podle jeho plánů mají vyrůst v plánované nové pražské zástavbě Smíchov Sever.

UNIT Architekti připravili například několik studií, jak proměnit paneláková sídliště v moderní obytné zóny. Výstavba obytného souboru v Praze Na Vackově podle jejich návrhu byla nominována na prestižní mezinárodní ocenění Mies van der Rohe Award. Michal Kuzemenský a jeho ateliér patří mezi uznávané odborníky nejen při tvorbě a výstavbě rodinných domů, ale také na územní plánování.

Další, poslední jednání soutěžního workshopu se uskuteční 16. prosince v sále Divadla 29. Soutěžící zde představí své rozpracované koncepční studie území, na jejichž základě pak odborná porota vybere vítězný tým. Ten bude městem pověřen, aby připravil regulační plán pro tuto část Pardubic.

„Chceme do diskuse o budoucí podobě Mlýnského ostrova vtáhnout vlastníky, hlavní aktéry území a další Pardubáky, kteří mají o budoucnost našeho města zájem. Proto jsou představení návrhů i následná diskuse přístupné také veřejnosti,“ řekl primátor města Pardubic Martin Charvát.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Najdete na iDNES.cz